• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

IMO zwraca uwagę na rolę kobiet w żegludze

pc/imo.org

14.02.2019 20:12 Źródło: własne

Partnerzy portalu

IMO zwraca uwagę na rolę kobiet w żegludze - GospodarkaMorska.pl

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) zwraca uwagę na rolę kobiet w żegludze. W tym celu opracowane zostało specjalne logo dla programu „Women in Maritime” (Kobiety w Żegludze), które przypominać ma o obecności kobiet w gospodarce morskiej. W ten sposób IMO wspiera misję zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych w zakresie równości płci i wzmocnienia pozycji wszystkich kobiet i dziewcząt.

– Program IMO „Women in Maritime” wspiera udział kobiet w sektorze morskim, zarówno na lądzie, jak i na morzu, poprzez szeroki zakres działań związanych z płcią. Nowe logo to tylko jedna z widocznych części programu – mówi Helen Buni, szefowa programu „Women in Maritime”.

Głównym celem programu jest umożliwienie kobietom z państw członkowskich zdobywanie edukacji i wysokich kompetencji, jakich wymaga przemysł morski, na równi z mężczyznami.

Program został ustanowiony 32 lat temu. Od tego czasu działania z nim związane znacznie się rozwinęły. IMO umożliwiła m.in. utworzenie regionalnych stowarzyszeń dla kobiet w gospodarce morskiej w: Afryce, Azji, na Karaibach, w Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie i Wyspach Pacyfiku, łącznie działaniami obejmując ok. 152 kraje i terytoria zależne oraz 490 uczestniczek.
 
Dzięki programowi kobiety „Women in Maritime” otrzymują stypendia i mogą uczestniczyć w specjalistycznych szkoleniach branżowych. Jednym z przykładów jest kurs pn. „Kobiety w zarządzaniu portem”, prowadzony w Porcie Le Havre we Francji we współpracy z jego władzami i instytutem Port Institute for Education and Research (IPER). W ubiegłym roku ukończyło je 48 kobiet z 32 krajów, a łącznie – 308 uczestniczek programu IMO.

Światowy Uniwersytet Morski w Szwecji dzięki programowi kończy natomiast z roku na rok coraz więcej kobiet. W 1985 r. absolwentkami tej uczelni były cztery kobiety, a do końca ubiegłego roku – już 79. W roku akademickim 2017/2018, uczelnię tę ukończyło 1 029 absolwentek na 4 919 osób. Międzynarodowy Instytut Prawa Morskiego IMO (IMLI) zaś w tym samym roku akademickim skończyło 361 kobiet na 837 absolwentów.

Program „Women in Maritime”, oprócz kształcenia, umożliwia także kobietom rozwój kariery w administracji morskiej, portach i szkołach morskich.

W tym roku w ramach programu zaplanowano ok. 10 projektów, w tym konferencje, kursy, warsztaty i spotkania regionalne.

– Zachęcamy państwa członkowskie IMO, a zwłaszcza regionalne stowarzyszenia kobiet w żegludze, do korzystania z nowego logo, by pokazać, że należą do silnej globalnej rodziny IMO „Women in Maritime” – mówi Buni.

W 2019 r. IMO szczegoólnie koncentruje się na kobietach w żegludze, dlatego tematem najbliższych Światowych Dni Morza będzie „Wzmocnienie pozycji kobiet w społeczności morskiej”.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.