• <

Wynik wyszukiwania - "subsydia" - Wiadomości

Chiny "mocno zaniepokojone" dochodzeniem UE ws. subsydiowania turbin wiatrowych

Chiny są "bardzo zaniepokojone" wszczęciem przez Komisję Europejską dochodzenia w sprawie domniemanego subsydiowania przez rząd w Pekinie dostawców turbin wiatrowych - przekazała w środę rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning.
10.04.2024

Chińskie recepty na rozwój morskich farm wiatrowych. Spójna strategia rządu i prowincji

Dwa lata temu włączona do sieci została morska farma wiatrowa Shanwei Jiazi 2 i w ten sposób zrealizowany został projekt o mocy 1,4 mln kW. To największa morska farma wiatrowa w Chinach, która została w pełni ukończona i oddana do użytku przez CGN.
29.11.2023

OZE pod kroplówką. 73 funty za MWh na Morzu Północnym. 350 zł na Bałtyku?

Wielka Brytania nie kryje, że morska energetyka wiatrowa rozwija się dzięki rządowej kroplówce. Rząd Wielkiej Brytanii zaoferuje wyższe dotacje dla morskich farm wiatrowych. Zdecydował także, by podnieść cenę wywoławczą następnej, rządowej aukcji na dotacje dla morskiej energetyki wiatrowej o około dwie trzecie, do 73 funtów za MWh. Oznacza to, że w przypadku Polski koszt MWh może wynieść 350 zł.
26.11.2023

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski [REAKCJE, KOMENTARZE] [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Poinformowała, że od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.
15.09.2023

Prezes Enefit: boom na OZE w krajach bałtyckich

Rozwój OZE w krajach bałtyckich jest obecnie bardzo szybki, natomiast polskie regulacje raczej hamują źródła odnawialne - mówi prezes Enefit Polska Maciej Kowalski. Jak dodaje, bez dużych wolumenów zielonej energii ceny w Polsce pozostaną wyższe względem innych krajów UE.
28.03.2023

UE przeznaczy 1 mln euro na przełomowe porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa

UE zobowiązała się przeznaczyć 1 mln euro na mechanizm finansowania rybołówstwa, który jest częścią osiągniętego w zeszłym roku porozumienia Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie subsydiów dla rybołówstwa. Nowy mechanizm finansowania rybołówstwa, ustanowiony w listopadzie 2022 r., ma na celu wspieranie zrównoważonego charakteru rybołówstwa i położenie kresu szkodliwym subsydiom w tym sektorze.
20.01.2023

Premier Trudeau: bliski koniec subwencji dla przemysłu naftowego

Kanadyjski premier Justin Trudeau zapowiedział, że kanadyjski sektor paliw kopalnych przestanie być subwencjonowany z końcem 2023 roku. Dodał przy tym, że częścią przeciwdziałania zmianom klimatu są opłaty za emisje gazów cieplarnianych.
21.11.2022

Chińska firma zainwestuje w port w Hamburgu; ekspert ostrzega: to potencjał szantażu przez Pekin

Planowane udziały chińskiej grupy Cosco w terminalu kontenerowym w Hamburgu to jedna ze spornych kwestii w ramach niemieckiego rządu. Plany te krytykuje minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) i służby bezpieczeństwa, popiera je kancelaria Olafa Scholza, który dodatkowo zapowiada wyjazd do Chin z delegacją biznesową w listopadzie – napisał portal ntv.
22.10.2022

Koreański tygrys atakuje. Południowokoreańskie stocznie w walce o globalną dominację

Po długoletnim załamaniu koniunktury sytuacja w południowokoreańskim przemyśle stoczniowym poprawiła się na tyle, że koreańskie stocznie walczą o miano globalnego lidera wespół z Chinami. Wsparcie rządu, globalny popyt na statki sprawia, że Korea pokazuje potencjał stoczniowy godny miana koreańskiego tygrysa.
05.11.2021

Wpływ Chin na państwa bałtyckie. Jak duże są ambicje Państwa Środka?

