• <
BOTA_2023

Na Bałtyku silny sztorm

30.11.2015 09:30 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Na Bałtyku silny sztorm - GospodarkaMorska.pl

Port w Świnoujściu ogłosił pogotowie sztormowe ze względu na silny wiatr dochodzący do 9 w skali Beauforta. Jak dowiedzieliśmy się,  pięć promów nie wypłynęło ze Świnoujścia do Skandynawii. Instytut  Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił ostrzeżenie silnego sztormu w zachodniej strefie brzegowej.

Na terenie woj. zachodniopomorskiego oraz części pomorskiego prognozuje się występowanie silnego zachodniego wiatru wiejącego ze średnią prędkością od 30 do 40 km/godz. w porywach osiągającego prędkość od 70 do 90 km/godz. Nad samym morzem porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 115 km/godz. Jak informuje Zachodniopomorskie Centrum Zarządzania Kryzysowego siła wiatru ma osłabnąć około godz. 16.

W Gdyni wiatr na Bałtyku wieje z prędkością 5-8 w skali Beauforta, a w Gdańsku 6-7.  Jak na razie jednak w gdańskim i gdyńskim porcie większych zakłóceń spowodowanych pogodą nie ma. - U nas nic specjalnego się nie dzieje. Tylko jeden statek ponadgabarytowy nie może wejść po portu. Jego wejście opóźnione jest do środy - poinformował nas oficer dyżurny Portu Gdańsk.

W Gdańsku z powodu silnego wiatru została zamknięta przeprawa promowa Wisłoujście.

Na lądzie wiejący wiatr może spowodować awarie napowietrznych linii przesyłowych; łamanie drzew, wyrywanie z korzeniami mniejszych drzew; uszkodzenia budynków i dachów; utrudnienia komunikacyjne. „Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej” - czytamy na stornie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.