• <
smartre_2023

Ćwiczenia okrętów 8.FOW na wodach Zatoki Pomorskiej

20.04.2016 07:26 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Ćwiczenia okrętów 8.FOW na wodach Zatoki Pomorskiej

Partnerzy portalu

Ćwiczenia okrętów 8.FOW na wodach Zatoki Pomorskiej - GospodarkaMorska.pl

Okręty transportowo – minowe oraz kutry trałowe wspomagane przez trałowiec oraz jednostki pomocnicze realizują w bieżącym tygodniu ćwiczenie grupowe.

Wspólnie z wydzielonymi siłami z jednostek brzegowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ćwiczą prowadzenie operacji obronnej na wodach Zatoki Pomorskiej. Ich główne zadania to operacje minowe oraz monitoring i kontrola żeglugi w rejonie symulowanego kryzysu.

Ćwiczenie rozpoczęło się w poniedziałek, 18 kwietnia. Po uzupełnieniu zapasów bojowych okręty wyszły na morze i rozpoczęły realizację zadań. Po zadaniach minowych rozpoczęły się epizody związane z użyciem artylerii okrętowej. Wykonano m. in. strzelania artyleryjskie do celów nawodnych oraz powietrznych. Podczas ich realizacji doskonalono zagadnienia taktyczne. Zrealizowano również zadanie związane z uchylaniem się przed atakami z powietrza. Jednym z ważniejszych zrealizowanych zadań były elementy obrony przed bronią masowego rażenia. Załogi okrętów, jeszcze w morzu, po symulowanym ataku chemicznym, najpierw samodzielnie realizowały czynności związane z neutralizacją skażenia. Następnie, w rozwiniętym przez siły 8. Batalionu Saperów Okrętowym Punkcie Likwidacji Skażeń (OPLS), specjalistyczne pododdziały chemiczne przeprowadziły akcję kompleksowego odkażania okrętu. W trakcie ćwiczeń zrealizowano także akcje ratownicze – z pokładu jednego z okrętów ewakuowano śmigłowcem Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej rannego członka załogi. Scenariusz manewrów zakładał również, że załogi okrętów musiały w tym samym czasie realizować walkę z pożarem oraz udzielać sobie pomocy w usuwaniu uszkodzeń i awarii. Ponad to na jednym z poligonów pod Dziwnowem okręty wykonały ćwiczenie związane z załadunkiem techniki wojskowej z nieprzygotowanego brzegu. Ćwiczenia zakończą się w piątek, 22 kwietnia.

W manewrach operowały okręty transportowo – minowe (ORP „Lublin”, ORP „Gniezno” ), dwa kutry transportowe, trałowiec (ORP „Resko”), holownik H-9 oraz siły Komendy Portu Wojennego i 8. Batalionu Saperów. Wspólnie z siłami świnoujskiej flotylli, ćwiczyły także samoloty bojowe 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina oraz śmigłowiec ratowniczy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej z Gdyni. Ćwiczenia miały na celu zgranie działania wydzielonych do ćwiczenia okrętów różnych typów. Tego typu ćwiczenia to doskonalenie wyszkolenia jednostek 8. FOW w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu.

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.