• <

Wynik wyszukiwania - "poczta" - Wiadomości

Port Gdańsk wyremontuje zabytkowy budynek Poczty Morskiej

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków (PWKZ) wpisał do rejestru zabytków budynek Zamorskiej Wymiany Poczty (tzw. Poczty Morskiej), zlokalizowany przy Nabrzeżu Wiślanym. Monumentalny gmach powstały w okresie Wolnego Miasta Gdańska, skrywa wiele ciekawych historii. Poza polskim urzędem pocztowym, mieściły się tam szkoła dla załóg U-bootów, produkowanych w gdańskich stoczniach oraz „Koszary wiślane” Kriegsmarine.
10.04.2024

Poczta Polska wyemitowała znaczki z polskimi transatlantykami

Poczta Polska wyemitowała trzy znaczki z polskimi statkami transatlantyckimi w ramach serii "Polskie transatlantyki". Wizerunki statków w szacie wojennej z obrazów Adama Werki przedstawiają jednostki MS Piłsudski, MS Batory oraz MS Sobieski – podała w poniedziałek spółka.
17.07.2023

Nagrody gospodarcze Forum Wizja Rozwoju

Pierwszy dzień tegorocznego Forum Wizja Rozwoju zakończyła gala, podczas której wręczone zostały Nagrody Gospodarcze. To honorowe wyróżnienia, którymi organizatorzy Forum promują przedsiębiorstwa za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Gościem specjalnym wydarzenia był szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
20.06.2023

Wystartowało VI Forum Wizja Rozwoju

W poniedziałek 19 czerwca rozpoczęła się szósta edycja Forum Wizja Rozwoju. Forum zorganizowane w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej to szereg debat, dziesiątki ekspertów i dziennikarzy, tysiące gości. Wśród prelegentów są przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, naukowcy oraz przedstawiciele biznesu. Podczas otwarcia konferencji wystąpił Premier Mateusz Morawiecki, który wydarzenie objął honorowym patronatem.
19.06.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest tematem, który od początku istnienia Forum Wizja Rozwoju zajmuje szczególne miejsce wśród bloków tematycznych. Nie inaczej było w tym roku, gdzie o kwestiach zagrożeń i wzywań, z jakimi w tym sektorze musi mierzyć się polski rząd i biznes oraz perspektywach, jakie czekają nas w następnych latach dyskutowali czołowi eksperci z branży.
19.06.2023

Forum Wizja Rozwoju już od poniedziałku

Już w poniedziałek, 19 czerwca w Gdyni rozpocznie się dwudniowe VI Forum Wizja Rozwoju, które obecnie jest jednym z najważniejszych miejsc dyskusji o przyszłości polskiej gospodarki. Uczestnicy 50 paneli podejmą się omówienia najważniejszych zagadnień dotyczących praktycznie każdej dziedziny życia społeczno-ekonomicznego kraju. Swój udział w wydarzeniu zapowiedział także premier Mateusz Morawiecki.
16.06.2023

VI Forum Wizja Rozwoju startuje 19 czerwca w Gdyni

19 i 20 czerwca br. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń konferencyjnych, w którym udział weźmie 200 ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i władz państwowych. Uczestnicy Forum w zaplanowanych 50 panelach dyskusyjnych poruszą kwestie z obszaru energetyki, e-gospodarki, innowacji, inwestycji oraz zdrowia czy obecności seniorów na rynku pracy.
15.06.2023

Odnawialne źródła energii przedmiotem dyskusji podczas Forum Wizja Rozwoju

Transformacja polskiej energetyki to potężne wyzwanie, przed którym stoi zarówno administracja państwowa, jak też firmy uczestniczące w tym procesie. W polskim miksie energetycznym rośnie udział odnawialnych źródeł energii, postępują prace związane z energią atomową oraz wykorzystaniem wodoru w energetyce. O transformacji energetycznej Polski porozmawiają eksperci podczas VI Forum Wizja Rozwoju, które odbędzie się w Gdyni już 19 i 20 czerwca.
12.06.2023

Kongres Srebrnej Gospodarki ponownie będzie towarzyszył Forum Wizja Rozwoju

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się inicjatywy wspierające seniorów. Osoby zainteresowane tą tematyką już niedługo będą miały okazję do uczestnictwa w Kongresie Srebrnej Gospodarki, który odbędzie się w ramach VI edycji Forum Wizja Rozwoju. To wszystko już 19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
05.06.2023

Siła polskiej nauki, czyli projekty kół naukowych na VI edycji Forum Wizja Rozwoju

