• <

Baltops – demonstracja obecności NATO na Bałtyku

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Baltops – demonstracja obecności NATO na Bałtyku
Baltops – demonstracja obecności NATO na Bałtyku - GospodarkaMorska.pl
02.06.2016 Źródło: własne

3 czerwca w Tallinie (Estonia) rozpocznie się 44. edycja manewrów morskich Baltops – jednego z największych i najważniejszych ćwiczeń NATO na Bałtyku. Wzorem lat ubiegłych ponownie wezmą w nich udział polscy żołnierze, okręty oraz lotnictwo. 16 czerwca, na poligonie w Ustce odbędzie się faza taktyczna ćwiczenia: lądowanie sojuszniczych sił amfibijnych.

Ćwiczenie Baltops 2016 zostanie przeprowadzone w terminie 3-19 czerwca, na Bałtyku oraz na terenie Estonii, Finlandii, Niemiec, Szwecji i Polski. W tegorocznej edycji manewrów weźmie udział ponad 6000 żołnierzy z 17 państw członkowskich i partnerskich NATO. Pierwsza część (portowa) odbędzie się w Tallinie. Ćwiczenie zakończy się 19 czerwca br. w Kilonii (Niemcy). Organizatorem jest Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (ang. Naval Striking and Support Forces NATO - STRIKFORNATO).

- Od początku swojej 44-letniej historii ćwiczenie pod kryptonimem Baltops miało za zadanie wypełniać jedno z podstawowych zadań floty czyli demonstrowanie obecności morskiej Sojuszu Północnoatlantyckiego w rejonie Morza Bałtyckiego. Marynarka Wojenna RP, początkowo w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju (Partnership for Peace), a następnie jako pełnoprawny członek NATO, czynnie uczestniczy w manewrach. Dla morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych jest to znakomita okazja do wspólnego szkolenia, wykonywania zadań i współdziałania w pełnym zakresie zgodnie z procedurami sojuszniczymi. Jest to również możliwość demonstracji bandery RP, a więc realizacji polskiej morskiej racji stanu w rejonie Morza Bałtyckiego, przy pełnym wsparciu floty sojuszniczej i państw partnerskich – podkreśla kontradmirał Mirosław Mordel, inspektor Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ). - W tym roku, w fazie zgrywania i fazie taktycznej ćwiczenia uczestniczy okręt podwodny ORP „Kondor” wydzielony z 3 Flotylli Okrętów. Jego głównym zadaniem będzie prowadzenie rozpoznania i zwalczanie okrętów nawodnych potencjalnego przeciwnika. Oprócz tego w taktycznej fazie manewrów, 16 czerwca, w rejonie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Ustka, lądowanie sojuszniczych sił amfibijnych wspierać będą dwie grupy okrętów przeciwminowych wydzielonych z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Będą one prowadzić rozpoznawcze poszukiwanie min na podejściu do rejonu wysadzenia desantu oraz utrzymywać drożność linii komunikacyjnych. Zadania realizowane przez okręty Marynarki Wojennej RP w ćwiczeniu pk. Baltops 2016 wpisują się również w scenariusz największego ćwiczenia Sił Zbrojnych RP w tym roku, a mianowicie ćwiczenia pk. Anakonda-16. Dodatkowo, w trakcie fazy taktycznej (desantowej) ćwiczenia pełnimy rolę państwa gospodarza, doskonaląc procedury logistycznego zabezpieczenia sił sojuszniczych – dodaje kontradmirał Mordel.

Do głównej części ćwiczenia zgłoszone również zostały 4 myśliwce F-16, samolot patrolowo – rozpoznawczy An-28B1R oraz 3 śmigłowce (2 Mi-14 PŁ i W-3RM z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej). Ponadto w operacji desantowej na poligonie w Ustce weźmie udział kompania zmechanizowana z 7 Brygady Obrony Wybrzeża, która wystąpi jako OPFOR – czyli przeciwnik sił koalicyjnych, i prowadzić będzie działania na bronionym odcinku wybrzeża morskiego.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33562,00 $ tona -2,61% 7 maj
 Cynk 2973,00 $ tona 1,82% 7 maj
 Aluminium 2518,00 $ tona 1,70% 7 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.