Mocarstwowe aspiracje Chin do bycia globalnym hegemonem obejmują również region Morza Bałtyckiego, którego państwa stanowią cel chińskiej ekspansji. Mimo że obecne inwestycje Państwa Środka nie są znaczące, to należy mieć na uwadze potencjalne zagrożenie, które może zaistnieć w długim horyzoncie czasowym.
16.06.2021

Porozumienie sektorowe - Offshore Wind Sector Deal

Tym co mocno interesuje przedsiębiorców jest oczywiście maksymalizacja udziału lokalnych przedsiębiorców w łańcuchu dostaw. A wszystko to na potrzeby realizacji i obsługi morskich farm wiatrowych zlokalizowanych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Doprecyzowania wymaga jednak rozumienie terminu „lokalny przedsiębiorca”, które w obecnej wersji definiuje przedsiębiorców posiadających siedzibę i prowadzących działalność produkcyjną lub usługową na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
15.06.2021

Pomorze poszkodowane przy podziale unijnych pieniędzy?

Przy planowanym podziale alokacji na lata 2021-2027 środków z budżetu Unii Europejskiej województwo pomorskie staje się jednym z najbardziej poszkodowanych regionów w kraju - oświadczył we wtorek Sztab Pomorskich Pracodawców (SPP).
23.02.2021

Francja chce moratorium, które przerwie wojnę celną UE i USA

Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian powiedział w wywiadzie dla dziennika "Journal du Dimanche" opublikowanym w niedzielę, że wojnę celną UE i USA należałoby przerwać dzięki moratorium na kolejne taryfy, zanim wypracowane zostanie trwałe rozwiązanie.
17.01.2021

Czy w roku 2030 będą jeszcze w Europie budowane statki?

24 listopada 2020 roku odbyło się spotkanie SEA Europe - europejskiej organizacji zrzeszającej narodowe stowarzyszenia pracodawców przemysłu okrętowego członków Unii Europejskiej - z przedstawicielami rządów krajów członkowskich UE.
02.12.2020

„Jeśli wygramy, utrzymamy presję na Nord Stream 2” - wywiad z doradcą Donalda Trumpa

W przypadku wygranej Donald Trump utrzyma presję na Nord Stream 2 – deklaruje w rozmowie z PAP starszy doradca kampanijny prezydenta Corey Lewandowski. I podkreśla, że w jego obecności prezydent nigdy nie rozważał wycofania USA z NATO.
31.10.2020

Fuzja Orlenu z Lotosem gwarancją bezpieczeństwa energetycznego

Dziś pojęcie bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego kraju polega przede wszystkim na zabezpieczeniu i dostępie do różnych źródeł energii. Takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego Orlenu, który odbył się w ramach III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
25.08.2020

Przywrócić polską banderę w polskiej flocie handlowej

Tadeusz Hatalski, kpt. ż. w. przedstawia założenia rozwiązań, prowadzących do obniżenia wysokich, pozapłacowych kosztów pracy na statkach morskich, eksploatowanych pod polską banderą. Obowiązujące obecnie przepisy generują koszty, będące w efekcie barierą uniemożliwiającą polskim armatorom eksploatację statków pod polską banderą.
19.08.2020

MRiRW: Polska nie kwestionuje Zielonego Ładu

Polska nie kwestionuje Zielonego Ładu, w tym strategii „Od pola do stołu”- zapewnił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas poniedziałkowego posiedzenia unijnych ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa Agrifish - poinformował w komunikacie resort rolnictwa.
21.07.2020

Arak: przejęcie inwestycji z Chin lub Azji może dostarczyć impulsu rozwojowego regionowi

Przejęcie części inwestycji z Chin lub Azji Południowo-Wschodniej może dostarczyć potrzebnego impulsu rozwojowego naszemu regionowi - twierdzi w komentarzu dla PAP dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.
25.06.2020

Forum Okrętowe: Biała Księga Komisji Europejskiej w sprawie subwencji zagranicznych [wywiad]