Na przyszłość polskiej gospodarki z całą pewnością wpływ będą miały innowacje i osiągnięcia polskich naukowców – tak cenionych w środowiskach akademickich, ale i na rynku pacy na całym świecie. Podczas VI edycji Forum uczestnicy będą mogli zapoznać się z rodzimą myślą technologiczną i innowacyjnymi projektami powstającymi w kołach naukowych renomowanych polskich uczelni.
31.05.2023

Wydano kartkę pocztową z okazji 250. rocznicy rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego

Poczta Polska w sobotę wprowadziła do obiegu okolicznościową kartkę poświęconą 250. rocznicy rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego, łączącego Wisłę i Odrę przez ich dopływy - Brdę, Noteć i Wartę. Na kartce przedstawiono m.in. jedną ze śluz.
28.05.2023

80 lat temu Naziści rozstrzelali polskiego superszpiega, który wysadzał ich okręty

80 lat temu, 4 stycznia 1943 r., polski bojownik greckiego ruchu oporu Jerzy Iwanow-Szajnowicz został rozstrzelany przez Niemców. Zorganizował on siatkę wywiadowczą w porcie Pireus i innych greckich miastach. Niemcy skazali go na trzykrotną karę śmierci. Ostatnie jego słowa brzmiały "Niech żyje Grecja! Niech żyje Polska!".
04.01.2023

Włochy. Turystka bała się wywieźć piasek zabrany z plaży na Sardynii, wysłała go pocztą

Turystka z Niemiec, która nie chciała zostać przyłapana na zabronionym na Sardynii wywozie piasku z plaży, postanowiła wysłać go w paczce do swojego domu. Próbę przemytu ziarenek piasku kwarcowego wykryła pracownica poczty - poinformowało działające na włoskiej wyspie stowarzyszenie Sardynia Okradana i Rabowana.
17.10.2022

Latarnia morska w Rozewiu na znaczku pocztowym

W sobotę Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy "200 lat latarni morskiej Rozewie". Znaczek z najbardziej znaną latarnią nad polskim wybrzeżem kosztuje 15 złotych i 30 groszy.
10.09.2022

Latarnia Morska Rozewie kończy 200 lat

Trwają przygotowania do uroczystości związanej z 200-leciem powstania zabytkowej latarni w Rozewiu. Podczas wydarzenia zostanie między innymi oficjalnie wprowadzony do obiegu pamiątkowy znaczek pocztowy przedstawiający latarnię, a swoje symboliczne „wodowanie” będzie mieć książka poświęcona Leonowi Wzorkowi, pierwszemu w historii polskiemu kierownikowi Latarni Morskiej Rozewie.
06.09.2022

W Kijowie ustawiają się kilkusetmetrowe kolejki po znaczek z zatopionym okrętem Moskwa

Przed pocztami w centrum Kijowa ustawiają się w środę kilkusetmetrowe kolejki osób, chcących kupić znaczek z zatopionym rosyjskim okrętem wojennym Moskwa. "To symbol i punkt zwrotny wojny, po którym chcemy mieć pamiątkę" - powiedział PAP jeden z oczekujących.
20.04.2022

Ukazały się przepisy regatowe żeglarstwa 2021-2024

Biuro Polskiego Związku Żeglarskiego uprzejmie informuje, że w sprzedaży dostępne są Przepisy regatowe żeglarstwa 2021-2024. Koszt przepisów to 70 zł.
24.03.2021

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczyna współpracę z Pocztą Polską

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni i Poczta Polska podpisały porozumienie o współpracy, której celem będzie doskonalenie pocztowców w kwestii zarządzania kryzysowego, logistyki, cyberbezpieczeństwa oraz ochrony danych osobowych.
15.09.2020

Do morza Odrą - słów kilka o morskości Szczecina

Dla każdego świadomego i światłego szczecinianina morskość tego miasta jest oczywista. Co prawda, krąży stary dowcip o zabłąkanym turyście, który na placu Grunwaldzkim pyta o drogę na plażę, ale raczej zaliczyć go należy do zbioru anegdot, powiedzonek i dowcipów trochę złośliwie traktujących stolicę Pomorza Zachodniego niż do poważnej argumentacji podającej ową morskość w wątpliwość.
22.07.2020

79 proc. firm chce utrzymać zatrudnienie, 6 proc. - zwalniać

Utrzymanie poziomu zatrudnienia deklaruje 79 proc. firm, a 13 proc. planuje nabór nowych pracowników; o zwolnieniach myśli 6 proc. - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
07.07.2020

Czy zasadny jest rozwój energetyki jądrowej w Polsce? Już dziś webinar!

