• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ostrzelano statek w Zatoce Adeńskiej. Ogień na pokładzie

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ostrzelano statek w Zatoce Adeńskiej. Ogień na pokładzie

Partnerzy portalu

Dwa pociski, wystrzelone najprawdopodobniej przez jemeńskich bojowników z ruchu Huti, trafiły w statek przepływający przez Zatokę Adeńską. Pokład tej jednostki stanął w płomieniach - powiadomiła brytyjska firma Ambrey, zajmująca się bezpieczeństwem morskim.

Brytyjska Agencja ds. Handlu Morskiego (UKMTO) przekazała, że siły koalicji pod wodzą USA "odpowiadają na (ten) incydent".

Agencja AP, posługując bazą monitoringu ruchu statków, oznajmiła, że zaatakowany statek handlowy to Islander, pływający pod banderą Palau, który zmierzał z Tajlandii do Egiptu. Przed wpłynięciem na obszar ostrzeliwany przez rebeliantów Huti, atakujących od listopada 2023 roku statki w imię "solidarności z palestyńskim Hamasem", Islander nadał komunikat: "Syryjska załoga na pokładzie". Przekazanie takiego sygnału miało powstrzymać Hutich przed ostrzałem.

Huti dotychczas nie potwierdzili, że to oni zaatakowali jednostkę, ale na ogół przekazują takie informacje po kilku godzinach. 

os/ szm/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.