• <
siemens_gamesa_2022

21. rocznica podniesienia bandery na ORP Grom

29.04.2016 05:17 Źródło: własne

Partnerzy portalu

21. rocznica podniesienia bandery na ORP Grom - GospodarkaMorska.pl

W czwartek, 28 kwietnia, w Porcie Wojennym w Gdyni obchodzono 21. rocznicę pierwszego podniesienia bandery na ORP Grom. Z tej okazji na okręcie podniesiono wielką galę banderową, miała również miejsce okolicznościowa zbiórka.

Zgodnie z marynarską tradycją wraz z uroczystym podniesieniem bandery i wielkiej gali banderowej rozpoczęły się obchody 21. urodzin okrętu rakietowego ORP "Grom". W marynarskim spotkaniu uczestniczyli: reprezentujący dowódcę 3. Flotylli Okrętów kmdr Włodzimierz Blacha, dowódca dywizjonu Okrętów Bojowych kmdr Tomasz Czapczyński, a także załoga okrętu i zaproszeni goście. Podczas uroczystego apelu przypomniane zostały najważniejsze osiągnięcia jubilata, a wyróżniający się członkowie załogi zostali uhonorowani za wzorową służbę.

ORP "Grom" to jedna z trzech jednostek rakietowych w Marynarce Wojennej. W 1999 roku był jednym z dwóch pierwszych przedstawicieli Sił Zbrojnych RP w ćwiczeniach natowskich po wstąpieniu Polski w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego. Okręt kilkukrotnie uczestniczył w największym przedsięwzięciu morskim organizowanym na Bałtyku w ramach Programu Partnerstwa dla Pokoju – ćwiczeniu BALTOPS. Wielokrotnie brał także udział w ćwiczeniach lekkich nawodnych sił uderzeniowych oraz w kompleksowych ćwiczeniach morskich na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

ORP "Grom" odziedziczył imię po swoich wojennych i powojennych poprzednikach. Pierwszy okręt o tej nazwie wszedł do służby w Polskiej Marynarce Wojennej w 1937 roku i zasłynął udziałem w bitwie o Narwik. Podczas działań wojennych został zatopiony przez lotnictwo niemieckie. Drugi - został wcielony do służby w 1957 roku, wchodząc w skład 7. Dywizjonu Niszczycieli na Oksywiu. W 1973 roku został wycofany ze służby i zatopiony jako część falochronu w Helu. Obecnie służąca w składzie dywizjonu Okrętów Bojowych jednostka, dowodzona przez kpt. mar. Andrzeja Turkowskiego kontynuuje tradycje swoich poprzedników.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.