Wraz z nasilającym się kryzysem klimatycznym dyskusja nt. alternatyw dla węgla nabiera w Polsce tempa. W opublikowanej wczoraj broszurze Bartłomiej Derski i Rafał Zasuń i, redaktorzy portalu Wysokie Napięcie, przedstawiają jedną z nich – rozwój energetyki jądrowej. Analiza wskazuje na wysokie koszty i długi czas realizacji, a także na niekompatybilność atomu z trendami unijnymi. Jej inauguracja odbędzie w czasie webinaru 2 lipca o godz. 18.
02.07.2020

Podatki marynarskie: COVID-19 a terminy podatkowe i procesowe

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. Poz. 374) nie dawała pełnomocnikom odpowiedzi na pytania co z terminami biegnących postępowań oraz terminami materialnymi wymagającymi od obywateli konkretnego nakazu zachowania się.
14.04.2020

Realizacja umów stoczniowych w czasie epidemii - aktualizacja

Planowanie procesów biznesowych i zarządzenie ryzykiem w branży gospodarki morskiej to z dnia na dzień coraz większe wyzwanie. Zagadnień związanych z bieżącą oceną sytuacji jest cała masa. Zwłaszcza z uwagi na pogłębiający się niepokój i stan niepewności, a także – nie oszukujmy się – dość symboliczną pomoc państwa i brak sensownego systemu wsparcia finansowego.
06.04.2020

Podatki marynarskie: Koronawirus, a terminy podatkowe i toczące się postępowania

Wielu marynarzy zgłasza obawy, że w związku z ogłoszeniem stanu epidemicznego w Polsce i z paraliżem normalnego funkcjonowania sądów, urzędów oraz wiekszości przedsiębiorstw, ich interes podatkowy może nie zostać odpowiednio zabezpieczony. W poniższej publikacji nakreślimy obecną sytuację prawną dotyczącą tych bardzo ważkich kwestii.
20.03.2020

Parlament Europejski zatwierdził umowę o wolnym handlu UE-Wietnam

Pomimo obaw o respektowanie praw człowieka w tym kraju Parlament Europejski zatwierdził w środę umowę o wolnym handlu między UE a Wietnamem. W ciągu najbliższej dekady porozumienie zniesie praktycznie wszystkie cła między obiema stronami.
12.02.2020

Strajk solidarnościowy - odwołane kursy promów

Do trwającego od dwóch tygodni strajku fińskich pocztowców w poniedziałek w geście solidarności dołączyły także inne związki. Odwołano paręset lotów, część połączeń promowych do Szwecji i Estonii, a w Helsinkach większość autobusów pozostała w zajezdniach.
25.11.2019

80. rocznica zakończenia bohaterskiej obrony Helu

W Helu 2 października odbędą się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zakończenia bohaterskiej obrony Helu. W miejscach upamiętniających walki oręża polskiego marynarze wystawią posterunki honorowe.
30.09.2019

Brazylia ogłasza nową listę przedsiębiorstw przeznaczonych do prywatyzacji. Nie ma na niej Petrobrasu

Rząd brazylijski ogłosił listę dziewięciu wielkich przedsiębiorstw, które zamierza w niedalekiej przyszłości sprywatyzować. Wśród nich są Poczta Państwowa i Mennica. Prezydent Jair Bolsonaro odkłada jednak w czasie pełną prywatyzację giganta naftowego, Petrobrasu.
23.08.2019

Amerykańska Komisja Helsińska obradowała w Gdańsku

Zagrożenie w regionie Morza Bałtyckiego wzrosło z powodu agresywnej polityki Rosji, odpowiedzią sojuszników jest zwiększanie zdolności obronnych: więcej wojsk, sprzętu i ćwiczeń - mówili uczestnicy posiedzenia Komisji Helsińskiej USA.
02.07.2019

Chmal: hub lobbingowy w Brukseli otwarty na wszystkie polskie firmy

Nowo otwarty polski hub lobbingowy w Brukseli jest otwarty na wszystkie firmy - zapewnił PAP szef Business & Science Poland Tomasz Chmal. Dodał, że hub prowadzi już wstępne rozmowy z dużymi prywatnymi przedsiębiorstwami, podkreślił jednocześnie, że jest otwarty na małe i średnie firmy.
01.06.2019

Prezydent Duda złoży oficjalną wizytę w Azerbejdżanie

Prezydent Andrzej Duda udaje się w czwartek z oficjalną wizytą do Azerbejdżanu. Podczas rozmów m.in. z prezydentem Ilhamem Alijewem poruszy kwestię m.in. współpracy dwustronnej w dziedzinie transportu, infrastruktury, handlu i energetyki.
29.05.2019

Spółka CPK: Od lipca projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego konsultowany w IATA

