• <
SAR_2022

Rosja zaprzecza, że jej okręt niebezpiecznie zbliżył się okrętu USA

ew

10.01.2020 19:38 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Rosja zaprzecza, że jej okręt niebezpiecznie zbliżył się okrętu USA

Partnerzy portalu

Rosja zaprzecza, że jej okręt niebezpiecznie zbliżył się okrętu USA - GospodarkaMorska.pl

Rosja zaprzeczyła w piątek, jakoby jeden z jej okrętów wojennych "agresywnie zbliżył" się do amerykańskiego okrętu na Morzu Arabskim. Oświadczenie w tej sprawie wydał minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

V Flota amerykańskiej marynarki wojennej w Zatoce Perskiej poinformowała w komunikacie, że do prowadzącego rutynowy patrol amerykańskiego niszczyciela USS Farragut "agresywnie zbliżył się" okręt rosyjski. Jednostka USA wysłała pięć dźwiękowych sygnałów ostrzegawczych i poprosiła Rosjan o zmianę kursu.

"Rosyjski okręt początkowo odmówił, ale ostatecznie zmienił kurs i obydwa okręty minęły się w niewielkiej odległości od siebie" - napisał w komunikacie rzecznik V Floty komandor Josh Frey. Podkreślił, że zagrożenie kolizją było bardzo duże.

Rosyjskie ministerstwo obrony wyjaśnia, że niszczyciel amerykańskiej marynarki wojennej znajdował się po lewej stronie względem rosyjskiego okrętu i zgodnie z międzynarodową konwencją o zapobieganiu zderzeniom na morzu powinien ustąpić jednostce z Rosji.

Według resortu okręt marynarki wojennej USA przeciął drogę rosyjskiego okrętu wywiadowczego Iwan Churs, a działanie to uznane zostało za "nieprofesjonalne". Ministerstwo oceniło to jako "celowe naruszenie międzynarodowych norm bezpieczeństwa morskiego".

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.