W dniu 17 czerwca 2020 Komisja Europejska opublikowała długo oczekiwaną „BIAŁĄ KSIEGĘ w sprawie wyrównania szans w zakresie dotacji zagranicznych”. Dokument ten jest kontynuacją komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie Chin wydanego w ubiegłym roku.
24.06.2020

USA rozważa cła na towary z Niemiec, Francji, W. Brytanii i Hiszpanii

Administracja USA rozważa nałożenie wartych 3,1 mld dol. ceł na dobra importowe z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii - informuje w środę agencja Bloomberg, powołując się na dokument przygotowany przez przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lighthizera
24.06.2020

UE szuka na szczycie z Chinami możliwości rozwiązania problemów

Szefowa KE Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiają w poniedziałek z premierem Chin Li Keqiangem i prezydentem Xi Jinpingiem, by próbować przezwyciężyć problemy w relacjach ekonomicznych i namówić Pekin do większych ambicji klimatycznych.
22.06.2020

Emilewicz: epidemia przyspieszy digitalizację w gospodarce

Epidemia koronawirusa przyspieszy proces digitalizacji gospodarki. Zmiany zajdą m.in. w takich branżach jak usługi, handel, sprzedaż, upowszechni się też praca zdalna - powiedziała w poniedziałek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wicepremier, szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz.
18.05.2020

Kanada: Rząd przeznaczy 470 mln CAD na pomoc dla rybaków

Rząd Kanady przeznaczy 470 mln CAD na wsparcie dla rybaków w związku z pandemią koronawirusa – poinformował w czwartek premier Justin Trudeau. To kolejny pakiet pomocy dla tego sektora gospodarki, poprzedni był adresowany głównie do firm przetwórstwa rybnego.
14.05.2020

Japonia po raz kolejny zaskarża koreański przemysł stoczniowy do Światowej Organizacji Handlu

W poniedziałek Japonia wystosowała drugą skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) dotyczącą wsparcia Korei Południowej dla przemysłu stoczniowego, intensyfikując spór między dwoma krajami azjatyckimi.
10.02.2020

Po podpisaniu USMCA możliwe zwiększenie presji celnej USA na UE

Umowa o wolnym handlu między USA, Meksykiem i Kanadą (USMCA) w znacznej mierze powiela północnoamerykański układ o wolnym handlu (NAFTA) – ocenia starszy analityk PISM Marek Wąsiński. Ostrzega, że USA mogą teraz zwiększyć presję celną na UE.
02.02.2020

Iran podwyższa ceny paliwa

Władze Iranu podjęły decyzję o racjonowaniu benzyny i o podwyżkach cen paliw - podała w piątek telewizja publiczna. Środki uzyskane z podwyżek będą przeznaczone na pomoc dla 18 mln najbardziej potrzebujących rodzin - oświadczył Mohammad Bagher Nobakht z rządu.
15.11.2019

Dworczyk: za budowę rurociągu na Wiśle zapłaci budżet państwa

Za budowę rurociągu na moście pontonowym na Wiśle zapłaci budżet państwa, środki będą pochodzić z rezerwy ogólnej; wyciek ścieków do Wisły to nie tylko sprawa Warszawy, tu chodzi o zdrowie i życie mieszkańców, państwo nie może być obojętne - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.
06.09.2019

Chiny chcą zwiększyć import m.in. z Polski

Chiny są skłonne zwiększyć import z krajów Europy Środkowo-Wschodniej i będą szerzej otwierać swój rynek – oświadczył w niedzielę wicepremier ChRL Hu Chunhua podczas Forum Współpracy Chiny-EŚW w portowym mieście Ningbo na wschodzie Chin.
09.06.2019

Chiny/ Xi: Inicjatywa Pasa i Szlaku ma być przejrzysta, zrównoważona

Chinom zależy na otwartej, przejrzystej współpracy i zrównoważonych projektach z poszanowaniem środowiska naturalnego w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku – zapewnił w piątek prezydent ChRL Xi Jinping w swoim wystąpieniu na drugim forum tej inicjatywy w Pekinie.
26.04.2019