Spółka Centralny Port Komunikacyjny będzie konsultować budowę CPK z liniami lotniczymi, m.in. z należącymi do Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) - poinformowała w poniedziałek PAP spółka. Pierwsze, inauguracyjne spotkanie ma się odbyć w lipcu w Warszawie.
27.05.2019

Spółka CPK: W lipcu kolejny etap konsultacji strategicznych ws. CPK, m.in. z przewoźnikami

W lipcu planujemy rozpocząć drugi etap konsultacji strategicznych Centralnego Portu Komunikacyjnego, m.in. z przewoźnikami, zarządcami infrastruktury, firmami handlingowymi, operatorami cargo, firmami spedycyjnymi - powiedział PAP Konrad Majszyk ze spółki CPK.
20.05.2019

Morawiecki otworzył polskie centrum lobbingowe w Brukseli i zapowiedział dbanie o MŚP

Chcemy mieć mocne mechanizmy wpływania na prawodawstwo w UE; będziemy patrzeć na legislację przez pryzmat małych i średnich firm - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia Business & Science Poland, polskiego centrum lobbingowego w Brukseli.
16.05.2019

Stocznia Cesarska Development we współpracy z Pocztą Polską wydaje limitowaną serię znaczków (foto)

W kwietniu 2019 r. mija 30 lat od zakończenia obrad Okrągłego Stołu. To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii powojennej Polski, które miało niebagatelny wpływ na upadek systemu komunistycznego, a następnie na rozwój systemu demokratycznego. Stocznia Gdańska była świadkiem heroicznej walki NSZZ Solidarność o porozumienie z przedstawicielami ówczesnej władzy.
25.04.2019

Senat za nowelą ustawy rozszerzającą kompetencje premiera w zarządzaniu spółkami SP

Senat przyjął we wtorek bez poprawek nowelizację ustawy zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zakładają rozszerzenie kompetencji premiera w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa.
27.02.2019

Unity Line korzysta z chatbota do usprawnienia obsługi klienta

Nawet najbardziej doświadczony podróżnik zawsze ma pytania do przewoźnika, z którego usług korzysta. Jak wygląda kwestia dostępności kabin? Czy na miejscu są jakieś atrakcje dla dzieci? Czy są dostępne promocje na przejazdy? Idąc tym tropem, jedna z największych firm przewozów promowych działających na Bałtyku, postawiła na chatbota, który nie tylko informuje klientów, ale buduje z nimi relacje.
29.01.2019

Premier powołał Karola Okońskiego na stanowisko Pełnomocnika Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa

Premier Mateusz Morawiecki powołał Karola Okońskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, na stanowisko Pełnomocnika Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa - poinformowało w piątek Ministerstwo Cyfryzacji.
08.12.2018

100 lat Marynarki Wojennej na kartkach pocztowych

Poczta Polska uczci stulecie Marynarki Wojennej w wyjątkowy sposób. Wydała dwie kartki okolicznościowe dedykowane tej rocznicy. Są one dostępne w Urzędzie Pocztowym Gdynia 1, przy ul. 10 Lutego 10. Dodatkowo, 28 listopada, w tym samym oddziale stosowany będzie specjalny datownik z napisem 100 lat Marynarki Wojennej.
14.11.2018

Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering rezygnuje z energii wiatrowej

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering zdecydowała się zrezygnować ze swojej działalności na rynku energii wiatrowej. To część planu ratowania spółki.
08.10.2018

Poczta Polska: Via Carpatia na 10 mln znaczków

3 października 2018 r. Poczta Polska wyemitowała specjalny znaczek prezentujący szlak drogowy Via Carpatia, który będzie przebiegał z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.
04.10.2018

Koreaństa stocznia z dużym zamówieniem na tankowce

Południowakoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) pozyskała zamówienia na dwa kolejne dwa duże tankowce VLCC.
03.10.2018

Spotkanie ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ambasadorem Chin

Rozwój połączeń lotniczych między Polską i Chinami, Centralny Port Komunikacyjny, a także współpraca w sektorze pocztowym oraz inwestycje infrastrukturalne były tematami spotkania ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z niedawno mianowanym ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej Liu Guangyuanem, które odbyło się 27 września 2018 r. w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury.
28.09.2018

Podlaskie: Via Carpatia, Via Baltica, sortownia Poczty Polskiej w programie PiS dla regionu

Drogi S19 Via Carpatia i S61 Via Baltica, powstanie sortowni Poczty Polskiej w Choroszczy, ponad tysiąc mieszkań w regionie w programie Mieszkanie Plus, modernizacje kilkunastu dworców kolejowych znalazły się wśród głównych propozycji PiS na wybory samorządowe w Podlaskiem.
24.08.2018

