• <

Wynik wyszukiwania - "Antonio Guterres" - Wiadomości

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] Drugi dzień odwetu USA i Wielkiej Brytanii na Huti za ataki na żeglugę cywilną

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
13.01.2024

Szef ONZ wątpi w sens powrotu do umowy zbożowej w dawnej formie

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział podczas konferencji prasowej w Nowym Jorku, że nie sądzi, by powrót do umowy zbożowej - czyli porozumienia o eksporcie zboża ukraińskiego przez Morze Czarne - był zasadny w formie, w której ta umowa obowiązywała wcześniej.
23.12.2023

Korea Południowa. Amerykański atomowy okręt podwodny dokuje w porcie po wystrzeleniu satelity przez reżim Kim Dzong Una

Amerykański atomowy okręt podwodny SSN Santa Fe przybył do portu na południowokoreańskiej wyspie Jeju w środę, kilka godzin po tym, jak Korea Północna wystrzeliła satelitę szpiegowskiego.
22.11.2023

ONZ prowadzi rozmowy na temat eksportu zbóż i nawozów z Ukrainy i Rosji

Wysoka urzędniczka ONZ ds. handlu Rebeca Grynspan spotkała się w poniedziałek w Moskwie z rosyjskimi urzędnikami w celu umożliwienia „niezakłóconego dostępu” do światowych rynków zbóż i nawozów z Rosji i Ukrainy, poinformował rzecznik ONZ. W grę wchodzi ich transport także drogą morską (dop. red.).
10.10.2023

Szef dyplomacji Estonii ostrzega ONZ, że koncesje tylko rozbudzą ambicje Rosji, a sankcje należy poszerzać

Koncesje udzielane Rosji jedynie zaogniają wojnę przeciwko Ukrainie, zamiast ją skończyć. Popieramy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w jego apelu o zintensyfikowanie nakładanych na Rosję sankcji, zaznaczył w sobotę minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsahkna. Polityk skomentował w ten sposób słowa sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o "aktywnym zaangażowaniu organizacji" w próby poprawienia warunków eksportu rosyjskich nawozów i zbóż.
09.09.2023

Ukraińska armia: siły rosyjskie przygotowują się do blokady szlaków morskich do naszych portów

Dowództwo rosyjskie intensyfikuje szkolenie bojowe okrętów rozmieszczonych na Morzu Czarnym, ćwicząc przede wszystkim blokowanie szlaków morskich biegnących z portów Ukrainy oraz wykrywanie i niszczenie innych okrętów - poinformowała w środę ukraińska armia.
26.07.2023

Konferencja FAO - apele do Rosji o powrót do porozumienia zbożowego

Apel do Rosji o to, by powróciła do porozumienia zbożowego, wystosował w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas otwartej w Rzymie konferencji na temat bezpieczeństwa żywnościowego. "Niech Rosja przemyśli swą decyzję"- wezwała podczas inauguracji obrad premier Włoch Giorgia Meloni.
24.07.2023

ONZ: ataki Rosjan na ukraińskie porty mogą być naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego

Rosyjskie ataki na Odessę i inne ukraińskie porty nad Morzem Czarnym, niszczenie znajdującej się tam infrastruktury cywilnej może stanowić naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego i ma wpływ na ceny zbóż na świecie - oświadczył w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, potępiając ostrzały.
20.07.2023

Premier: wypracowanie mechanizmów eksportu ukraińskiego zboża to zadanie dla KE

Wypracowanie odpowiednich mechanizmów eksportu ukraińskiego zboża to zadanie dla KE i administracji amerykańskiej. Nie będziemy na pewno zmuszeni do tego, żeby otworzyć nasz rynek wbrew interesom polskiego rolnika - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
18.07.2023

Prezydent Zełenski rozmawiał z szefem ONZ na temat eksportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył w poniedziałek rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem na temat przywróceniu bezpieczeństwa żywnościowego i eksportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne.
18.07.2023

USA. Minister Rau: odstąpienie Rosji od Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej jest aktem agresji ekonomicznej wobec państw globalnego południa

Odstąpienie Rosji od Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej jest aktem agresji ekonomicznej wobec państw globalnego południa, pokazuje swoją hipokryzję - powiedział w poniedziałek szef MSZ Zbigniew Rau w Nowym Jorku. Dodał, że ma nadzieję, że pozostałe strony porozumienia utrzymają je w mocy.
17.07.2023

