• <

Anakonda 16 - Okręty skażone iperytem

Anakonda 16 - Okręty skażone iperytem - GospodarkaMorska.pl
15.06.2016 Źródło: własne

Punkt Bazowania Hel to jednostka o szczególnym znaczeniu dla możliwości operacyjnych Marynarki Wojennej. Ta wielofunkcyjna baza morska była w ostatnich dniach areną ćwiczeń okrętów z chemikami i służbami technicznymi 3. Flotylli Okrętów.

We wtorek (14 czerwca) kompania chemiczna 43. Batalionu Saperów odkażała okręty: rakietowy ORP Grom oraz trałowce ORP Gopło i ORP Wdzydze. Wcześniej, w godzinach nocnych, odbyło się ładowanie broni podwodnej na trałowce.

Fikcyjny scenariusz wtorkowych ćwiczeń zakładał, że okręty: rakietowy ORP Grom oraz trałowce ORP Gopło i ORP Wdzydze zostały skażone iperytem. Kierownictwo ćwiczenia skierowało jednostki do Punktu Bazowania Hel. Tam na okręty czekali marynarze kompanii chemicznej 43. Batalionu Saperów z gotowym do użycia okrętowym punktem likwidacji skażeń (OPLS). Po zacumowaniu okrętu działania rozpoczęły: pluton likwidacji skażeń i drużyna rozpoznania skażeń, które wspólnie z załogą okrętów unieszkodliwiły zagrożenie.

Wcześniej, w godzinach nocnych odbył się załadunek broni podwodnej na okręty trałowe. Współpracowały służby techniczne Punktu Bazowania Hel i załogi trałowców. Przed przybyciem okrętów, przy jednym z nabrzeży, rozwinięto Punkt Załadunku Min. Do okrętów podjechała platforma kolejowa transportująca miny. Na nabrzeżu czekał już dźwig, przy pomocy którego przeładowano miny z platformy na okręty. Zabezpieczenie przeciwpożarowe i antydywersyjne działań wystawiła obsada Punktu Bazowania Hel. Zaopatrzone w miny trałowce pod osłoną nocy wyszły na morze.

Punkt Bazowania Hel jest pododdziałem logistycznym Komendy Portu Wojennego Gdynia zabezpieczającym funkcjonowanie jednostek czasowo bazujących w Porcie Wojennym w Helu. W swojej obecnej postaci znacznie rozszerza możliwości bojowe Portu Wojennego w Gdyni i stacjonujących tam sił Marynarki Wojennej. Punktem Bazowania Hel dowodzi kmdr ppor. Leszek Smarzyński. PB Hel to jedyna tego typu baza zabezpieczająca działania okrętów pod względem uzbrojenia minowego i trałowego w tej części polskiego Bałtyku. Dysponuje szerokim zapleczem magazynowym. Znajdują się tam warsztaty remontowe, które zapewniają utrzymanie uzbrojenia trałowego w prawidłowym stanie technicznym i ich remonty bieżące. PB Hel ma możliwość kompleksowego zaopatrywania okrętów i odtwarzania przez nie gotowości bojowej.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.