DSME notuje niższy zysk w pierwszej połowie tego roku

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) zamknął pierwszą połowę tego roku z niższym zyskiem.
15.08.2018

Cosco Shipping Lines wraca do normy po cyberataku

Cosco Shipping Lines poinformowało, że praca ich sieci wróciła do normy po zeszłotygodniowym ataku hakerskim.
30.07.2018

Czołowa azjatycka stocznia rezygnuje z energii wiatrowej

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering zdecydowała się zrezygnować ze swojej działalności na rynku energii wiatrowej. To część planu ratowania spółki.
12.07.2018

Raport: Roboty nie zabiorą pracy

Postęp technologiczny i sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence), nie zagraża stanowiskom pracy, a wręcz przeciwnie - uważają eksperci firmy Fortinet, zajmującej się m.in. cyberbezpieczeństwem.
10.07.2018

Amerykański armator zamawia dwa duże tankowce VLCC

Południowakoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) pozyskała zamówienia na dwa kolejne dwa duże tankowce VLCC.
20.06.2018

Elektryczne pojazdy przyszłością transportu w miastach. Wkrótce na drogach pojawiają się elektryczne samochody dostawcze

Rowery hybrydowe i elektryczne skutery to coraz bardziej popularna alternatywa dla samochodu. Pozwalają uniknąć miejskich korków, a jednocześnie są przyjazne dla środowiska. Elektryfikacja dotyczy również środków komunikacji miejskiej – coraz więcej samorządów stawia na autobusy zasilane prądem. Na polskich drogach wkrótce pojawią się też pierwsze elektryczne samochody dostawcze rodzimej produkcji.
12.06.2018

Borys: Po raz pierwszy możemy przekroczyć poziom ok. 40 proc. dochodów względem najwyżej rozwiniętych krajów

Po raz pierwszy od kilkuset lat możemy przebić szklany sufit, jeżeli chodzi o poziom rozwoju gospodarczego i przekroczyć granicę ok. 40 proc. dochodów, względem najwyżej rozwiniętych krajów. To się może wydarzyć w najbliższych latach - mówił w czwartek prezes PFR Paweł Borys.
07.06.2018

Poczta Morska zyska nową funkcję

Poczta Morska w Gdańsku zyska nową funkcję. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, który stał się wieczystym użytkownikiem obiektu przy ul. Chodackiego 26, planuje utworzenie tam centrum biurowo-magazynowego. Obecnie trwają rozmowy z kilkoma potencjalnymi najemcami.
04.06.2018

DSME z zamówieniami na dwa kolejne tankowce

Południowakoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) pozyskała zamówienia na dwa kolejne dwa duże tankowce VLCC.
31.05.2018

Stocznia DSME wycofuje się z rynku energii wiatrowej

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering zdecydowała się zrezygnować ze swojej działalności na rynku energii wiatrowej. To część planu ratowania spółki.
21.05.2018

Tchórzewski: W sprawach elektromobilności Polska staje się liderem w Europie

To jest pewien przełom, dzięki któremu stajemy się jako Polska w sprawach elektromobilności liderem w Europie - wskazał minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystości podpisania przez kilka spółek Skarbu Państwa porozumienia dot. rozwoju elektromobilności.
20.04.2018

Spółki Skarbu Państwa podpisały porozumienie ws. elektromobilności

Grupa Lotos, Poczta Polska, TVP, Enea Serwis i Kolejowe Zakłady Łączności podpisały w piątek porozumienie dot. wspólnych działań na rzecz rozwoju elektromoblilności.
20.04.2018

Poczta Polska planuje w tym roku zacząć budowę centrum logistycznego

Poczta Polska Planuje rozpocząć jesienią tego roku budowę centrum logistycznego, które ma powstać we współpracy z PKP w okolicach Łodzi - poinformował w czwartek PAP prezes spółki Przemysław Sypniewski.
19.04.2018

Poczta Polska rozwija współpracę z Pocztą Chińską

Kontynuacja współpracy w zakresie dostarczania przesyłek eCommerce na teren Europy za pomocą transportu drogą lądową to efekt porozumienia podpisanego w kwietniu br. pomiędzy Pocztą Polską a Pocztą Chińską - poinformowała w poniedziałek w komunikacie spółka.
09.04.2018

Prezes PKP SA: Chciałbym, aby w tym roku rozmowy z Pocztą Polską ws. terenu pod CWL nabrały konkretów

Chciałbym, aby w tym roku rozmowy z Pocztą Polską ws. terenu pod Centralny Węzeł Logistyczny nabrały konkretów - powiedział PAP prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.
05.04.2018

