• <

Chiny zwróciły podwodnego drona

Chiny zwróciły podwodnego drona - GospodarkaMorska.pl

pc

20.12.2016 Źródło: PAP

Ministerstwo obrony USA poinformowało we wtorek czasu polskiego, że Chiny zwróciły amerykańskiego podwodnego drona, który w zeszłym tygodniu został „nielegalnie przejęty” przez chiński okręt na wodach międzynarodowych Morza Południowochińskiego.

Zdaniem USA, przejęcie urządzenia było „nielegalne”, a Chiny zachowały się „niekonsekwentnie zarówno w sprawie przestrzegania międzynarodowego prawa, jak i standardów profesjonalnego postępowania na morzu między marynarkami wojennymi”. Jednocześnie wezwano Chiny do przestrzegania zasad wolności nawigacji i przelotów.

Tym samym Pentagon potwierdził wcześniejsze informacje chińskiego ministerstwa obrony, które podało, że po „przyjacielskich” rozmowach urządzenie zostało zwrócone Stanom Zjednoczonym.

– Po przyjacielskich konsultacjach między Chinami a USA 20 grudnia gładko przeprowadzono operację przekazania drona na wodach międzynarodowych Morza Południowochińskiego – poinformował  chiński resort obrony w krótkim oświadczeniu.

Podwodnego drona przekazano załodze USS Mustin na wodach międzynarodowych ok. 50 mil morskich na północny zachód od filipińskiej zatoki Subic Bay – poinformował Pentagon.

Jednocześnie zapowiedziano, że wydarzenie będzie nadal przedmiotem dokładnego śledztwa.

Zdaniem przedstawicieli władz Stanów Zjednoczonych, podwodny dron ze statku oceanograficznego należącego do marynarki wojennej USA został przechwycony w czwartek w rejonie na północny zachód od Subic Bay. Stało się to, gdy amerykańska jednostka USNS Bowditch miała podjąć drona. Po tym wydarzeniu Pekin wezwał Waszyngton do zakończenia działań rozpoznawczych na wodach, które Chiny traktują jako swoje.

Chiny roszczą sobie prawa do kluczowych rejonów i wysp na Morzu Południowochińskim, co doprowadziło do sporu z Filipinami, a także z Wietnamem, Malezją, Tajwanem i z Brunei. Przez akwen ten prowadzą ważne szlaki żeglugowe. Ocenia się, że wartość transportowanych nimi towarów sięga 5 bln dolarów rocznie. W ostatnich latach Chiny rozpoczęły intensywne prace przy sztucznym powiększaniu powierzchni wysp wchodzących w skład spornego archipelagu Spratly na Morzu Południowochińskim. Waszyngton kwestionuje roszczenia Pekinu do tego akwenu.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.