ONZ. Guterres: setki milionów ludzi zapłacą cenę za decyzję Rosji w sprawie porozumienia zbożowego

Setki milionów ludzi zapłacą cenę za zerwanie przez Rosję Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Zakwestionował też podawane przez Rosję powody wycofania się z porozumienia.
17.07.2023

Kreml oznajmił, że umowa zbożowa przestała obowiązywać

Kreml oznajmił w poniedziałek, że tego dnia przestała obowiązywać umowa o eksporcie zboża ukraińskiego przez Morze Czarne i że Rosja wstrzymała swój udział w porozumieniu - podała agencja Reutera.
17.07.2023

Z Odessy wypłynął ostatni statek w ramach obowiązującej umowy zbożowej

Z portu w Odessie na południu Ukrainy wypłynął w niedzielę rano ostatni statek w ramach inicjatywy zbożowej - poinformowała agencja Reutera. Termin obowiązywania mowy, zezwalającej na bezpieczny eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, upływa w poniedziałek.
16.07.2023

Sekretarz generalny ONZ pisze do Putina o umowie zbożowej

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wysłał prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi list z propozycją dalszego ułatwienia rosyjskiego eksportu żywności i nawozów oraz zapewnienia ciągłości dostaw ukraińskiego zboża przez Morze Czarne - poinformował w środę rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
12.07.2023

Sekretarz Generalny ONZ wzywa do zawarcia umowy o zerowej emisji dla żeglugi do 2050 roku

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres wezwał w poniedziałek do osiągnięcia porozumienia w sprawie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku podczas kryzysowych rozmów żeglugowych w Londynie w tym tygodniu i wezwał do przyspieszenia wysiłków na rzecz dekarbonizacji.
04.07.2023

Sekretarz generalny ONZ wzywa Pjongjang do wznowienia dialogu w celu denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres skrytykował w środę Koreę Północną za wystrzelenie jej pierwszego wojskowego satelity szpiegowskiego i wezwał Pjongjang do szybkiego wznowienia dialogu, mającego na celu denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego.
31.05.2023

Sekretarz generalny ONZ rozmawiał z prezydentem Turcji o umowie zbożowej

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres rozmawiał w piątek z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem na temat "gwarancji poprawy, rozszerzenia i przedłużenia" umowy, umożliwiającej bezpieczny eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne - poinformował rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
29.04.2023

Branża pisze do ONZ w sprawie marynarzy, którzy utknęli na Ukrainie

Grupa instytucji z branży morskiej, głównie reprezentujących zrzeszenia i stowarzyszenia marynarzy, wystosowała list otwarty do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa wzywając organizację do podjęcia kroków w celu ewakuacji marynarzy, którzy wciąż nie mogą opuścić Morza Czarnego i Morza Azowskiego z powodu wojny.
28.02.2023

Organizacje żeglugi morskiej proszą ONZ o ewakuację 331 żeglarzy

Firmy żeglugowe i organizacje morskie wysłały list do ONZ z apelem o pomoc w ewakuacji z ukraińskich portów 331 żeglarzy, którzy z powodu wybuchu rosyjskiej inwazji od roku nie mogą przeprawić się przez morze - poinformował dziennik "Guardian".
23.02.2023

Francja przekaże Pakistanowi 360 milionów euro na odbudowę po powodziach

Francja przeznaczy 360 milionów euro na projekty, które pomogą w odbudowie Pakistanu, wciąż nękanego skutkami powodzi, których kraj doświadczył w 2022 roku - przekazał w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron, cytowany przez agencję AFP.
09.01.2023

Nowy szef Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej

ONZ zdecydował, że od nowego roku na czele Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej stanie emerytowany wiceadmirał Abdullah Abdul Samad Dashti z Kuwejtu.
02.01.2023

ONZ: Białoruś gotowa pozwolić na tranzyt ukraińskiego zboża do litewskich portów

Władze Białorusi przekazały w piątek, że zgodzą się, bez żadnych wstępnych warunków, na tranzyt przez jej terytorium przeznaczonego na eksport ukraińskiego zboża do portów na Litwie - powiadomił rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
09.12.2022

G7 wzywa do "zdecydowanej" reakcji ONZ na wystrzelenie rakiet przez Koreę Północną

Rada Bezpieczeństwa ONZ musi podjąć "poważne działania" w odpowiedzi na ostatnie wystrzelenie międzykontynentalnej rakiety balistycznej przez Koreę Północną, oświadczyli w niedzielę ministrowie spraw zagranicznych Grupy Siedmiu (G7)
21.11.2022