DSME zdobyło zamówienia na 10 tankowców VLCC w tym roku

Południowakoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) pozyskała zamówienia na dwa kolejne dwa duże tankowce VLCC.
04.04.2018

Koreańska stocznia ma plan na wyjście z kryzysu

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering zdecydowała się zrezygnować ze swojej działalności na rynku energii wiatrowej. To część planu ratowania spółki.
29.03.2018

Kolejny armator zamawia tankowce VLCC

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) ma za sobą pracowity tydzień zakończony zdobyciem kontraktów na 7 jednostek na kwotę 800 mln dolarów.
04.03.2018

Stocznia dalej pozbywa się mniejszych podspółek

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering zdecydowała się zrezygnować ze swojej działalności na rynku energii wiatrowej. To część planu ratowania spółki.
01.02.2018

CIR: Premier przejął nadzór nad spółkami podlegającymi pod MR i MIB

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przejęła nadzór właścicielski nad spółkami podlegającymi pod rozwiązane ministerstwa: rozwoju oraz infrastruktury i budownictwa - poinformowało PAP Biznes Centrum Informacyjne Rządu.
22.01.2018

PKP SA podpisały list w sprawie centrum logistycznego w Koninie

PKP SA wspólnie z miastem Konin i Wielkopolskim Centrum Logistycznym Konin – Stare Miasto podpisały list intencyjny o współpracy przy realizacji projektu logistycznego. To pierwszy krok w kierunku budowy terminala intermodalnego w Koninie - poinformowały PKP SA w piątkowym komunikacie.
19.01.2018

Rozpatrywane są lokalizacje dla Centralnego Węzła Logistycznego

Wstępnie rozpatrywane są co najmniej dwie lokalizacje, na których miałby powstać Centralny Węzeł Logistyczny budowany przez Pocztę Polską - poinformował we wtorek PAP Mirosław Antonowicz, wiceprezes Polskich Kolei Państwowych SA, które współpracują z Pocztą w tej kwestii.
16.01.2018

PKP SA i Poczta Polska podpiszą list intencyjny ws. współpracy w logistyce

PKP SA i Poczta Polska podpiszą we wtorek list intencyjny dotyczący współpracy w sektorze logistyki - poinformował w poniedziałek dziennikarzy wiceprezes PKP SA Mirosław Antonowicz.
15.01.2018

Ważne wydarzenia gospodarcze w 2017 roku

Rok 2017 obfitował w ważne wydarzenia gospodarcze. Spektakularne efekty przyniosły zmiany w organizacji służb skarbowych, które doprowadziły do znaczącego wzrostu dochodów podatkowych. Rok upłynął też pod znakiem sporów z Komisją Europejską o wycinkę w Puszczy Białowieskiej.
31.12.2017

Centralny Węzeł Logistyczny Poczty Polskiej powstanie do końca 2021 r.

Do końca 2021 r. Poczta Polska chce wybudować w regionie łódzkim Centralny Węzeł Logistyczny - powiedział PAP członek zarządu spółki Paweł Skoworotko.
27.12.2017

Morawiecki: Czas na regionalne strategie odpowiedzialnego rozwoju

Centralny Port Komunikacyjny będzie kluczowym elementem strategii rozwoju transportu w Polsce i ma szansę stać się "naszą Gdynią" w centrum Polski - powiedział podczas wtorkowego expose w Sejmie Mateusz Morawiecki. Dodał, że nadszedł czas na regionalne strategie odpowiedzialnego rozwoju.
13.12.2017

Morawiecki: Chciałbym, by polskie małe, średnie firmy przejmowały konkurentów

Chciałbym, żeby polskie małe, średnie firmy były odważniejsze i przejmowały konkurentów - mówił w środę wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że dzięki przejmowaniu konkurentów, firmy te uczestniczą w repolonizacji, co jest wyraźnym znakiem dla zmiany systemu gospodarczego.
26.10.2017

Minister Andrzej Adamczyk z „Bursztynem Polskiej Gospodarki”

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk odebrał w piątek nagrodę "Bursztynu Polskiej Gospodarki" przyznanej mu podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach.
20.10.2017

Projekt: Akcje Poczty Polskiej, PKP i PERN-u nie będą mogły być zbyte

Poczta Polska, PERN i Polskie Koleje Państwowe trafią na listę spółek, których akcje nie będą mogły być zbyte przez Skarb Państwa - zakłada projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Projekt zmienia też m.in. zasady wynagradzania członków Rady ds. spółek.
18.10.2017

Poczta Polska planuje budowę hubu, który ma współpracować z CPK

Poczta Polska chce zainwestować 1 mld zł do 2021 r., z czego większość przeznaczy na poprawę sieci logistycznej, w tym budowę Centralnego Hubu Logistycznego, współpracującego z Centralnym Portem Komunikacyjnym - podali minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezes poczty Przemysław Sypniewski.
18.10.2017

