• <

Wynik wyszukiwania - "cieśnina tajwańska" - Wiadomości

Władze Tajwanu: 32 chińskie samoloty wojskowe i pięć okrętów wykryto w pobliżu wyspy

Dwadzieścia z 32 samolotów bojowych Chin wykrytych w pobliżu Tajwanu w ostatniej dobie przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej, stanowiącą nieoficjalną granicę między obiema stronami – podał w czwartek resort obrony w Tajpej. Jest to drugi najsilniejszy przejaw aktywności chińskiej armii w regionie od początku roku.
21.03.2024

Szczyt Australia-ASEAN: Canberra przekaże fundusze na bezpieczeństwo morskie w regionie

Australia i Azja Południowo-Wschodnia stoją w obliczu wspólnych zagrożeń w związku z rosnącymi napięciami w regionie Azji i Pacyfiku – oświadczyła w poniedziałek szefowa australijskiego MSZ Penny Wong. Otwierając szczyt państw regionu, zapowiedziała, że Canberra przekaże 64 mln dolarów australijskich (ok. 165 mln zł) na "wolne, otwarte" Morze Południowochińskie.
04.03.2024

Minister obrony Filipin: wojsko zwiększy obecność na wyspach w pobliżu Tajwanu

Minister obrony Filipin Gilberto Teodoro nakazał zwiększenie liczby żołnierzy i rozbudowę infrastruktury wojskowej na najbardziej wysuniętych na północ filipińskich wyspach Batanes, w pobliżu Tajwanu.
08.02.2024

Amerykański niszczyciel rakietowy przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

Okręt marynarki wojennej USA, niszczyciel rakietowy USS John Finn, przepłynął przez korytarz w Cieśninie Tajwańskiej, który znajdował się "poza morzem terytorialnym jakiegokolwiek państwa przybrzeżnego" – podała amerykańska marynarka. Tego dnia do Tajpej przybyła amerykańska delegacja w celu okazania wsparcia dla prezydenta elekta Laia Ching-te.
24.01.2024

Nad Cieśniną Tajwańską wykryto sześć chińskich balonów

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało w poniedziałek o wykryciu sześciu chińskich balonów przelatujących nad Cieśniną Tajwańską, z których jeden znalazł się bezpośrednio nad wyspą. Jest to najwyższa dobowa liczba balonów od czasu, gdy resort zaczął regularnie publikować dane w grudniu. Dotychczas odnotowano ok. 50 takich przypadków.
22.01.2024

Chiny wezwały USA do przestrzegania „zasady jednych Chin” i zaprzestania zbrojenia Tajwanu

Ministerstwo obrony Chin w oświadczeniu wydanym w środę, po dwudniowych konsultacjach z USA w Waszyngtonie, wezwały Stany Zjednoczone do przestrzegania „zasady jednych Chin” i zaprzestania zbrojenia Tajwanu.
10.01.2024

Suwerenność i relacje z Chinami głównymi tematami debaty przed wyborami prezydenckimi na Tajwanie

Suwerenność i wizja dalszych relacji z komunistycznymi Chinami kontynentalnymi były głównymi tematami sobotniej debaty, w której zmierzyło się trzech kandydatów do zaplanowanych na 13 stycznia wyborów prezydenckich na Tajwanie.
30.12.2023

Tajwan: chińskie myśliwce naruszyły nocą linię mediany Cieśniny Tajwańskiej

Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało o nocnej aktywności chińskiego wojska w pobliżu wyspy. Siedem samolotów przekroczyło linię środkową Cieśniny Tajwańskiej, we współdziałaniu z chińskimi okrętami wojennymi. Loty nocą należą w tym rejonie do rzadkości.
07.12.2023

Samolot zwiadowczy amerykańskiej marynarki wojennej nad Cieśniną Tajwańską, Pekin poderwał myśliwce

Samolot zwiadowczy typu P-8A Poseidon amerykańskiej marynarki wojennej przeleciał w środę nad wodami międzynarodowymi przez Cieśninę Tajwańską – ogłosiła VII Flota US Navy. W reakcji chińska armia wysłała swoje samoloty bojowe, a wojsko tajwańskie uznało przelot za "normalny" – podaje agencja Reutera w środę.
06.12.2023