UE: Przełom w relacjach UE z Chinami ws. handlu i know-how

Chiński premier Li Keqiang obiecał we wtorek UE, że Pekin nie będzie już zmuszał zagranicznych firm działających w Chinach do dzielenia się know-how i wyraził gotowość do omówienia nowych globalnych zasad handlu w sprawie subsydiów przemysłowych.
10.04.2019

Tusk o szczycie UE-Chiny: Nie wyobrażam sobie braku rozmowy nt. praw człowieka

Przypominając, że 9 kwietnia odbędzie się szczyt Unia Europejska-Chiny, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył w środę w Parlamencie Europejskim, że nie wyobraża sobie, by nie poruszyć na nim tematu praw człowieka.
27.03.2019

Zmiany w odpowiedzialności podmiotów zbiorowych?

Obecnie trwają prace nad ostatecznym brzmieniem nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych pod groźba kary. Dotychczasowa praktyka, wskazuje na znikomą efektywność obecnie obowiązującego i przyjętego ustroju odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. W uzasadnieniu do projektu ustawy przytoczono fakty, wskazujące, że w chwili obecnej liczba spraw prowadzonych w stosunku do podmiotów zbiorowych jest niewielka. Na gruncie obecnie obowiązujących regulacji, do sądów wpłynęło kolejno: w roku 2013 – 26 spraw, w roku 2014 – 31 s
03.03.2019

Europejskie stocznie chcą rozmów Unii Europejskiej z Koreą Południową na temat dotacji

Europejscy armatorzy i stoczniowcy chcą rozmów między Unią Europejską i Koreą Południową na temat dotacji, którymi ten kraj wspiera swój przemysł żeglugowy i stoczniowy.
07.12.2018

WSJ: Niemcy otwierają się na amerykański LNG

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zmienia stanowisko w sprawie importu skroplonego gazu (LNG) z USA i nazywa to strategicznym posunięciem – pisze we wtorek „The Wall Street Journal”, akcentując, że jest to „kluczowa koncesja” Berlina wobec prezydenta Donalda Trumpa.
23.10.2018

Szczerski: pozostałe kraje V4 wspierają nasze krytyczne stanowisko ws Nord Stream 2

Prezydenci państw V4 podczas szczytu na Słowacji podkreślali, że jednym z mankamentów integracji europejskiej jest nadmierna ingerencja instytucji UE w politykę wewnętrzną państw członkowskich, m.in. Polski i Węgier - powiedział w czwartek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
11.10.2018

Trump mówi farmerom w USA: otworzyłem dla was rynek Europy

Prezydent USA Donald Trump podczas czwartkowej wizyty w stanie Iowa powiedział farmerom, że "właśnie otworzył dla nich Europę"; odniósł się w ten sposób do porozumienia zawartego z szefem KE Jean-Claude'em Junckerem ws. podjęcia negocjacji handlowych.
26.07.2018

Rybacy i organizacje ekologiczne wzywają Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych do wszczęcia formalnego dochodzenia w sprawie połowów prądem

W dniu dzisiejszym, 23 organizacje ekologiczne i organizacje reprezentujące rybaków z Francji, Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii złożyły formalny wniosek do Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (w skrócie OLAF1) o wszczęcie dochodzenia w sprawie podejrzenia o nadużycia finansowe holenderskich rybaków poławiających prądem.
13.06.2018

Kontrola fuzji przedsiębiorstw w Unii Europejskiej

Zgodnie z założeniami Traktatu o Unii Europejskiej Państwa Członkowskie powinny współpracować na rzecz rozwoju otwartej gospodarki rynkowej z wolną konkurencją. W celu zapewnienia rozwoju rynku wewnętrznego, unii gospodarczej i walutowej, a także rozszerzenia Unii Europejskiej oraz zmniejszenia międzynarodowych barier w handlu i inwestycjach Wspólnota stworzyła odpowiedni system prawa konkurencji. Skutkuje to potrzebą dokonania poważnych zmian w strukturach przedsiębiorstw, szczególnie w przypadkach łączenia przedsiębiorstw. Musz
29.05.2018

