• <

Wynik wyszukiwania - "szkutnik" - Wiadomości

Taka noc zdarza się raz w roku! Narodowe Muzeum Morskie otwiera po zmroku sześć oddziałów

Tajemnicze ślady łap na pokładzie żaglowca, zabytkowe samochody, sekrety szkutniczego rzemiosła i noc w dawnym helskim kościele – oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Gdyni, Tczewie i Helu szykują wyjątkową Noc Muzeów! Wieczorem 18 maja będzie można zwiedzić statek-muzeum „Dar Pomorza”, Centrum Konserwacji Wraków Statków, Muzeum Wisły oraz Muzeum Rybołówstwa.
15.05.2024

55 lat temu Leonid Teliga ukończył samotny rejs dookoła Ziemi

55 lat temu - 29 kwietnia 1969 roku - Leonid Teliga ukończył w Casablance samotny rejs dookoła świata na jachcie "Opty". W jego trakcie walczył nie tylko z morzem, ale i nowotworem. Zmarł 11 miesięcy po zamknięciu wokółziemskiej pętli.
29.04.2024

„Człowiek i rzeka. Łodzie i szkutnicy". Nowa wystawa czasowa w Muzeum Wisły w Tczewie

Budowa i eksploatacja łodzi od najdawniejszych czasów odgrywały istotną rolę w życiu nadrzecznych społeczeństw. Umożliwiały one zarobek, transport, komunikację, rekreację, a w razie zagrożenia - ucieczkę. Nie inaczej było nad Wisłą. Wystawa w tczewskim oddziale Narodowego Muzeum Morskiego ukazuje typowe konstrukcje rybackie i komunikacyjne z dolnego i środkowego odcinka rzeki. Prezentowany jest także dorobek współczesnych szkutników oraz środowiska i wydarzenia promujące wiślane tradycje.
07.07.2023

Dziś luksusem jest jacht z Polski

Jeszcze kilkanaście lat temu polski przemysł jachtowy był zapleczem dla zachodnich koncernów. Nad Wisłą budowano piękne jednostki, ale sprzedawane były pod brandem stoczni z Niemiec, czy Francji. Dziś jest wręcz odwrotnie: jachty i łodzie produkowane w Polsce cieszą się największym uznaniem wśród żeglarzy i ci kupując je, szukają informacji o kraju pochodzenia.
15.06.2023

Uratowała stary jacht. Wodowanie Cleo już tego lata

Prace remontowe przy jachcie ochrzczonym wiele lat temu imieniem Cleo dobiegają końca. Sześćdziesięcioletnia jednostka wiele ostatnich miesięcy spędziła w hangarze remontowym. Wiele drewnianych elementów jachtu wymagało naprawy lub wymiany. W tym czasie internauci, miłośnicy drewnianych jachtów i znajomi właścicielki jachtu wsparli jej projekt. Udało się uzbierać ponad 50 tys. złotych. „To ogromna pomoc, za którą bardzo dziękuję. Dzięki wsparciu życzliwych ludzi, łódź udało się uratować” – mówi Ada Osińska.
05.06.2023

Rozpoczęto odbudowę jachtu należącego do Ryszarda Kuklińskiego

W stoczni w Jachtklubie Conrad w Gdańsku odbyła się w sobotę uroczystość z okazji rozpoczęcia odbudowy "Strażnika Poranka", jachtu szkoleniowego dla dzieci, który niegdyś należał do generała Ryszarda Kuklińskiego.
20.05.2023

Inauguracja projektu odbudowy jachtu szkoleniowego dla dzieci, należącego niegdyś do generała Ryszarda Kuklińskiego

Po roku pracy i dzięki prowadzonej w tym czasie zbiórce, udało się zebrać środki, które umożliwią rozpoczęcie odbudowy żaglowca, który legendarny Jack Strong przekazał w swoim testamencie na cele szkoleniowe dla dzieci i młodzieży. W sobotę, 20 maja o godz. 10.30 w stoczni w Jachtklubie Conrad odbędzie się uroczysta inauguracja tego projektu.
18.05.2023

