• <

Bitcoiny – nowy cel 123-letniej elektrowni wodnej w USA

29.07.2021 17:22 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Bitcoiny – nowy cel 123-letniej elektrowni wodnej w USA

Partnerzy portalu

Bitcoiny – nowy cel 123-letniej elektrowni wodnej w USA - GospodarkaMorska.pl
Fot. www.albanyengineering.com

Powstała w 1897 roku elektrownia wodna Mechanicville produkuje dotąd energię elektryczną, która od dłuższego czasie zasila także kopalnie bitcoinów. Przychody z tego tytułu są trzy razy wyższe niż ze sprzedaży do sieci.

Mechanicville to miasto położone w hrabstwie Saratoga w stanie Nowy Jork. Na jego terenie znajduje się stara elektrownia wodna, która dziś wydobywa bitcoiny. Zakład w Mechanicville jest uważany za jeden z najstarszych zakładów OZE na świecie, a teraz zarabia "więcej pieniędzy z bitcoinów niż sprzedając energię elektryczną" do sieci.

Zabytkowe maszyny hydroelektryczne napędzają kopalnie bitcoinów

Elektrownia została zbudowana w 1987 roku przez inżynierów Hudson River Power Transmission Company – kilka lat temu jednostka został prawie zamknięta. W 1989 roku obiekt został wpisany do Krajowego Rejestru Zabytków (National Register of Historic Places). Obecnie właścicielem i operatorem elektrowni jest Albany Engineering Corp (AEC) - firma podpisała umowę z National Grid, aby mieć stały dostęp do taniej energii odnawialnej.

Jim Besha, dyrektor generalny AEC, powiedział lokalnym dziennikarzom, że AEC zarabia obecnie trzy razy więcej pieniędzy, niż mógłby uzyskać dzięki sprzedaży energii do National Grid, międzynarodowego koncernu energetycznego. Firma zarabia tylko 0,03 dolarów za 1 kWh sprzedając energię do National Grid. Ponadto Besha powiedział, że chciałby sprzedać energię odnawialną do National Grid, ale ten nie wywiązał się ze starej umowy. AEC od dłuższego czasu toczy spór prawny z National Grid, który podpisał umowę z AEC w 1993 roku. Umowa zakładała, że Elektrownia Wodna Mechanicville i AEC będą sprzedawać energię do National Grid po cenach niewiele niższych od rynkowych.

Bitcoiny tylko dla pieniędzy

Besha dodał, że jest to najlepszy rodzaj wydobywania bitcoinów, ponieważ używana jest energia odnawialna. Przypomnijmy, że Elon Musk, duży zwolennik bitcoinów, wyraził ostatnio swój głośny sceptycyzm inwestycyjny w elektroniczny pieniądz ze względu na znaczny pobór energii emisyjnej (weglowej). AEC właściciel eksperymentuje z bitcoinami, z tego powodu kupuje używane serwery. 

Albany Engineering przekształca bitcoiny w gotówkę i stara się ich nie trzymać. Firma jest sceptycznie nastawiony do bitcoinów jako długoterminowej inwestycji. Robi to tylko po to, aby zarobić. W lipcu jeden bitcoin był wart około 33 tys. dolarów.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.