Prezes Enei: nie ma odwrotu od odnawialnych źródeł energii

Naszą transformację będziemy prowadzili prawdopodobnie w takim kierunku jak Niemcy - powiedział w Katowicach prezes Enei Mirosław Kowalik. Minister energii Krzysztof Tchórzewski przypomniał natomiast, że w latach 90. węgiel był źródłem 99 proc. energii w Polsce.
15.05.2018

Prezydent: Warunkiem naszego bezpieczeństwa synchronizacja PESCO z obecnością w NATO

Prezydent Andrzej Duda bardzo wysoko ocenił expose szefa MSZ Jacka Czaputowicza. Ucieszyło go podkreślenie współdziałania prezydenta, premiera, szefa MSZ i parlamentu w budowaniu relacji międzynarodowych. Mamy wspólny program i wierzę, że zrealizujemy go z sukcesem - powiedział prezydent.
21.03.2018

Przedawnienie roszczeń w tranporcie

Świadczenie usług przewozu rzeczy lub osób, bądź też samo korzystanie z tychże usług jest codziennością. Niemal każdego dnia szeroko rozumiany transport jest obecny w naszym życiu i wynikają z niego określone konsekwencje, a także jest źródłem praw oraz obowiązków zarówno po stronie podmiotów świadczących tego typu usługi, jak i wśród podmiotów czy osób jedynie z nich korzystających. W sytuacji, kiedy jakiś element tego rodzaju stosunku czy relacji zawiedzie, mówimy o konieczności kierowania roszczeń względem podmiotu, czy
19.12.2017

Wiceminister Marek Magierowski gościem seminarium „Ameryka Łacińska – nowy kierunek współpracy dla polskich samorządów”

- Ameryka Łacińska to wprawdzie region odległy geograficznie, ale ze względu na bliskość kulturową i z uwagi na coraz bardziej sprzyjające warunki polityczne stwarzający ogromne możliwości współpracy zarówno politycznej, jak też gospodarczej – mówił wiceszef MSZ podczas przemówienia otwierającego seminarium na temat perspektyw biznesowych i współpracy samorządów z krajami Ameryki Łacińskiej.
04.10.2017

Angielski sąd apelacyjny rozstrzygnął: umowy z O.W. Bunker nie podlegały Sale of Goods Act 1979

O sprawie upadłości grupy O.W. Bunker mówi się w środowisku shippingowym od dawna, bowiem bankructwo duńskiego potentata na rynku paliw okrętowych dotknęło tysięcy podmiotów – w tym w szczególności armatorów oraz faktycznych dostawców paliwa. Angielski Court of Appeal orzekł, że dostawcy paliw nie będą mogli dochodzić zapłaty w oparciu o Sale of Goods Act 1979.
01.03.2016

Darłowo przystępuje do Związku Miast Bałtyckich

Nawiązując do bogatych, wielowiekowych tradycji historycznych w zakresie współpracy gospodarczej i kulturalnej pomiędzy miastami w Regionie Morza Bałtyckiego na wniosek burmistrza Darłowa nasze miasto stanie się członkiem Związku Miast Bałtyckich. Związek Miast Bałtyckich – jest aktywną siecią współpracy ponad 100 miast członkowskich, powstałą w celu rozwijania współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy miastami członkowskimi.
30.10.2015

Problem z obniżoną stawką VAT przy usługach transportu morskiego i przybrzeżnego pasażerskiego

Zastosowanie przez osoby prowadzące działalność gospodarczą poprawnej stawki podatku od towarów i usług ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozliczania się przez przedsiębiorców z budżetem państwa. Stawka podatku obrotowego jest immanentnie związana z profilem i rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej.
22.09.2015

Agencje pośrednictwa pracy dla marynarzy -projekt nowych regulacji

W dniu 07.07.2015 r. do Sejmu RP wpłynął projekt ustawy o pracy na morzu. Przepisy projektowanej ustawy implementują do polskiego prawa Konwencję o pracy na morzu (MLC), która weszła w życie w dniu 20 sierpnia 2013 r. Konwencja MLC wprowadza minimalne, międzynarodowo ujednolicone standardy pracy i życia marynarzy na statkach morskich, zapewniające ochronę warunków pracy oraz przestrzeganie praw człowieka i obywatela.
28.07.2015