Przedłużenie umowy na eksport zbóż na Morzu Czarnym

Moskwa i Kijów przedłużyły o 120 dni porozumienie mające na celu złagodzenie światowych niedoborów żywności poprzez ułatwienie Ukrainie eksportu produktów rolnych z południowych portów Morza Czarnego. Rząd rosyjski zapowiedział że jego własne żądania nie zostały jeszcze w pełni uwzględnione.
17.11.2022

Szefowie instytucji unijnych zadowoleni z przedłużenia inicjatywy zbożowej Morza Czarnego

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel wyrazili w czwartek zadowolenie w związku z przedłużeniem inicjatywy zbożowej, która umożliwia Ukrainie bezpieczny eksport produktów rolnych przez Morze Czarne.
17.11.2022

Inicjatywa zbożowa przedłużona o kolejne 120 dni

Inicjatywa umożliwiająca Ukrainie bezpieczny eksport produktów rolnych przez Morze Czarne została przedłużona o kolejne 120 dni, a decyzja w tej sprawie zapadła właśnie w Stambule - poinformował w czwartek minister infrastruktury tego kraju Ołeksandr Kubrakow.
17.11.2022

Sekretarz generalny ONZ domaga się "pełnego wdrożenia" umowy ws. eksportu ukraińskiego zboża

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oznajmił w czwartek, że konieczne jest "pełne wdrożenie" umowy ws. eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne oraz usunięcie przeszkód dotyczących sprzedaży zagranicznej rosyjskiej żywności i nawozów.
03.11.2022

Turcja. Ministerstwo obrony: rozmawiamy z Moskwą i Kijowem, by przywrócić inicjatywę zbożową

Minister obrony Turcji Hulusi Akar prowadzi rozmowy ze swoimi odpowiednikami w Rosji i w Kijowie, by przywrócić funkcjonowanie tzw. inicjatywy zbożowej w sprawie eksportu żywności z Ukrainy - poinformowała agencja Reutera.
30.10.2022

ONZ pracuje nad przedłużeniem porozumienia w sprawie eksportu ukraińskich zbóż

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i jego zespół pracują nad przedłużeniem porozumienia w sprawie eksportu ukraińskich zbóż przez Morze Czarne; umowa może wygasnąć w listopadzie - przekazał w piątek rzecznik organizacji Stephane Dujarric.
07.10.2022

Szef ONZ: Porozumienie ws. eksportu żywności z Ukrainy symbolem nadziei dla świata

Nasz świat jest w wielkich tarapatach, ale porozumienie w sprawie eksportu żywności z Ukrainy jest symbolem nadziei i tego, co możemy zdziałać razem - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas otwarcia debaty generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wezwał też, by "zakończyć samobójczą wojnę przeciwko naszej planecie".
20.09.2022

Reuters: Kijów proponował odblokowanie eksportu amoniaku z Rosji w zamian za oddanie jeńców

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował odblokowanie eksportu amoniaku rosyjskiego przez Ukrainę, jeśli Moskwa zwolni ukraińskich jeńców wojennych; Kreml jednak odrzucił tę propozycję - podała w piątek agencja Reutera.
16.09.2022

Guterres po rozmowie z Putinem: mam nadzieję że umowy dotyczące eksportu zbóż i nawozów będą respektowane

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres rozmawiał w środę z Władimirem Putinem o eksporcie ukraińskiego zboża i rosyjskich nawozów; wyraził nadzieję, że umowy będą przestrzegane - poinformowała agencja Reutera.
15.09.2022

Szef ONZ wzywa do opodatkowania firm czerpiących wielomiliardowe zyski w dobie kryzysu energetycznego

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował w środę o opodatkowanie firm czerpiących ogromne zyski podczas kryzysu energetycznego. Zgromadzone fundusze miałyby wesprzeć najbardziej cierpiących ludzi.
04.08.2022

Sekretarz generalny ONZ: statki ze zbożem z Ukrainy przyniosą stabilizację żywnościową na świecie

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres z zadowoleniem przyjął wypłynięcie pierwszego statku przewożącego ukraińskie zboże z portu w Odessie do Libanu i ma nadzieję, że jego śladem podąży więcej statków, co przyniesie stabilizację żywnościową na świecie - przekazało w poniedziałek biuro rzecznika Guterresa.
01.08.2022

