• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Za nami wyprawa Jachtem na Światowe Dni Młodzieży Panama 2019

ew/pya.org.pl

13.02.2019 08:49 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Za nami wyprawa Jachtem na Światowe Dni Młodzieży Panama 2019

Partnerzy portalu

Za nami wyprawa Jachtem na Światowe Dni Młodzieży Panama 2019 - GospodarkaMorska.pl

Pod koniec stycznia zakończyła się wyprawa „Jachtem na Światowe Dni Młodzieży Panama 2019”, którą organizował Sądecko-Podhalański Okręgowy Związek Żeglarski. Polski Związek Żeglarski objął wyprawę swoim patronatem honorowym.

W sierpniu 2018 roku rozpoczęła się oceaniczna wyprawa „Jachtem na Światowe Dni Młodzieży Panama 2019”, której celem było dopłynięcie do Panamy i czynny udział w Światowych Dniach Młodzieży jako wielkiej ogólnoświatowej wspólnocie Kościoła Powszechnego na rzecz pokoju i przyjaźni między narodami, opartej na wzajemnym szacunku do wyznania, tradycji i kultury wszystkich narodów świata.

Zorganizował ją Sądecko-Podhalański OZŻ z siedzibą w Nowym Sączu. Rejs, który był podzielony na 11 etapów, rozpoczął się w Gdańsku, a jego trasa prowadziła przez Morze Bałtyckie, Morze Północne, Ocean Atlantycki i zakończył się 19 stycznia 2019 roku w Panamie. Światowe Dni Młodzieży odbyły się w dniach 22-27 stycznia. Chociaż nie wszystko poszło zgodnie z planem, ponieważ do miejsca docelowego uczestnicy musieli dotrzeć samochodem.

- Wyprawę można uznać za udaną, ale mamy mały niedosyt, ponieważ nie udało nam się dopłynąć do Panam City. W wyniku tego, że pojawił się problem z wpłynięciem do kanału to załoga nie ryzykowała ewentualnych kłopotów i jacht zacumował w miejscowości Colon. Uczestnicy udali się do miejsca docelowego samochodem, ale mieli do pokonania zaledwie około 60 km - powiedział autor i koordynator projektu Kazimierz Jan Kudlik.

Podczas wyprawy jachtem "Dunajec" na pokładzie płynęli żeglarze w różnym wieku i różnej narodowości. Podczas tak długiego rejsu przydarzały się drobne usterki, ale załoga była w stanie uporać się z nimi we własnym zakresie.

- Wyprawa była międzynarodowa więc w związku z tym, poza Polakami, w załodze znalazły się osoby między innymi z Niemiec, Czech, Kanady czy Stanów Zjednoczonych. Chcieliśmy umożliwić wzięcie udziału w tej wyprawie jak największej liczbie chętnych. Ponadto jednym z założeń było to, że wszystkie potrzebne prace przy jachcie wykonywali członkowie załogi. Jedynie przy większych awariach organizowalibyśmy pomoc, ale na szczęście takie się nie przytrafiły. Osobiście nie byłem obecny w Panamie, ale uczestniczyłem w dwóch wcześniejszych etapach wyprawy - dodał Kudlik.

Armatorem i właścicielem pełnomorskiego jachtu S/Y "Dunajec" od samego początku jego istnienia jest Sądecki-Podhalański Okręgowy Związek Żeglarski. Jednostka "Conrad-1400" w klasie "Opal" została skonstruowana i zbudowana w Stoczni Jachtowej im. Józefa Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Zwodowano ją w 1979 roku i nadano jej obecną nazwę. Jej portem macierzystym jest Gdynia. Jacht „Dunajec” brał udział w różnego rodzaju żeglarskich regatach krajowych i zagranicznych. Między innymi wielokrotnie uczestniczył w „Regatach Heweliusz” oraz „Regatach Opali” zajmując czołowe miejsca. W roku 1992 dla uczczenia 700-lecia powstania miasta Nowy Sącz, jacht uczestniczył w największej i najważniejszej żeglarskiej imprezie - regatach „Grand Regata Columbus” w 500-ną rocznicę odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Columba. Jacht podczas swoich podróży po morzach i oceanach w rejsach szkoleniowych przebył ok. 180 tys. mil.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.