Mosty w Danii i Szwecji: UE odrzuca skargę Scandlines i Stena Line

Komisja Europejska wydała decyzję: Scandlines i Stena Line przegrały sprawę przeciwko rządom Dani i Szwecji w sprawie mostu Oresund.
16.10.2014

IMO: Aktualizacja aneksu FAL

Po zatwierdzeniu aneksu do Konwencji Międzynarodowej Organizacji Morskiej (FAL) z 1965 roku, do przemysłu morskiego zostanie wdrożony obowiązkowy system elektronicznej wymiany informacji.
16.10.2014

Wynik głosowania w Parlamencie Europejskim pomoże usprawnić zbieranie danych, oraz kontrolę i egzekwowanie przepisów prawa w obszarze rybołówstwa

23 października w STRASBURGU, Parlament Europejski głosował nad propozycją dotyczącą Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR). Łączna wartość funduszu na lata 2014 - 2020 roku wynosi 6,5 miliarda euro. Od właściwego wsparcia finansowego z EFMR zależy skuteczne wdrożenie ostatnio przyjętej reformy wspólnej polityki rybołówstwa(WPRyb), w tym położenie kresu nadmiernym połowom oraz odbudowa stad ryb.
28.10.2013

Zarządzamy czymś, czego nie znamy, czyli trzeba inwestować w zbieranie danych, żeby nie łowić po omacku

Wciąż mało wiadomo na temat stanu unijnych zasobów ryb. Obecne systemy kontroli sprawiają, że 30 - 40 % konsumowanych w Europie ryb pochodzi z nielegalnych, nieraportowanych i nieregulowanych źródeł. Aby morza odzyskały stabilny i rentowny stan, niezbędne jest posiadanie odpowiednich danych na temat rybołówstwa, oraz system prawidłowego egzekwowania prawa obowiązującego w tym zakresie.
22.10.2013

II Konferencja i Targi Offshore 2013- „Polska energetyka wiatrowa ma przed sobą największy potencjał redukcji kosztów produkcji energii”

2-3 października 2013r. w Hotelu Sheraton w Sopocie miało miejsce największe wydarzenie związane z morską energetyką wiatrową w naszym kraju. Konferencja została objęta patronatem honorowym Ministra Gospodarki oraz władz samorządowych województwa Pomorskiego i Zachodniopomorskiego.
04.10.2013

Ministrowie UE porozumieli się w sprawie funduszu rybackiego - 6,4 mld euro

Ministrowie rolnictwa UE porozumieli się w sprawie funduszu rybackiego na lata 2014-2020 w wysokości ok. 6,4 mld euro. Ma on być narzędziem zreformowanej polityki rybołówstwa w UE, która ma przeciwdziałać przeławianiu.
16.07.2013

UE pracuje nad dopłatami do budowy nowych kutrów. Może powstać nawet 20 tys. statków rybackich

Kwestia rozbudowy floty rybackiej wcale nie jest przesądzona – mówi Tomasz Nawrocki, dyrektor Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odnosząc się do głosowania w komisji Parlamentu Europejskiego, która opowiedziała się za wprowadzeniem dopłat do budowy nowych statków rybackich. Jak tłumaczy – priorytetem unijnej polityki rybackiej jest budowa rybołówstwa zrównoważonego, czyli zachowanie równowagi pomiędzy rybołówstwem a środowiskiem. Dlatego nadmierny przyrost statków jest jego zdaniem mało realny
15.07.2013

Resort rolnictwa o unijnej polityce rybackiej: nie spodziewamy się znaczącego przyrostu statków