Anakonda-23 – forsowanie rzeki na różne sposoby

Pokonywanie przeszkody wodnej po moście i po dnie to jeden z elementów ćwiczenia Anakonda-23. Głównym założeniem było przygotowanie i zgranie do pokonania przeszkód wodnych i wykonanie tego zadania w strukturze międzynarodowej - powiedział PAP dowódca 18DZ gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik.
16.05.2023

Ada ratuje jacht i potrzebuje wsparcia. "Cleo jest wyjątkowa"

Jeden z nielicznych, który został wyprodukowany na eksport i przetrwał do dziś. Teraz wrócił do Szczecina i nie tylko ocaleć, ale stać się żeglarską dumą Pomorza Zachodniego.
01.03.2023

Projekt „Władek” na finiszu. W Tczewie zbudowano replikę tradycyjnej łodzi wiślanej [ZDJĘCIA]

W Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zakończyło się trwające pięć miesięcy niezwykłe przedsięwzięcie, czyli projekt „Władek”. Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zbudowali łódkę wiślaną wzorowaną na tradycyjnych nieszawkach, które w XX w. przybyły na dolną Wisłę wraz z rybakami i szkutnikami z Kujaw.
09.02.2023

Bycie pracodawcą to odpowiedzialność. Tak duża, jak nigdy dotąd

Polski biznes mierzy się z wyzwaniem: galopująca inflacja, drastyczne podwyżki energii, zaburzony łańcuch dostaw z powodów pandemicznych, a z drugiej strony odpowiedzialność pracodawcy, bo w całej tej sytuacji nie można zapominać o zatrudnionych. To prawdziwe wyzwanie, na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy rynek pracy całkowicie się zmienił – mówi Magdalena Zabłocka-Tutka.
02.02.2023

Połowa absolwentów kędzierzyńsko-kozielskiej "żeglugi" to kobiety

W kędzierzyńsko-kozielskim technikum kształcącym marynarzy śródlądowych już prawie połowa absolwentów to kobiety. Niektóre z nich podtrzymują rodzinną tradycję, stając się marynarzami w trzecim pokoleniu.
25.09.2022

Gdańsk. Trwa zbiórka na rzecz odbudowy jachtu gen. Kuklińskiego. Na remont potrzeba milion złotych [WIDEO]

Fundacja Jack Strong właśnie rozpoczęła akcję crowdfundingową (wspieram.to/jackstrong) na rzecz jachtu, który należał do generała Ryszarda Kuklińskiego. Zgodnie z wolą najsłynniejszego polskiego szpiega, żaglowiec miał służyć szkoleniu młodzieży. Aby wypełnić testament pierwszego polskiego oficera w NATO, trzeba zebrać milion złotych na odbudowę Strażnika Poranka. Darczyńcy mogą liczyć na unikatowe nagrody.
21.07.2022

Siłą kreatywnych przedsiębiorstw jest szacunek dla edukacji

Absolwenci szkół podstawowych wciąż chętniej wybierają naukę w szkołach średnich niż edukację w szkołach branżowych. Tymczasem rynek pracy ma inne potrzeby i młodzież wykształcona w konkretnym kierunku ma większą szansą na dobrze płatną i stabilną pracę niż absolwenci liceum, nieposiadający konkretnych umiejętności.
07.07.2022

Flis Kanałem Elbląskim. Inicjatywę wspiera m.in. Bollore Logistics Poland

Flis Kanałem Elbląskim to rekonstrukcja historyczna spławu sosny taborskiej, dla której powstał ten kanał. Tratwą zbudowaną z siedmiu 14-metrowych tafli, spławiając 70 m sześc. sosny taborskiej popłynie profesjonalna załoga z Polskiego Cechu Flisaków, Szkutników i Sterników oraz ze Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego Navicula. Z tej okazji od 12 do 26 czerwca zaplanowano szereg wydarzeń towarzyszących na trasie kanałowych tartaków: od Iławy poprzez Miłomłyn, Małdyty, Rychliki do Elbląga.
13.05.2022

