• <
mewo_2022
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Strajki paraliżują argentyńskie porty

Od maja Argentyna jest paraliżowana przez strajki sprzeciwiające się polityce prezydenta Javiera Mileia. Kraj zmaga się z rosnącą inflacją i kryzysem gospodarczym, mającymi być efektem wolonorynkowych reform. W ich efekcie spadła wartość waluty i pogorszyła się sytuacja bytowa wielu osób, a także spadła jakość usług publicznych z racji na cięcia w tym sektorze. Kolejny strajk ogłosiły morskie związki zawodowe, grożąc paraliżem portów.

06.06.2024, 14:00

Argentyna i USA rozpoczęły wspólne manewry z udziałem lotniskowca

Marynarki wojenne USA i Argentyny rozpoczęły w czwartek pierwsze od 14 lat wspólne manewry morskie z udziałem m.in. amerykańskiego lotniskowca. Komentatorzy oceniają je jako pokaz zacieśniania relacji pod rządami nowego prezydenta Argentyny Javiera Mileia.

31.05.2024, 21:35
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Prezydent Chile: sprzeciwimy się wszelkim próbom wydobycia surowców na Antarktydzie

Prezydent Chile Gabriel Borić oświadczył, że jego kraj stanowczo sprzeciwi się wszelkim próbom komercyjnego wydobycia surowców na Antarktydzie – podał w piątek portal Infobae, wiążąc to z doniesieniami o odkryciu tam przez Rosję olbrzymich złóż ropy.

18.05.2024, 16:22
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Falklandy nadal pod brytyjską flagą, Argentyna szuka dyplomatycznego rozwiązania

Prezydent Argentyny Javier Milei przyznał w wyemitowanym w poniedziałek wywiadzie dla BBC, że Falklandy są obecnie "w rękach Wielkiej Brytanii" i mogą minąć dekady zanim jego kraj uzyska zwierzchnictwo nad spornym archipelagiem.

07.05.2024, 12:12
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Brytyjskie MSZ: Zwierzchnictwo nad Falklandami nie podlega dyskusji

Kwestia zwierzchnictwa nad Falklandami nie podlega dyskusji i pozostaną one brytyjskie tak długo, jak ich mieszkańcy będą tego chcieli – oświadczył w niedzielę brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron przed rozpoczęciem podróży na sporny archipelag.

19.02.2024, 12:36
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Rosyjskie statki widma z transportem ropy i zboża omijają sankcje. Greccy operatorzy robią to oficjalnie

Rosyjskie statki nieprzerwanie eksportują zboże i ropę naftową, wykorzystując technikę wyłączania systemów identyfikacji. Technika przemytu jest bardzo prosta. Statki załadowane w portach rosyjskich docierają z ładunkami do zaprzyjaźnionych portów – wykazało wspólne dochodzenie Lloyd's List, Bellingcat i Scripps News. Greccy armatorzy przewożą rosyjską ropę i produkty, wykorzystując luki prawne.

27.08.2023, 16:45
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

IMO krytykowane za zmienioną strategię dekarbonizacji

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) w zeszłym tygodniu przyjęła zmienioną strategię dekarbonizacji globalnej żeglugi na szczycie klimatycznym Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego (MEPC 80) w Londynie. Nowa strategia zakłada dostosowanie sektora do celu porozumienia paryskiego w zakresie ocieplenia klimatu o 1,5ºC, ale grupy ekologiczne skrytykowały "niejasne zobowiązania", które zostały uzgodnione.

11.07.2023, 10:27
Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski

Inwestycje na Jedwabnym Szlaku napędzają (nie tylko) morski biznes Chin

Chińskie firmy w 2022 r. były zaangażowanie w 147 krajach z kwotą oszacowaną na 67,8 mld USD poprzez inwestycje finansowe i współpracę kontraktową w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku (Belt and Road Initiative - BRI) czyli Inicjatywy Pasa i Szlaku. To trochę mniej niż zaangażowanie Chin w BRI w 2021 r., które wyniosło 68,7 mld USD, jak wynika z danych Ministerstwa Handlu ChRL.

20.04.2023, 12:00
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Korupcja w porcie i na morzu. Prawie 3 bln USD haraczu rocznie płacą operatorzy statków w portach

W ciągu zaledwie kilku miesięcy br. Morska Sieć Antykorupcyjna zebrała ponad 50 tys. zgłoszeń o korupcyjnych żądaniach na całym świecie. To rekordowe dane w ciągu ostatnich 10 lat, Dane zebrano z ponad 1000 portów w ponad 150 krajach używając anonimowego systemu zgłaszania incydentów.

02.10.2022, 13:48
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

USA - czołowym eksporterem LNG w pierwszej połowie 2022. Polska ważnym odbiorcą o rekordowych wzrostach

Stany Zjednoczone stały się największym eksporterem skroplonego gazu ziemnego (LNG) w pierwszej połowie br. informuje amerykańska Energy Information Administration (EIA), powołując się na dane CEDIGAZ. To efekt wzrostu cen oraz zwiększenia dostaw LNG do Europy w celu wsparcia UE, która ograniczała import LNG z Rosji po napaści tego kraju na Ukrainę. Azjatyckie ceny LNG osiągają najwyższy poziom od początku wojny, Korea Południowa i Japonia zwiększają wysiłki na rzecz zakupu LNG – alarmuje Bloomberg.

28.07.2022, 12:50
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.