Ophelia już szaleje nad Irlandią

Burza tropikalna Ophelia dotarła w poniedziałek do południowych wybrzeży Irlandii, powalając drzewa i zrywając linie energetyczne. Fale osiągają wysokość 10 metrów. Władze ostrzegły, że ta najpotężniejsza burza od 50 lat może spowodować ofiary śmiertelne.
16.10.2017

Irlandia: Najwyższy poziom gotowości, nadciąga huragan Ophelia

Irlandia jest w poniedziałek w najwyższej gotowości, oczekując na nadejście huraganu Ophelia, który nadciąga w jej kierunku z Azorów. Oczekuje się, że huragan przyniesie opady deszczu i silne podmuchy wiatru, a następnie nawiedzi Wielką Brytanię.
16.10.2017

„Puls Biznesu”: Poczta czuje pociąg do Chin

Poczta Polska podpisała porozumienie z grupą China Post. Będzie rozwozić chińskie towary do trzydziestu krajów europejskich – informuje w poniedziałek „Puls Biznesu". Nasz główny "pocztowy operator ma być bardziej międzynarodowy" - dodaje.
25.09.2017

Kazachstan ważnym ogniwem dalekowschodniej polityki transportowej rządu

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk w dniach 6-8 września 2017 r. towarzyszył Parze Prezydenckiej w oficjalnej wizycie w Republice Kazachstanu. Podczas delegacji minister wziął udział w uroczystości Narodowego Dnia Polskiego na Astana EXPO 2017, uczestniczył też w Forum Gospodarczym.
09.09.2017

Kowalczyk: inwestycje w polską infrastrukturę nie mogą być w całości finansowane przez Chiny

Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, w której inwestycje w infrastrukturę, takie jak Centralny Port Komunikacyjny, byłyby w całości finansowane przez Chiny; musi to być wsparcie, ale przy zachowaniu naszej kontroli - mówi PAP minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
01.06.2017

IX konkurs fotograficzny Akademii Morskiej w Szczecinie zakończony

Konkurs fotograficzny Biura Karier Akademii Morskiej w Szczecinie w tym roku przebiegał pod hasłem „Historia napisana zdjęciem”. Spośród prac studentów AM jury wybrało najlepsze zdjęcia. W jury znaleźli się przedstawiciele Akademii Morskiej w Szczecinie oraz firm wspierających konkurs. I nagrodę zdobył Yaroslav Kyrychenko za zdjęcie „Wały Chrobrego przed świtem”.
17.05.2017

DSME uratowane przez kredytorów

Koreańskie Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME), największa stocznia na świecie, otrzymało wsparcie od swoich kredytorów. Zapobiegnie to upadkowi zakładu.
14.04.2017

Konferencja inauguracyjna Muzeów Szlaku Wisły

W najmłodszym oddziale Narodowego Muzeum Morskiego – Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie 20 lutego 2017 r. odbędzie się konferencja inaugurująca działanie projektu Muzea Szlaku Wisły (MSW) realizowanego w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły 2017.
15.02.2017

Poczta Polska wydała znaczek „Rok Rzeki Wisły”

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej 2017 rok ogłosił Rokiem Rzeki Wisły. Z tej okazji Poczta Polska 30 stycznia wprowadziła do obiegu znaczek wraz z kopertą FDC (Pierwszego Dnia Obiegu) i datownikiem.
01.02.2017

Przepisy prawa a referendum w sprawie rozbudowy portu w Świnoujściu

Kilka dni temu w lokalnych mediach i na portalach z branży morskiej pojawiła się informacja, że prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz zastanawia się nad przeprowadzeniem referendum lokalnego. W głosowaniu mieszkańcy Świnoujścia mieliby zdecydować o tym czy chcą rozbudowy portu. Czy jednak takie referendum jest możliwe z uwagi na przepisy prawa?
12.10.2016

W przyszłym tygodniu ma być gotowy projekt dot. zarządzania spółkami Skarbu Państwa

Zarząd merytoryczny nad spółkami Skarbu Państwa przejmą poszczególni ministrowie, a zarząd nadzorczy - KPRM - poinformował minister Henryk Kowalczyk. Projekt dot. zarządzania spółkami po likwidacji MSP trafił do KERM; jego ostateczny kształt ma być znany w przyszłym tygodniu.
04.10.2016

Rosnący handel między Azją a Europą gigantyczną szansą dla Polski i krajowej branży logistycznej