TTS Przedsiębiorstwem Roku 2021. Jachtowy gigant wyróżniony

– Jest nam niezwykle miło, że nasza praca jest dobrze oceniana – mówi Maciej Twardowski, Dyrektor Zarządzający w TTS. Jachtowy lider został uhonorowany tytułem Przedsiębiorstwa Roku 2021 w prestiżowym konkursie Północnej Izby Gospodarczej. Na sukces złożyło się wiele elementów, począwszy od stwarzania dobrych warunków pracy dla blisko 800 pracowników, a skończywszy na działaniach inwestycyjnych związanych z budową nowoczesnego biura projektowo-badawczego.
21.12.2021

Saudyjczycy chcą podnieść XVIII-wieczny wrak

Saudyjska Agencja Turystyki opracowuje plan wydobycia z dna Morza Czerwonego wraku XVIII-wiecznego statku.
01.12.2021

Szczecin. Morskie Muzeum Nauki bogatsze o ponad 40 obiektów

Silnik okrętowy, urządzenia nawigacyjne i kombinezon nurka znajdą się pośród ponad 40 eksponatów, jakie wzbogacą ekspozycję powstającego w Szczecinie Morskiego Centrum Nauki. Zostaną am wypożyczone ze szczecińskiego Muzeum Narodowego.
18.08.2021

Żagle 2021. Nagroda za 32-letnią włóczęgę po morzach i oceanach

– To wyjątkowe nagrody, ważne dla środowiska żeglarskiego nie tylko w Szczecinie, ale i w całej Polsce – mówi Magdalena Kiełbasa, reprezentująca Technologie Tworzyw Sztucznych podczas wręczenia Międzynarodowych Nagród Żeglarskich podczas Żagli 2021.
04.08.2021

Mazowieckie. Trzynastometrowa nasuta statkiem flagowym Festiwalu Wisły zwodowana

Trzynastometrowa nasuta będzie od tego roku statkiem flagowym Festiwalu Wisły. W środę została zwodowana w Gassach (Mazowieckie). Za miesiąc dotrze do Torunia, by wziąć udział w piątym największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych.
14.07.2021

Szkutnik - zawód, który w Polsce przeżywa drugą młodość

W Polsce przybywa marin, które wypełnione są nowoczesnymi jachtami i starymi szkutami. Żeglarstwo to nie tyle moda, co przede wszystkim pasja. To również ogromna szansa dla szkutników, którzy mają pełne ręce roboty i zarabiają naprawdę dobrze zarówno u producentów przy budowie nowych jachtów, jak i serwisując jednostki zbudowane przed laty. – To fach, który ma przed sobą ogromne perspektywy rozwoju – uważa Robert Nalewaj.
10.06.2021

Umowa z wykonawcą wystawy Morskiego Centrum Nauki

Ponad 200 stanowisk interaktywnych przedstawiających historię związku człowieka z morzem i wplatających w to wiedzę naukową ma powstać w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Umowę z wykonawcą wystawy stałej podpisano w czwartek.
10.12.2020

Europa chce się uczyć szkutnictwa w Goleniowie

W całej Europie brakuje szkutników, którzy potrafią budować łodzie z drewna w tradycyjny sposób. A trudno sobie wyobrazić chociażby Wenecję z gondolami zbudowanymi z laminatów. Właśnie rozpoczął się międzynarodowy projekt, mający na celu wskrzeszenie nauczania w zawodzie szkutnika. Oczy prestiżowych uczelni zwrócone są na inicjatywę Uniwersytetu w Murcji, wspomaganą przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz goleniowską firmę TTS, która dała przykład łączenia biznesu ze edukacją.
28.09.2020

TTS: Chcemy, by kultura żeglarska przenikała do świata biznesu [wywiad]

To już nie jest firma, która zajmuje się tylko budową jachtów. TTS funkcjonując na rynku pracy, stworzył całą kulturę funkcjonowania. Znakomicie odnajduje się na polu oświatowym, angażuje się również w projekty związane z rozwojem regionu. Rozmawiamy z Maciejem Twardowskim, Dyrektorem Zarządzającym w spółce Technologie Tworzyw Sztucznych o jej dokonaniach i przyszłości.
24.08.2020