Dziś nie wypłyną kolejne statki z ukraińskim zbożem

Nie oczekujemy w poniedziałek wyjścia kolejnych statków ze zbożem z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym – poinformowało połączone centrum koordynacji, które działa w Turcji, cytowane przez CNN. Rano tego dnia z Odessy do Libanu wypłynął pierwszy taki statek.
01.08.2022

CNN: Atak na port w Odessie po zawarciu umowy o eksporcie zboża obnażył prawdziwe oblicze Rosji

Atak rakietowy na port w Odessie, przeprowadzony przez rosyjskie wojsko niecałą dobę po podpisaniu umowy o odblokowaniu eksportu ukraińskiego zboża, obnażył prawdziwe oblicze Moskwy i pokazał, że nie można jej wierzyć – ocenia w poniedziałek stacja CNN.
25.07.2022

Sekretarz generalny ONZ potępił rosyjski atak na port w Odessie

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres "jednoznacznie potępia" rosyjski ostrzał portu handlowego w Odessie na południu Ukrainy - poinformował zastępca rzecznika szefa ONZ Farhan Haq.
23.07.2022

MSZ: poprzez ostrzał portu w Odessie Rosja podważa porozumienie ze Stambułu

Rosja armia zaatakowała pociskami port handlowy w Odessie na południu Ukrainy - poinformował w sobotę rzecznik administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. Tym atakiem Rosja podważa podpisane w Stambule porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża - oświadczyło MSZ Ukrainy.
23.07.2022

Zboże: Turcja, Ukraina, Rosja i ONZ zawarły porozumienie dotyczące odblokowania eksportu z ukraińskich portów

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Zawarte w piątek w Stambule porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów. Według ONZ pełne wdrożenie porozumienia zajmie kilka tygodni.
22.07.2022

Doradca Zełenskiego: Ukraina podpisze porozumienie w sprawie eksportu zboża z Turcją i ONZ, ale nie z Rosją

Ukraina nie podpisze żadnego porozumienia z Rosją w sprawie odblokowania ukraińskich portów i umożliwienia eksportu zboża przez Morze Czarne; umowa zostanie zawarta wyłącznie z Turcją i ONZ - oświadczył w piątek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
22.07.2022

MSZ Ukrainy: Oczekujemy całkowitego bezpieczeństwa na Morzu Czarnym

Podczas podpisywania w piątek w Stambule umowy, która ma odblokować eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego, Ukraina liczy bezwzględnie na zapewnienie jest pełnego bezpieczeństwa w tym zakresie - oświadczył w czwartek rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.
22.07.2022

Biuro Erdogana: w piątek umowa z Ukrainą, Rosją i ONZ o eksporcie ukraińskiego zboża

Przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ podpiszą w piątek w Stambule umowę dotyczącą eksportu ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego - powiadomiło w czwartek biuro tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.
21.07.2022

Eksport zboża przez Morze Czarne - spotkanie w tym tygodniu

Turecki minister obrony Hulusi Akar powiedział w poniedziałek, że drugie spotkanie delegacji wojskowych Turcji, Ukrainy i Rosji w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne może odbyć się w tym tygodniu. Pierwsze rozmowy w tej sprawie przeprowadzono w środę.
18.07.2022

Sekretarz generalny ONZ Guterres: zrobiliśmy istotny krok naprzód ws. odblokowania eksportu ukraińskiego zboża

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w środę, po spotkaniu delegacji wojskowych Turcji, Ukrainy i Rosji w Stambule, że udało się zrobić "istotny krok naprzód" w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne. Rozmowy będą kontynuowane w przyszłym tygodniu.
13.07.2022

Prezydent Erdogan apeluje do Putina o utworzenie korytarza morskiego dla ukraińskiego zboża

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan wezwał w poniedziałek podczas rozmowy telefonicznej rosyjskiego prezydenta Władimira Putina do podjęcia działań w ramach planu ONZ, dotyczącego utworzenia korytarza morskiego dla ukraińskiego eksportu zboża przez Morze Czarne - podała turecka agencja Anatolia.
11.07.2022

Zełenski: Ukraina prowadzi rozmowy z Turcją i ONZ w sprawie eksportu zboża

Ukraina prowadzi rozmowy z Turcją i ONZ w sprawie gwarancji na eksport zboża z ukraińskich portów, powiedział w poniedziałek prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Szwecji Magdaleną Andersson.
05.07.2022

