• <

Belgijskie farmy morskie wykręciły rekordowy wolumen energii w 2021 roku

14.01.2022 22:42
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Belgijskie farmy morskie wykręciły rekordowy wolumen energii w 2021 roku

Partnerzy portalu

Belgijskie farmy morskie wykręciły rekordowy wolumen energii w 2021 roku  - GospodarkaMorska.pl

2021 rok był szczególnie przełomowy dla morskiej energetyki wiatrowej w Belgii. Farmy wiatrowe zainstalowane na belgijskiej części Morza Północnego dostarczyły bezemisyjną energię dla prawie 2 milionów gospodarstw domowych w ubiegłym roku – informuje Belgian Offshore Platform (BOP). Niestety, w tym roku nie pojawiają się kolejne turbiny na wodach tego kraju. Rząd pracuje nad usprawnieniem regulacji.

2021 jest pierwszym rokiem, w którym strefa morskiej energetyki wiatrowej, znajdująca się w odległości od 23 do 54 km od wybrzeża, stała się w pełni operacyjna. Na koniec 2020 roku moc operacyjna elektrowni wiatrowych na belgijskim Morzu Północnym wynosiła 2 262 MW, co jest porównywalne z mocą dwóch największych reaktorów jądrowych (Doel 4 i Tihange 3) razem wziętych. W 2021 roku 399 turbin wiatrowych, rozmieszczonych w 9 strefach, wyprodukowało około 6,77 TWh. Odpowiada to rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną prawie 2 milionów gospodarstw domowych, czyli 8 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Belgii, które w 2021 roku wyniosło 84,4 TWh. Po spadku zużycia prądu w 2020 roku, ponownie zbliżyło się do poziomu z 2019 roku (84,9 TWh).

Morskie farmy wiatrowe przyczyniają się do znacznej redukcji emisji dwutlenku węgla (CO2) w Belgii. Przykładowo, szacuje się, że przy obecnym udziale morskiej energetyki wiatrowej w miksie energetycznym, co roku w tym kraju unika się emisji o wolumenie 3 milionów ton CO2. Dla porównania, w naszym klimacie odpowiada to rocznej absorpcji CO2  przez las o powierzchni 3 000 km2. Obszar tak duży jak Flandria Wschodnia musiałby zostać zalesiony całkowicie, aby osiągnąć ten sam efekt.

Według danych BOP, morska farma wiatrowa emituje 175 razy mniej CO2 niż najnowocześniejsze elektrownie gazowe. Po upływie 6 miesięcy do roku przeciętna farma wiatrowa (około 300 MW) całkowicie neutralizuje emisję CO2 spowodowaną jej budową i eksploatacją. Po tym czasie turbiny wiatrowe nadal produkują energię elektryczną przez co najmniej 20 lat w sposób przyjazny dla środowiska i klimatu, nie emitując CO2 ani szkodliwych substancji i nie wytwarzając szkodliwych odpadów.

W zimie produkcja energii w offshore wind jest największa

Miesiące zimowe są zazwyczaj tymi, w których produkowany jest największy wolumen energii w segmencie morskiej energetyki wiatrowej. W Belgii zaobserwowano wysoki poziom produkcji energii elektrycznej w lutym, marcu i kwietniu, a także w październiku 2021 roku. Ten sezonowy szczyt generacyjny często zbiega się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną w miesiącach jesiennych i zimowych, co zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju.

W miesiącach letnich 2021 roku produkcja energii elektrycznej na Morzu Północnym była, jak zwykle, mniejsza. Okres letni jest również związany z niższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną i wyższą produkcją energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne.

Współczynnik mocy, czyli współczynnik produkcji, który określa produktywność elektrowni, wyniósł w 2021 roku 34,4 proc. Jest to wartość niższa od średniego współczynnika mocy dla morskiej energetyki wiatrowej na belgijskim Morzu Północnym, który wynosi około 38 proc. – informuje Belgian Offshore Platform (BOP). Niższy współczynnik mocy dla morskiej energetyki wiatrowej w 2021 roku można wytłumaczyć mniejszą podażą (prędkością) wiatru. Jednak w opisywanym roku turbiny wiatrowe na morzu pracowały, a więc generowały energię elektryczną przez około 90 proc. czasu. W czerwcu, najspokojniejszym miesiącu na morzu, wskaźnik ten wynosił 79 proc., natomiast w listopadzie turbiny pracowały przez 96 proc. czasu.

Pomimo spadku prędkości wiatru, w 2021 roku morskie farmy wiatrowe w Belgii ustanowiły rekord produkcji z 2020 roku (6,73 TWh), ponieważ nowe turbiny wiatrowe zainstalowane wiosną i jesienią 2020 roku po raz pierwszy pracowały przez cały ubiegły rok.

Belgia należy do czołówki europejskiej

Morska energetyka wiatrowa pokryła 8 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w Belgii w 2021 roku. Jedynie Dania (18 proc.) i Wielka Brytania (14 proc,) mają wyższy udział morskiej energii wiatrowej w swoim miksie energetycznym. Belgia znajduje się zatem w pierwszej trójce w Europie pod względem udziału morskiej energetyki wiatrowej w krajowym miksie energetycznym.

W 2022 roku Belgia bez nowych farm morskich

Niestety, w 2022 roku na belgijskim Morzu Północnym nie powstaną żadne nowe farmy wiatrowe. BOP wskazuje, że rząd federalny pracuje nad zmianą ram prawnych dla przetargu na dodatkowe moce do 3,5 GW w nowej strefie morskiej energetyki wiatrowej, w obszarze Księżnej Elżbiety. To, kiedy te nowe farmy wiatrowe będą mogły rozpocząć pełną działalność, zależy od rządu w zakresie ustawodawstwa dotyczącego procedury przetargowej oraz od operatora sieci, który musi być w stanie zagwarantować podłączenie do sieci lądowej.

Dzięki nowemu Planowi Zagospodarowania Przestrzennego Obszarów Morskich (2020-2026), moc morskiej energetyki wiatrowej może się podwoić do 4,5 GW w najbliższych latach, dzięki czemu morska energetyka wiatrowa może zaspokoić 20 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną. Sektor robi wszystko, co w jego mocy, aby zrealizować ten cel jak najszybciej.

Zgodnie z obecnymi planami, ogłoszenie zwycięzców przetargu spodziewane jest w latach 2024 i 2026. Pierwsza farma wiatrowa o mocy 700 MW mogłaby zostać przyłączona do końca 2026 roku. Kolejne farmy mogłyby być przyłączane do sieci na początku 2028 roku – wskazuje BOP.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.