Chińska armia w stanie gotowości po przelocie amerykańskiego samolotu patrolowego nad Cieśniną Tajwańską

Amerykański samolot zwiadowczy P-8A Poseidon przeleciał w czwartek nad Cieśniną Tajwańską – poinformowała marynarka wojenna USA. Jego ruchom przyglądało się chińskie wojsko, które oświadczyło, że "pozostaje w stanie wysokiej gotowości przez cały czas".
12.10.2023

Były premier Australii: rosnąca presja militarna w Cieśninie Tajwańskiej ma kluczowe znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa i pokoju

Przemawiając na dorocznym forum dialogu regionalnego Yushan w Tajpej były premier Australii Scott Morrison powiedział w środę, że jego decyzja o przekazaniu śmiercionośnej broni Ukrainie po inwazji na ten kraj Rosji miała szersze znaczenie; chodziło o okazanie sprzeciwu wobec rosnącego autorytaryzmu na świecie, także ze strony Chin.
11.10.2023

Prezydent Tajwanu uspokaja w kwestii Chin i sytuacji w Cieśninie Tajwańskiej

Nie prowokujemy, nie działamy pochopnie i absolutnie nie ugniemy się pod presją Chin – oświadczyła we wtorek w Tajpej prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen w orędziu wygłoszonym z okazji święta narodowego. Głowa państwa stwierdziła, że żadna ze stron nie powinna samemu zmieniać status quo.
10.10.2023

Kanadyjska fregata na ćwiczeniach w pobliżu Tajwanu

Kanadyjska fregata HMCS Ottawa (FFH-341) i amerykański niszczyciel rakietowy USS Ralph Johnson (DDG-114) przepłynęły przez Cieśninę Tajwańską, między Tajwanem a kontynentalnymi Chinami, podały w sobotę kanadyjskie media.
10.09.2023

Tajwan. 26 chińskich samolotów przekroczyło Cieśninę Tajwańską, w okolicy operuje 8 chińskich okrętów

26 chińskich samolotów wojskowych przekroczyło w sobotę medianę Cieśniny Tajwańskiej, stanowiącą nieoficjalną strefę buforową między oboma stronami – podało tajwańskie ministerstwo obrony.
19.08.2023

Pięć chińskich okrętów wojennych w okolicach Tajwanu

Dziesięć chińskich samolotów wojskowych przekroczyło linię mediany w Cieśninie Tajwańskiej – poinformował w środę resort obrony Tajwanu. Linia mediany uznawana jest za nieformalną granicę aktywności militarnej pomiędzy ChRL i Tajwanem, po której przekroczeniu dozwolone jest otwarcie ognia przez obronę drugiej strony.
09.08.2023

Osiem chińskich samolotów przekroczyło środkową linię Cieśniny Tajwańskiej

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że osiem samolotów wojskowych ChRL przekroczyło w sobotę środkową linię Cieśniny Tajwańskiej, prawie docierając do strefy przyległej do morza terytorialnego kraju.
25.06.2023

Okręt Straży Wybrzeża USA pokonał Cieśninę Tajwańską. Chiny skarżą się na prowokacje

Zaledwie kilka dni po wizycie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w Pekinie na szczycie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, jednostka US Coast Guard, USCGC Stratton (752), przeszła Cieśninę Tajwańską, co było symbolicznym ruchem demonstrującym solidarność USA z władzami w Tajpej.
23.06.2023

Chińska grupa uderzeniowa lotniskowca przepłynęła przez Cieśninę Tajwańską

Chińska grupa uderzeniowa lotniskowca przepłynęła w środę przez Cieśninę Tajwańską - poinformowało ministerstwo obrony w Tajpej, cytowane przez Reutersa. Dodało, że był to lotniskowiec Shandong.
21.06.2023

Chińskie samoloty przekroczyły medianę Cieśniny Tajwańskiej

Tajwan poderwał w niedzielę myśliwce, gdy 10 chińskich samolotów wojskowych przekroczyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej, a cztery chińskie okręty przeprowadzały "patrole bojowe" - poinformował resort obrony Tajwanu.
11.06.2023