Warszawa zaprasza na darmowe rejsy po Wiśle

Rejsy statkami, katamaranami, drewnianymi szkutnikami po Wiśle oraz spływy kajakowe. Fani wodnych wycieczek mogą skorzystać z szerokiej oferty żeglugi w Warszawie. Ruszyły miejskie wyprawy po rzece - przekazał stołeczny ratusz.
22.08.2020

Rozpoczęcie projektu Szkutnia

40 uczestników projektu weźmie udział w pilotażowym programie kształcenia, poza edukacją formalną, do zawodu szkutnika. Projekt Szkutnia to również dwie łodzie typu GIG zbudowane przez uczniów pod kierunkiem zawodowych szkutników, żeglarzy oraz edukatorów.
17.08.2020

Finał 24. Flisu Odrzańskiego w Szczecinie

Skromniejszy niż zwykle Flis Odrzański - z dwoma galarami zamiast tradycyjnej tratwy - przypłynął w sobotę do Szczecina. Przebywając blisko 500-kilometrową trasę flisacy co roku przypominają, jak wielkie znaczenie ma rzeka.
12.07.2020

Szkutnicy na start! Pierwsze takie egzaminy na Pomorzu Zachodnim

Branża jachtowa wzbogaciła się o nowych specjalistów. Swoje pierwsze egzaminy zawodowe zdawali szkutnicy, którzy na co dzień zdobywali wiedzę u największego polskiego producenta jachtów. „Byli świetnie przygotowani” – chwali absolwentów egzaminator, Andrzej Rejniak.
07.07.2020

Zawód w branży jachtowej to przyszłość? Rozpoczyna się nabór

Reforma oświaty zmodyfikowała część zawodów, których można uczyć się w szkołach branżowych. Jeszcze w ubiegłych latach szkoły rekrutowały przyszłych szkutników, od września 2019 naukę podjęli monterzy jachtów i łodzi. Niebawem rusza rekrutacja. Zdobyć można wyjątkowy zawód.
09.03.2020

40 tys. uczniów skorzystało z Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany od 9 lat. Przez ten czas skorzystało z niego około 40 tysięcy uczniów tamtejszych szkół, przedszkoli i domów dziecka. Władze miasta zapowiadają jednak cięcia w finansowaniu przedsięwzięcia.
29.11.2019

Rekordowa obsada w regatach Sydney - Hobart

Rekordową obsadę będą miały 75. regaty Sydney - Hobart, do których start odbędzie się 26 grudnia. Do udziału w tym roku zgłoszono 164 jednostki, gdy w poprzedniej edycji startowało 85.
27.11.2019

TTS będzie ośrodkiem egzaminacyjnym dla szkutników

Najpierw doprowadzili do wpisania szkutnictwa na listę zawodów szkolnictwa branżowego, teraz stają się ogólnopolskim ośrodkiem egzaminacyjnym. „Złożyliśmy już stosowne dokumenty do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, czekamy na finalizację sprawy” - mówi dyrektor spółki, Maciej Twardowski.
04.11.2019

Produkcja jachtów w Polsce – innowacyjność, nowoczesność, rozwój

Z Panem Tomaszem Gonciarzem, dyrektorem firmy VETUS Polska, spotykamy się w siedzibie firmy w Warszawie.
18.09.2019

Walczyli o zawód szkutnika. Właśnie zniknął z systemu edukacji

Największy w Polsce producent jachtów i łodzi motorowych, spółka Technologie Tworzyw Sztucznych, długo walczył o przywrócenie kształcenia szkutników. Zawód właśnie zniknął z listy kierunków szkół branżowych. Jego miejsce w systemie edukacji zajmie teraz „Monter jachtów i łodzi”.
29.08.2019

Nowy rok szkolny w morskiej odsłonie!