Kwestia rozbudowy floty rybackiej wcale nie jest przesądzona – mówi Tomasz Nawrocki, dyrektor Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odnosząc się do głosowania w komisji Parlamentu Europejskiego, która opowiedziała się za wprowadzeniem dopłat do budowy nowych statków rybackich. Jak tłumaczy – priorytetem unijnej polityki rybackiej jest budowa rybołówstwa zrównoważonego, czyli zachowanie równowagi pomiędzy rybołówstwem a środowiskiem. Dlatego nadmierny przyrost statków jest jego zdaniem mało realny
12.07.2013

Komisja ds. Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego głosuje za subsydiowaniem przełowienia

W dniu dzisiejszym Komisja ds. Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego przegłosowała, niewielką przewagą głosów, ponowne wprowadzenie subsydiów na budowę nowych jednostek rybackich i na modernizację floty połowowej. Subsydia te utrzymają nadmiernie rozbudowaną europejską flotę, a co za tym idzie przyczynią się do pogłębienia problemu przełowienia. Głosowanie Komisji dotyczyło przyszłości Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, stanowiącego trzeci element pakietu reform Wspólnej Polityki Rybołówstwa.
11.07.2013

Czy nowy Europejski Fundusz Morski Rybacki będzie wspierał przełowienie?

Wyniki opublikowanych dzisiaj badań organizacji New Economics Foundation (nef) pokazują, że miliony euro pochodzące od unijnych podatników mogą wkrótce zostać zmarnowane na budowę nowych jednostek połowowych, które będą przyczyniać się do pogłębiania problemu przełowienia europejskich zasobów ryb. Pieniądze te można by spożytkować na inne, bardziej potrzebne cele:
04.07.2013

Czy nowy Europejski Fundusz Morski Rybacki będzie wspierał przełowienie?

Wyniki opublikowanych dzisiaj wyników badań organizacji New Economics Foundation (nef) pokazują, że unijni podatnicy mogą wkrótce zmarnować miliony euro na nowe jednostki połowowe i wspierać wysyłanie jeszcze większej liczby jednostek na bardzo przełowione już morza za pieniądze, które zdecydowanie lepiej wydać by było na inne cele:
02.07.2013

Obywatele Unii Europejskiej chcą zmian w systemie finansowania rybołówstwa

Green Budget Europe opublikował dziś wyniki badania opinii mieszkańców sześciu państw człon- kowskich UE na temat europejskich subsydiów dla rybołówstwa. Posłużono się reprezentatywnym badaniem opinii, przeprowadzonym przez YouGov.
12.10.2012

Koniec ślepego wydatkowania unijnych funduszy dla sektora rybołówstwa? - oświadczenie i film Koalicji OCEAN 2012

W związku z opublikowaniem dziś przez Komisję Europejską propozycji kolejnego instrumentu dofinansowania rybołówstwa, Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR) Koalicja OCEAN2012 wydała specjalne oświadczenie.
04.12.2011

OCEANA ujawnia, że polskie rybołówstwo otrzymało 6 razy więcej pieniędzy niż wynosi wartość połowów

Nowy raport Oceany ujawnia prawdziwe kwoty dotacji UE dla sektora rybołówstwa do 3.3 miliarda Euro. Oceana wzywa do natychmiastowego wstrzymania wszelkich subsydiów zwiększenie zdolności połowowych.
14.09.2011

Wind Offshore Seminar 2011

W budynku Det Norske Veritas Technology Centre w Gdyni przy ulicy Łużyckiej 6e dnia 20 Maja 2011 odbędzie się seminarium dotyczące energetyki wiatrowej na morzu „Wind Offshore Seminar 2011”.
12.05.2011

Nie unijnym subsydiom w rybołówstwie

Aż 89 organizacji ekologicznych wysłało w czwartek list do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso, wzywając do zaprzestania subsydiowania rybołówstwa. Argumentują, że unijne dotacje przyczyniają się do zbyt dużych połowów i szkodzą środowisku.
18.03.2011

Niemcy uruchomiły pierwszą farmę wiatrową na Morzu Północnym

Niemcy uruchomiły we wtorek pierwszą morską farmę wiatrową - 12 wysokich wież z turbinami na Morzu Północnym, w odległości 45 km od wyspy Borkum.
28.04.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.