Chiński lotniskowiec przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

Chiński lotniskowiec Shandong przepłynął w sobotę przez Cieśninę Tajwańską w asyście dwóch innych okrętów wojennych – oświadczyło tajwańskie ministerstwo obrony.
27.05.2023

Samolot zwiadowczy marynarki wojennej USA przeleciał przez Cieśninę Tajwańską

Samolot zwiadowczy typu P-8A Poseidon amerykańskiej marynarki wojennej przeleciał w piątek nad wodami międzynarodowymi przez Cieśninę Tajwańską – ogłosiła VII Flota US Navy. Poprzedni taki przelot spotkał się ze stanowczym protestem Chin.
28.04.2023

Chiny: władze reagują na pomysł patroli okrętów z UE w Cieśninie Tajwańskiej

Władze Chin będą utrzymywały czujność i będą gotowe na wszelkie próby szkodzenia suwerenności i integralności terytorialnej kraju – oświadczyło w środę chińskie rządowe biuro ds. Tajwanu w reakcji na apele o patrolowanie Cieśniny Tajwańskiej przez okręty krajów UE.
26.04.2023

Szef MSZ Chin grozi stronie broniącej niezależności Tajwnau. "Ci, którzy bawią się ogniem na Tajwanie, w końcu się sparzą"

Minister spraw zagranicznych Chin Qin Gang powiedział w piątek w Szanghaju, że obie strony Cieśniny Tajwańskiej należą do Chin i że jest to właściwe i słuszne, aby Chiny utrzymały swoją suwerenność.
21.04.2023

Okręt marynarki USA przepłynął przez Cieśniną Tajwańską, gdzie w ostatnich dniach ćwiczyła armia ChRL

Amerykański niszczyciel USS Milius przepłynął w niedzielę przez Cieśniną Tajwańską – podała w poniedziałek agencja Reutera. Marynarka USA określiła to jako rutynowe działania na wodach międzynarodowych. Chińska armia oświadczyła, że monitorowała okręt.
17.04.2023

Spięcie USA-Chiny. Amerykański samolot przeleciał nad Cieśniną Tajwańską. Pekin oburzony

Samolot zwiadowczy USA przeleciał nad Cieśniną Tajwańską. Chiny twierdzą, że to zagraża pokojowi
27.02.2023

Cieśnina Tajwańska to dopiero początek? Chiny a Ameryka na Morzu Południowochińskim

Spór o Morze Południowochińskie dotyczy konkurujących ze sobą roszczeń terytorialnych i morskich, stanowiąc interesujący przykład geopolitycznej gry dwóch światowych mocarstw: Chin oraz Stanów Zjednoczonych. W obliczu blokady Cieśniny Tajwańskiej w zeszłym miesiącu przez chińską marynarkę wojenną, zasadne jest zastanowienie się nad kolejną kością niezgody na Pacyfiku.
27.09.2022

ONZ. Sekretarz stanu USA: utrzymanie pokoju w Cieśninie Tajwańskiej jest kluczowe

Utrzymanie pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej jest kluczowe - powiedział w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken ministrowi spraw zagranicznych Chin Wangowi Yi. Kuluarowe spotkanie szefów dyplomacji podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku miało na celu podtrzymanie komunikacji między ich krajami.
23.09.2022

Amerykańskie okręty wojenne dokonują przejścia przez Cieśninę Tajwańską

Po raz pierwszy od czasu wizyty na Tajwanie przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi dwa amerykańskie okręty wojenne dokonują przeprawy przez wody międzynarodowe w Cieśninie Tajwańskiej - podał Reuters.
28.08.2022

Tajwan. 51 samolotów i sześć okrętów ChRL zauważono w Cieśninie Tajwańskiej

Pięćdziesiąt jeden samolotów wojskowych i sześć okrętów wojennych ChRL zauważono w czwartek w Cieśninie Tajwańskiej i wokół niej - poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu.
18.08.2022

13 chińskich myśliwców naruszyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej

Trzynaście chińskich myśliwców naruszyło w sobotę linię mediany Cieśniny Tajwańskiej - poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu. Mediana ta, to nieformalna granica kontroli morskiej między Chińską Republiką Ludową a Tajwanem.
13.08.2022