Ekologia, podróże dalekie i bliskie, archeologia podwodna oraz zawsze lubiane gdańskie legendy i tajemnice. Oferta edukacyjna Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku na nowy rok szkolny, to połączenie popularnych i sprawdzonych już zajęć – zarówno lekcyjnych, jak i warsztatowych oraz kilka fantastycznych nowych propozycji.
26.08.2019

Płynę na Opty. Zabytki z rejsu dookoła świata

W 2019 roku obchodzimy pięćdziesiątą rocznicę zakończenia wyprawy Leonida Teligi na jachcie "Opty". Wystawa "Płynę na "Opty". Zabytki z rejsu dookoła świata" w Muzeum Wisły w Tczewie przybliża historię wielkiej podróży, legendarnego żeglarza i jachtu - symbolu.
15.07.2019

SOLO NON-STOP 2019 – samotny rejs dookoła świata

Kapitan Henryk Jaskuła od czerwca 1979 r. do maja 1980 r. samotnie opłynął ziemię bez zawijania do portów z Gdyni do Gdyni (wokół Przylądka Dobrej Nadziei, na południe od Australii i Nowej Zelandii, wokół Przylądka Horn). Rejs trwał 344 doby i był trzecim takim osiągnięciem w światowym żeglarstwie po rejsach Robina Knox-Johnstona na Suhaili oraz Chay Blytha na British Steel. Dla uczczenia historycznego wyczynu Jaskuły, w 40. rocznicę jego samotnego rejsu dookoła świata w jego ślady rusza Rafał Moszczyński.
09.05.2019

Wystawa w 50. rocznicę rejsu dookoła świata Leonida Teligi

Kilkadziesiąt eksponatów - książki, czasopisma, wycinki prasowe i zdjęcia - zgromadzono na otwartej we wtorek w PAN Bibliotece Gdańskiej wystawie, zorganizowanej dla uczczenia 50. rocznicy samotnego rejsu dookoła świata Leonida Teligi.
19.03.2019

Szczecin: Festiwal filmów żeglarskich JachtFilm od 9 lutego

11 produkcji o tematyce żeglarskiej będzie można zobaczyć na zbliżającym się festiwalu filmów żeglarskich JachtFilm w Szczecinie. Wśród festiwalowych propozycji znalazły się także filmy dla dzieci. Festiwal rozpocznie się 9 lutego.
31.01.2019

Inauguracja Roku w Porcie Wojennym w Świnoujściu

W poniedziałek, 7 stycznia, w Porcie Wojennym w Świnoujściu odbyło się uroczyste rozprowadzenie do zajęć, inaugurujące 2019 rok. Po zbiórce odbyło się pierwsze w tym roku, rozprowadzenie do zajęć szkoleniowych.
08.01.2019

Gdańsk: Stocznia Cesarska otwiera się dla zwiedzających

Część Młodego Miasta w śródmieściu Gdańska - Stocznia Cesarska - otwiera się na mieszkańców i turystów. Zamknięte do niedawna tereny, są już dostępne dla spacerowiczów i wodniaków. Z nowopowstałej Przystani Cesarskiej wypływają galary gdańskie i kajaki.
07.08.2018

Morska Pielgrzymka Rybacka

Wyjątkowa i niepowtarzalna w skali Europy i świata pielgrzymka. Kaszubscy rybacy płyną z Kuźnicy, Władysławowa i Jastarni, by na odświętnie udekorowanych kutrach i łodziach uczestniczyć w nabożeństwie. Następnie cumują w Pucku, by wziąć udział w mszy polowej przy farze.
23.06.2018

Bąk: Polska jest drugim po USA producentem jachtów motorowych

W Polsce produkuje się ok. 22 tys. jachtów rocznie. Naszą specjalnością są jachty motorowe o długości do 9 m. Jesteśmy drugim po Stanach Zjednoczonych producentem w tej kategorii - powiedział PAP Michał Bąk, sekretarz generalny Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych, ekspert PAIH w programie Brand.
23.02.2018

Najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o zestawie żagli na Volvo Ocean Race

Od roku 1989 żagle North Sails wygrały osiem z dziewięciu regat Volvo Ocean Race. Za nami pierwszy In-Port race Volvo Ocean Race 2017-18. Zwyciężyła załoga Mapfre przed Dongfeng Race Team i Vestas 11th Hour Racing. Pierwszy etap oceaniczny wystartuje z Alicante w niedzielę 22 października. W edycji 2017-18 żeglarze będą się ścigać na jachtach klasy Volvo Ocean 65 (VO 65). Zmianą na tegorocznej edycji regat jest ograniczenie ilości żagli do ośmiu. Wszystkie jachty będą napędzane żaglami North Sails, oficjalnego dostawcy żagli reg
18.10.2017

