6055 migrantów uratowano w poniedziałek na Morzu Śródziemnym – poinformowała późnym wieczorem włoska Straż Przybrzeżna, która koordynuje operacje niesienia pomocy w tej części akwenu. To rekordowa liczba migrantów uratowanych jednego dnia.
Migranci wypłynęli z Libii na 36 łodziach i pontonach. Dziewięć osób nie przeżyło przeprawy przez Cieśninę Sycylijską. Na jednej z łodzi znaleziono 7 ciał, na drugiej – jedno. Jedna z osób, która została zabrana z pokładu pontonu w ciężkim stanie, zmarła w trakcie transportu na ląd.
Pomocy migrantom udzieliły jednostki włoskiej Straży Przybrzeżnej i marynarki wojennej oraz statki misji Unii Europejskiej Eunavfor Me i unijnej agencji Frontex, a także różnych organizacji humanitarnych.
Rekordową liczbę uciekinierów przybyłych z wybrzeży Afryki zanotowano w obchodzonym po raz pierwszy we Włoszech Dniu Pamięci o Ofiarach Imigracji, ustanowionym przez parlament w rocznicę katastrofy łodzi koło brzegów wyspy Lampedusa, w której przed trzema laty zginęło 368 osób.
– Niespotykany dotąd i pod pewnymi aspektami epokowy zasięg migracji na Morzu Śródziemnym nie może być traktowany ze ślepotą klasy rządzącej i przy obojętności opinii publicznej – oświadczył w związku z obchodami tego dnia prezydent Włoch Sergio Mattarella.
Od początku tego roku do Włoch przypłynęło około 150 tysięcy migrantów.
Dramat na pokładzie Steny. Na ratunek wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej
Wstrzymano ruch statków na kanale łączącym Don z Morzem Azowskim
Ukraińskie wojsko: trafiono 18 rosyjskich statków, w tym 13 tankowców floty cieni
Rzeź rosyjskich statków. Licznik dobił do 35
J.D. Vance: będziemy atakować Iran, dopóki nie przestanie uderzać w statki handlowe
Trump zagroził przywróceniem blokady morskiej Iranu
USA ponownie atakują Iran. Odpowiedź na ataki na statki