Turcja. Wkrótce rozmowy o transporcie ukraińskiego zboża przez korytarze w portach nad Morzem Czarnym

W Stambule w przyszłym tygodniu odbędą się rozmowy na temat transportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne; udział w nich wezmą przedstawiciele Ukrainy, ONZ, Turcji i Rosji - podała we wtorek turecka gazeta "Milliyet", a także stacja telewizyjna CNN Turk.
21.06.2022

Białoruś targuje się o tranzyt ukraińskiego zboża do portów

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka stwierdził, że Białoruś może wydać zgodę na transportu ukraińskiego zboża przez swoje terytorium do portów państw bałtyckich jeśli te zezwolą na transport białoruskich towarów.
14.06.2022

Agencja Żeglugi ONZ nadal gra na zwłokę w sprawie działań na rzecz klimatu

Podczas gdy większość krajowych delegatów Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) opowiedziała się za zbliżeniem branży morskiej do celu Porozumienia Paryskiego, jakim jest utrzymanie globalnego ocieplenia poniżej 1,5°C, podczas tegorocznego posiedzenia Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego (Marine Environment Protection Committee, MEPC) organizacje pozarządowe wyraziły zaniepokojenie brakiem postępów IMO w zakresie pilnych, krótkoterminowych działań.
10.06.2022

Doradca Zełenskiego: Rosja stawia żądania za odblokowanie portów

Rosjanie zaczęli mówić o zdjęciu nałożonych na nich zachodnich sankcji, więc musimy zacisnąć im pętlę - stwierdził w czwartek doradca w kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
19.05.2022

Szef MSZ Niemiec: rozmowy z USA na temat Nord Stream 2 są na dobrej drodze

Rozmowy Niemiec ze Stanami Zjednoczonymi ws. gazociągu Nord Stream 2 są na dobrej drodze - ocenił przebywający z wizytą w USA szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, cytowany w środę przez agencję dpa. "W ostatnich tygodniach wykonano wiele prac przygotowawczych i myślę, że w wielu kwestiach zbliżyliśmy się do siebie" - powiedział.
14.07.2021

Portugalia: Zainaugurowano podmorski światłowód między Europą a Ameryką Łacińską

W miejscowości Sines w zachodniej Portugalii uruchomiono we wtorek pierwsze połączenie do szybkiego przesyłu danych między Europą a Ameryką Łacińską. Światłowód EllaLink biegnie po dnie Oceanu Atlantyckiego.
01.06.2021

55 mln dolarów od Kanady na ochronę ekosystemów przed degradacją

Kanada przeznaczy do 55 mln dolarów kanadyjskich na inicjatywy Narodów Zjednoczonych, których celem jest ochrona ekosystemów oraz ochrona gruntów przed degradacją – poinformował premier Kanady Justin Trudeau podczas poniedziałkowego wirtualnego One Planet Summit.
12.01.2021

ONZ: walka z kryzysem klimatycznym głównym priorytetem XXI wieku

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wygłosił dzisiaj na nowojorskim Uniwersytecie Columbia „orędzie o stanie planety”, przedstawiając ponury obraz sytuacji na naszym globie. Za główny priorytet XXI wieku uznał walkę z kryzysem klimatycznym.
02.12.2020

Sekretarz Generalny ONZ wzywa UE do większej redukcji emisji CO2

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wezwał UE do podniesienia do co najmniej 55 proc. celu redukcji emisji CO2 na 2030 r. Unia może pokazać światu, jak zmierzać w kierunku neutralności klimatycznej - podkreślał.
19.11.2020

Grecja wzywa Turcję do wycofania się z decyzji o otwarciu kurortu na Cyprze Płn.

Grecja wezwała Turcję do wycofania się z decyzji o ponownym otwarciu opuszczonego kurortu Warosia na Cyprze Północnym, ostrzegając, że Ateny i Nikozja są gotowe do poruszenia tej kwestii na spotkaniu przywódców Unii Europejskiej w przyszłym tygodniu - poinformował rzecznik greckiego rządu Stelios Pecas.
08.10.2020

Cypr Płn. na nowo otworzy plażę w opuszczonej Warosii

Władze Cypru Północnego zapowiedziały, że na nowo otworzą plażę w opuszczonym kurorcie Warosia. Mieszkający tam niegdyś Grecy cypryjscy całkowicie opuścili miejscowość w 1974 r., po inwazji Turcji. Decyzję skrytykowały Republika Cypryjska, Grecja i Rosja.
07.10.2020