Słoneczny eksperyment Dachser

Dachy naczep to mnóstwo niespożytkowanej przestrzeni. A gdyby tak zainstalować na nich panele fotowoltaiczne i korzystać z pozyskiwanej w ten sposób energii? Dachser we współpracy z Instytutem Systemów Energii Słonecznej im. Fraunhofera ISE testuje takie rozwiązanie. Eksperymentalny pojazd z panelami słonecznymi jeździ po ulicach niemieckiego Ulm.
01.02.2017

Poznański Stary Port zaprasza na warsztaty szkutnicze

Wszyscy miłośnicy łodzi, którzy zawsze marzyli o jej własnoręcznym zbudowaniu, a nie mieli ku temu jeszcze okazji, powinni wziąć udział w bezpłatnych warsztatach szkutniczych. Rozpoczną się one 24 sierpnia na terenie Przystani Rzecznej Stary Port nad Wartą.
02.09.2016

Można się już uczyć szkutnictwa

Minister Edukacji Narodowej, Anna Zalewska, podpisała rozporządzenie wprowadzające zawód szkutnika na listę klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Już od września można podjąć naukę i zdobywać umiejętność budowy i remontów luksusowych jachtów.
04.07.2016

Wielkie otwarcie Centrum Konserwacji Wraków Statków

2 lipca – w sobotę – zapraszamy na otwarcie Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Tego dnia wstęp do nowej filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będzie wolny, a pracownicy muzeum będą oprowadzać zwiedzających po obiekcie.
28.06.2016

Europejska Noc Muzeów także w Narodowym Muzeum Morskim

Będzie zagadkowo, tajemniczo i jak zwykle bardzo morsko. Zapraszamy na Europejską Noc Muzeów do oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. 21 maja od godziny 19.00 do 01.00 na nocnych amatorów zwiedzania czekać będą m.in. rycerze w Spichlerzach, marynarze na „Darze Pomorza”, a w Muzeum Rybołówstwa – zupełnie nowa wystawa stała.
19.05.2016

561 mil w dryfie. Relacja polskiej załogi z pechowego rejsu przez Atlantyk

O polskim jachcie, który dryfował na Atlantyku zrobiło się głośno pod koniec grudnia 2015 roku, kiedy to media donosiły o pomocy, której polskiej załodze udzielał statek wycieczkowy Breamer. Pechową jednostką była s/y Nicolett – Delphia 46CC płynąca z Wysp Kanaryjskich, która przez 561 mil dryfowała po oceanie. Publikujemy relację załogi jachtu z tej wyprawy.
23.02.2016

W Gryfinie przywracają do życia wymarły zawód

W Gryfinie trwają prace nad reaktywacją zawodu szkutnika. W Polsce ostatnia klasa szkutnicza funkcjonowała przed 40 laty. Ostatni mistrz szkutnictwa zmarł trzy lata temu w Szczecinie.
30.12.2015

W Szczecinie powstanie replika brytyjskiego żaglowca

W Szczecinie ma powstać replika XIX-wiecznego brytyjskiego żaglowca. - Jest armator, który chce zbudować w Szczecinie Cutty Sarka. Chce wykorzystać wszystkie starodawne oryginalne metody szkutnicze budowy tego typu jednostek - powiedział w Radio Szczecin Rafał Zahorski, pomysłodawca odbudowy zabytkowego statku "Bembridge", który obecnie stoi w Szczecinie.
17.09.2015

W Pucku reaktywowali zawód szkutnika

1 września w puckim ZSZ została otwarta nowoczesna pracownia szkutnicza. To bardzo dobra wiadomość dla naszych stoczni jachtowych, które mają problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych fachowców.
04.09.2015

Młodzi szkutnicy pod okiem szczecińskich profesorów

Zawód szkutnika nie funkcjonuje w Polsce od 40 lat, ale istnieje szansa na jego reaktywację. Być może edukacja w tym kierunku rozpocznie się już we wrześniu br. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny oferuje swą pomoc w edukacji przyszłych szkutników.
27.05.2015

