Do Morskiego Oddziału Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku trafiły już dwa nowe pojazdy terenowe, przyczepa podłodziowa i hybrydowa łódź motorowa. Zakup dofinansowały: do kwoty 200 tys. zł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i do 400 tys. zł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Jak informuje MOSG, nowy pojazd terenowy będzie przeznaczony m.in. do zadań w zakresie monitorowania stanu czystości wód w rejonie Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Umożliwi również realizowanie zadań patrolowo-interwencyjnych przy ochronie lądowego odcinka granicy państwowej z Federacją Rosyjską na Mierzei Wiślanej. Zapewni także szybką i sprawną realizację odpraw granicznych jednostek pływających w morskim przejściu granicznym Nowy Świat, na kanale żeglugowym łączącym wody Zatoki Gdańskiej z Zalewem Wiślanym.
Zakup został dokonany w związku z programem "Adaptacja do zmian klimatu, ochrona wód i gospodarki wodnej". Odbywa się to w ramach zadań: „Zakup pojazdu terenowego do monitorowania stanu czystości wód w rejonie Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego” i „Zakup pojazdu terenowego wraz z przyczepą podłodziową i hybrydową łodzią motorową do skutecznego monitorowania stanu środowiska w rejonie ujścia rzeki Odry”.
Przekazany sprzęt to kolejna dostawa wyposażenia dla morskiego komponentu Straży Granicznej. W ubiegłym tygodniu formacja wzbogaciła się o dwa nowe poduszkowce SG-413 i SG-414, dostarczone przez Griffon Hoverwork Limited. Wartość zamówienia wynosiła ponad 28 mln zł. Zakres umowy obejmował budowę i dostarczenie poduszkowców wraz z wyposażeniem oraz przeprowadzenie szkoleń dla członków załóg. Zakup w całości sfinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa na lata 2022-2025.
Czytaj więcej: Nowe poduszkowce MOSG zaczęły służbę na Zalewie Wiślanym
W październiku ubiegłego roku MOSG wzbogacił się o największą jednostkę morską w swojej dotychczasowej historii, patrolowiec SG-301 Gen. Józef Haller, który aktualnie przechodzi próby eksploatacyjne i przygotowuje się do wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem. Na jego temat, w tym wyposażeniu, pisaliśmy w dedykowanym artykule.
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty
Zmiana warty w COM-DKM. Uroczyste przekazanie obowiązków między admirałami