Polska może się stać rynkiem pośredniczącym w wymianie handlowej między Azją a Europą. Wszystko dzięki koncepcji jedwabnego szlaku 2.0, wdrażanej przez chińskie władze, który ma biec przez nasz kraj. Już dziś wymiana dynamicznie rośnie – w ciągu ostatnich dwóch lat wzrost był trzykrotny. To ogromna szansa dla polskiej branży logistycznej. Do jej wykorzystania intensywnie przygotowuje się także Poczta Polska.
16.06.2016

„Morska” Noc Muzeów

W nadchodzący jak co roku w całej Polsce otworzą się drzwi wszystkich muzeów. Poniżej prezentujemy zestawienie najciekawszych wystaw i wydarzeń związanych z morzem. Do większości miejsc wstęp będzie bezpłatny lub wymagana będzie symboliczna opłata w wysokości 1 zł.
15.05.2015

Wyprawa Narwik 2015

Pod koniec maja młodzi żeglarze wyruszą śladem wyprawy żaglowców „Zew Morza” i „Mariusz Zaruski”. W 1957 roku popłynęły one ze Szczecina do Narwiku po ziemię z pola bitwy, gdzie walczyły polskie oddziały. Wyprawa Narwik 2015 uczci 75. rocznicę tych walk oraz 70-lecie polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim.
18.02.2015

Dziedzictwo Eugeniusza Kwiatkowskiego w europejskim kontekście

Myśl morska najwybitniejszego z twórców portowej Gdyni oraz perspektywy rozwoju rynku pracy w regionie południowego Bałtyku do roku 2017 staną się głównymi wątkami zaplanowanej na 9 października bieżącego roku konferencji naukowej pod hasłem: „Dziedzictwo Eugeniusza Kwiatkowskiego. Rynek pracy w zawodach związanych z morzem w krajach południowego Bałtyku. Edukacja i zatrudnienie.” Konferencja stanowi podsumowanie zakrojonego na szeroką skalę unijnego, transgranicznego projektu badawczego GenerationBALT.
19.09.2014

Norwegia 2014: Co powinien zrobić marynarz gdy otrzyma negatywną decyzję w zakresie ograniczenia poboru zaliczek za rok 2014 i jakie są skutki takiej decyzji?

Nawiązując do wcześniejszej publikacji z dnia 15.04.2014 roku „Dlaczego pomorskie organy podatkowe usiłują bezzasadnie odmawiać polskim marynarzom pracującym dla norweskich armatorów ulgi abolicyjnej?” należy wskazać, iż sytuacja polskich marynarzy wykonujących pracę najemną na statkach eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej przez armatorów norweskich, którzy złożyli wnioski w zakresie ograniczenia poboru zaliczek w roku 2014 uległa pewnej zmianie. Niestety na dzień dzisiejszy Ministerstwo Finansów w dalszym ciągu nie wyda
07.05.2014

79. Urodziny Dworca Morskiego w Gdyni

Gwar rozmów, klaksony i silniki samochodów, gwizdy lokomotywy zajeżdżającego pociągu, tubalne głosy odgłosy statku – żadnego z tych dźwięków nie oddadzą najwierniejsze nawet fotografie. Nie pokażą one szybkiego marszu tysięcy ludzi śpieszących na pokład i pierwszych, niepewnych jeszcze kroków tych, którzy właśnie przybyli. Nie odtworzą smaku przygody i zapachu nadziei, jaki unosił się nad tym gmachem.
08.12.2012

Święto latarni morskich

Wybrzeże. Od wieków światło latarni morskich wskazuje żeglującym drogę na ląd. Dziś – w epoce satelitów i komputerów – nadal odgrywają ważną rolę w nawigacji i zapewnieniu bezpieczeństwa żeglugi. Są jednocześnie pięknymi zabytkami techniki. W niedzielę mają swoje święto.
17.08.2012

Święto Latarni Morskich

18 sierpnia 2002r. na wniosek angielskiej organizacji kultywującej dziedzictwo i tradycje morskie obchodzono na całym świecie I Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich. Od tej pory świętuje się go corocznie w trzecią niedzielę sierpnia.
16.08.2012

Ostatni brzeg

Z Andrzejem Osiecimskim, człowiekiem PLO, rozmawia Władysław Jaszowski.
16.03.2012

Pomoc po upadku. Stoczniowcy na swoim

ANDRZEJ Jania już. nie projektuje statków - handluje. Bożena Nabiałczyk i Anna Żółtowska-Górniaczyk nadal są księgowymi, ale już na swoim. A dla Marcina Matusiaka nowym zawodem stała się fotograficzna pasja. Było to możliwe dzięki programowi "Ze stoczni do własnej firmy".
26.04.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.