USA. Biały Dom: pogłębimy związki z Tajwanem i zwiększymy obecność na zachodnim Pacyfiku

W najbliższych dniach USA otworzą nowe, ambitne negocjacje handlowe z Tajwanem i dostosują swoją obecność wojskową na zachodnim Pacyfiku do prowokacyjnych działań Chin - powiedział w piątek dyrektor Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. Indo-Pacyfiku Kurt Campbell. Zapowiedział też dalsze operacje morskie w Cieśninie Tajwańskiej.
12.08.2022

Kyodo: przywódca Chin sam zdecydował o wystrzeleniu rakiet w stronę wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii

Przywódca ChRL Xi Jinping osobiście podjął decyzję o niedawnym wystrzeleniu pocisków balistycznych w stronę wód należących do wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii – podała w czwartek japońska agencja Kyodo, powołując się na anonimowe źródła.
11.08.2022

Tajwan: 21 samolotów i sześć okrętów Chin zauważono w Cieśninie Tajwańskiej

Dwadzieścia jeden samolotów wojskowych i sześć okrętów wojennych ChRL zauważono w czwartek w Cieśninie Tajwańskiej i wokół niej - poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu.
11.08.2022

Cieśnina Tajwańska: czy Chiny zagrażają światowemu transportowi morskiemu?

W ostatnim tygodniu byliśmy świadkami chińskich manewrów w Cieśninie Tajwańskiej, zakłócających transport morski. Globalne skutki blokady Cieśniny Tajwańskiej byłyby katastrofalne z uwagi na uzależnienie od tajwańskich półprzewodników oraz znaczenie morskich szlaków komunikacyjnych.
11.08.2022

Niszczyciel marynarki wojennej USA przepłynął przez Cieśninę Tajwańską; armia Chin protestuje

Niszczyciel amerykańskiej marynarki wojennej USS Benfold przepłynął przez Cieśninę Tajwańską, wywołując gniewną reakcję Pekinu. Chińska armia zarzuciła w środę USA, że urządzają "częste prowokacje" i są "niszczycielami pokoju" w tej cieśninie.
20.07.2022

Przez Cieśninę Tajwańską po raz kolejny przepłynął niszczyciel rakietowy USA

We wtorek przez Cieśninę Tajwańską przepłynął okręt marynarki wojennej USA - przekazał resort obrony Tajwanu. Jest to dziesiąte przepłynięcie amerykańskiego okrętu przez Cieśninę w trakcie prezydentury Joe Bidena. Amerykańska marynarka wojenna potwierdziła, że był to niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke.
23.11.2021

Przez Cieśninę Tajwańską przepłynął amerykański okręt - siódmy raz w czasie prezydentury Bidena

W środę przez Cieśninę Tajwańską przepłynął okręt marynarki wojennej USA - przekazał w czwartek resort obrony Tajwanu. Jest to siódme przepłynięcie amerykańskiego okrętu przez Cieśninę w trakcie prezydentury Joe Bidena. Amerykańska marynarka wojenna potwierdziła, że był to niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke.
29.07.2021

Chiny: Amerykański okręt w Cieśninie Tajwańskiej. Pekin protestuje

Chińskie wojsko oskarżyło w środę USA o wystawianie na szwank pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej. Dzień wcześniej przesmykiem oddzielającym komunistyczne Chiny kontynentalne od demokratycznie rządzonego Tajwanu przepłynął amerykański okręt wojenny.
19.05.2021

Chiński lotniskowiec na wodach Cieśniny Tajwańskiej

Przez Cieśninę Tajwańską przepłynął w niedzielę chiński lotniskowiec Shandong, któremu towarzyszyły chroniące go inne okręty - poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu. Był to już drugi rejs Shandonga u wybrzeży Tajwanu od czasu wejścia okrętu do służby w 2019 roku.
21.12.2020

Rośnie napięcie w Cieśninie Tajwańskiej - obie strony testują rakiety

Tajwan przeprowadził w czwartek testy rakiet i zamierza je dziś kontynuować. W odpowiedzi chińska armia opublikowała nagranie swojej próby rakietowej – podał dziennik „South China Morning Post”, wiążąc to z narastającym napięciem w Cieśninie Tajwańskiej.
25.09.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.