W Gryfinie powstanie klasa o profilu szkutniczym

W Gryfinie ruszył nabór do do klasy zawodowej o profilu szkutniczym. Są już pierwsi chętni do nauki zawodu, który w Polsce od 40 lat uznawany jest za wymarły.
18.05.2015

Zaproszenie na XXXV Sympozjum Siłowni Okrętowych

Serdecznie zapraszamy na organizowane przez Instytut Budowy i Eksploatacji Okrętów Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego Akademii Marynarki Wojennej XXXV Jubileuszowe Sympozjum Naukowe Siłowni Okrętowych, które odbędzie się w dniach 20-21 listopada 2014r we Władysławowie.
17.11.2014

Zatoka Pucka nie dla łodzi motorowych

Radni sejmiku pomorskiego zdecydowali, że niektóre łodzie motorowe nie mogą pływać po wodach Zatoki Puckiej. Ten zakaz to część uchwały określającej reguły panujące na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
16.11.2013

Jacht „Opty” do października w hangarze jachtklubu Gryf

Słynny jacht Leonida Teligi do 15 października 2013r. udostępniono zwiedzającym. Pochodząca z początku lat 60-tych drewniana jednostka, będzie główną atrakcją tegorocznych gdyńskich Dni Morza.
20.06.2013

Buduje jacht z siatkobetonu

W przydomowej stoczni w Ślesinie, koło Konina (woj. wielkopolskie) powstaje jacht pełnomorski. Zaskakujące jest nie tylko miejsce w jakim jest on budowany, ale także materiał z jakiego jest konstruowany - siatkobetonu.
06.05.2013

Centralne Muzeum Morskie- „wraki są kapsułami czasu”

Mimo dziesięcioleci badań archeologicznych, dno Bałtyku kryje jeszcze niejedną tajemnicę. Realizacja projektów badawczych jest przedsięwzięciem, które przyczyni się do ocalenia zabytków dziedzictwa morskiego naszej części Europy. Z Gospodarką Morską rozmawia dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku Jerzy Litwin.
26.03.2013

STS Generał Zaruski- pierwszy statek flagowy Miasta Gdańsk

Żaglowiec szkoleniowy Generał Zaruski zbudowano w Szwecji z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego w 1939r. Intencją Zaruskiego było przekazywanie tajników wiedzy żeglarskiej kolejnym generacjom młodzieży. Przez ostatnie lata jacht popadał w ruinę i stawał się smutnym wspomnieniem swojej dawnej chwały. W listopadzie 2008 roku, władze Gdańska odkupiły jacht i zaangażowały się w jego odbudowę. Projekt „Gdańsk ratuje Żaglowiec”, został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 30 paź
31.10.2012

Przede wszystkim ludzie. W Gdańsku zakończyły się obchody Europejskiego Dnia Morza

W Gdańsku zakończyły się obchody Europejskiego Dnia Morza. W tym roku trwały one pięć dni (18-22 maja). W oficjalnych obchodach, przypadających na 19 i 20 maja, uczestniczyło około 800 przedstawicieli sektora gospodarki morskiej z całej Europy. Turyści oraz mieszkańcy Trójmiasta, mieli również okazję do wzięcia udziału w szeregu imprez towarzyszących.
23.05.2011

Europejski Festyn Morski w Centralnym Muzeum Morskim 20- 22 maja 2011

Centralne Muzeum Morskie oraz Miasto Gdańsk zapraszają w dniach 20-22 maja na nabrzeże Ołowianki na barwną imprezę plenerową pod hasłem Europejski Festyn Morski. Na rozświetlonej słońcem wyspie, nad brzegiem Motławy, w sercu starego portu, przy dźwiękach szant spotkają się miłośnicy żagli i morskich opowieści.
18.05.2011

Ustecki rybak oferuje miastu kuter

Roman Stawikowski, właściciel wraka kutra rybackiego dziś wybiera się do usteckiego ratusza, aby omówić sprawę przyszłości jednostki. Miasto nakazało mu sprzątnąć kadłub z nabrzeża, ale on chce go uratować i zaoferować miastu jako eksponat.
16.03.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.