• <
SAR_2022

Płock: PERN usuwa resztki paliwa z rurociągu biegnącego po dnie Wisły

pc

04.06.2018 15:32 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Płock: PERN usuwa resztki paliwa z rurociągu biegnącego po dnie Wisły

Partnerzy portalu

Płock: PERN usuwa resztki paliwa z rurociągu biegnącego po dnie Wisły - GospodarkaMorska.pl

PERN usuwa resztki paliwa z rurociągu biegnącego po dnie Wisły w rejonie Płocka (Mazowieckie), gdzie doszło do wycieku. Plamy oleistej substancji, które pojawiają się na wodzie, są zbierane przez specjalne zapory absorpcyjne. Stan rzeki jest cały czas monitorowany.

„Rozstawiamy dodatkowe barki i zapory, które mają asekurować proces resztkowania, czyli mówiąc w skrócie, czyszczenia rurociągu. Chodzi o to, by zachować maksymalne środki bezpieczeństwa” – powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka PERN Katarzyna Krasińska.

Plamy oleistej substancji, o wielkości od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów kwadratowych, zauważono w ubiegłym tygodniu na Wiśle w rejonie sąsiadującej z rzeką ul. Grabówka w peryferyjnej dzielnicy Płocka - tam właśnie na dnie rzeki biegnie rurociąg PERN. Wspólne działania podjęły wówczas zakładowa straż pożarna PERN i PKN Orlen oraz Państwowa Straż Pożarna (PSP). Na rzece rozstawiono zapory absorpcyjne wychwytujące plamy paliwa.

W związku z zaistniałą sytuacją, w miniony czwartek biegnąca po dnie Wisły w rejonie Płocka część rurociągu PERN została odcięta zasuwami po obu stronach Wisły. Oznacza to, że od tego czasu paliwo nie płynie tam już z innych odcinków magistrali. W sobotę przystąpiono do wpompowywania paliwa z rurociągu.

Zarówno PERN, jak i prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, informowali wcześniej, że plamy oleistej substancji na Wiśle nie zagrażają środowisku i mieszkańcom miasta. „Najważniejsze, że awaria nie zagraża ujęciu wody dla mieszkańców miasta” – mówił Nowakowski w piątek po obradach sztabu kryzysowego, który zebrał się wówczas w płockim Urzędzie Miasta.

Inspektorzy płockiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Warszawie przeprowadzili kilkukrotne oględziny wraz z poborem próbek wody z Wisły. Według WIOŚ „ze wstępnych ustaleń wynika, że nastąpiło rozszczelnienie rezerwowego rurociągu paliwowego ułożonego pod dnem Wisły, należącego do PERN”.

Jak zapewniał wcześniej WIOŚ w komunikacie, „stan rzeki Wisły w rejonie zdarzenia jest monitorowany całodobowo” przez Komendę Miejską PSP w Płocku oraz zakładową straż pożarną PERN.

W maju i czerwcu 2015 r. PERN prowadził prace zabezpieczające rurociągi biegnące po dnie Wisły w Płocku przed nurtem - dodatkowa osłona miała zwiększyć ochronę magistrali przed ewentualnym uszkodzeniem. Spółka podawała wówczas, że prace miały charakter prewencyjny i były związane z nanoszeniem przez wodę gruntu przykrywającego rurociągi. Wykorzystano wtedy m.in. worki z piaskiem i materace faszynowe z geowłókniny, które zostały dociążone kamiennym narzutem.

Wykonana w ten sposób w 2015 r. osłona miała stabilizować dno Wisły nad rurociągami - rzeka w tym miejscu ma do 8 metrów głębokości, zależnie od stanu wody. PERN informował wówczas, że to standardowe działania, wynikające z rygorystycznych procedur stosownych przez spółkę, których celem jest zagwarantowanie maksymalnie dużego bezpieczeństwa eksploatacji magistrali.

Wcześniej, od lat 60. do lat 80. XX wieku, rurociągi PERN przekraczające Wisłę w Płocku były zawieszone na specjalnej konstrukcji mostowej - ze względów bezpieczeństwa, w tym z uwagi na powtarzające się zagrożenie powodziowe, zdecydowano jednak o przeniesieniu magistrali pod dno rzeki.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34350,00 $ tona 1,48% 13 maj
 Cynk 3499,00 $ tona -1,16% 13 maj
 Aluminium 2722,00 $ tona 1,30% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.