Maersk wzywa do działania w sprawie 400 tysięcy marynarzy uwięzionych na morzu

Według nowych szacunków Międzynarodowej Izby Żeglugi, największe na świecie firmy zajmujące się przewozem kontenerów oraz Sekretarz Generalny ONZ apelują do rządów o rozwiązanie kryzysu pracowniczego, który spowodował uwięzienie 400 000 pracowników na morzu.
28.09.2020

Iran: nigdy nie ugniemy się przed presją USA

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oznajmił w niedzielę, że Iran "nie ugnie się przed presją USA". Komentując ogłoszenie przez Waszyngton wznowienia sankcji ONZ na Iran, Rowhani oświadczył, że USA poniosą klęskę w tej sprawie wobec braku poparcia ze strony świata.
20.09.2020

Sankcje wobec Iranu zostaną przywrócone?

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w sobotę, że nie jest w stanie podjąć żadnych działań w sprawie przywrócenia przez Radę Bezpieczeństwa sankcji wobec Iranu, czego domagają się Stany Zjednoczone, "w związku z niejasnościami prawnymi".
20.09.2020

MOP: Pandemia pogrążyła świat pracy w bezprecedensowym kryzysie

Światowi liderzy przemawiający w środę na wirtualnym szczycie Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) wezwali do kompleksowego podejścia do walki ze skutkami pandemii koronawirusa, która - według szefa tej organizacji - pogrążyła świat pracy w bezprecedensowym kryzysie.
08.07.2020

Leaders Summit 2020. Rozpoczął się największy światowy szczyt odpowiedzialnego biznesu

Koronowane głowy, przywódcy państw i szefowie rządów dołączyli do światowych liderów biznesu oraz wysokich przedstawicieli ONZ, aby w trakcie 26 godzinnych nieprzerwanych rozmów podczas szczytu United Nations Global Compact Leaders Summit znaleźć wspólne rozwiązanie dla problemu nierówności, kryzysu klimatycznego oraz negatywnych skutków wywołanych pandemią COVID-19.
16.06.2020

ICS: Sytuacja marynarzy uwięzionych na morzu to już kryzys humanitarny

W momencie, gdy kraje próbują powrócić do normalności przed pandemią, bieżące ograniczenia są wciąż ciężkie dla kluczowego ogniwa globalnego łańcucha dostaw.
29.05.2020

Szczyt klimatyczny COP25 zakończył się bez porozumienia

Bez porozumienia zakończył się w niedzielę szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie. Delegaci z blisko 200 krajów, którzy obradowali nad sprawą handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, podkreślili jedynie "pilną potrzebę" przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.
15.12.2019

Rada Bezpieczeństwa ONZ: piractwo morskie zagraża pokojowi i stabilności

Podczas środowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconego problemom piractwa morskiego, przyjęła ona rezolucję, przedłużającą mandat państw i organizacji regionalnych współpracujących z Somalią do walki z procederem, który - jak podkreśliła - stanowi zagrożenie dla pokoju i stabilności.
05.12.2019

Bahamy: Burza Humberto jest coraz bliżej, ale jest mniej groźna niż Dorian

Burza tropikalna Humberto zbliża się do północnych rejonów Bahamów, które kilkanaście dni temu zostały zdewastowane przez huragan Dorian. Na niekórych wyspach już powiał silny wiatr i spadł ulewny deszcz, utrudniając akcję ratowniczą przy skutkach Doriana.
15.09.2019

Szef MSZ Iranu: Nie mamy informacji o utracie drona

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif powiedział w czwartek, że nie posiada żadnych informacji na temat drona, zestrzelonego przez amerykański okręt w cieśninie Ormuz. Wcześniej prezydent USA Donald Trump poinformował o zestrzeleniu irańskiego drona.
19.07.2019

Iran ostrzega przed eskalacją napięcia w regionie Zatoki Perskiej

Prezydent Iranu Hasan Rowhani w sobotę zarzucił USA, że podsycają napięcie w regionie Zatoki Perskiej, pozwalając, by ich dron naruszył przestrzeń powietrzną jego kraju. Z kolei irański dowódca wojskowy ostrzegł przed niekontrolowanym rozlaniem się konfliktu.
23.06.2019

ONZ: Iran potępił „prowokacyjne” i „destabilizujące” działania USA

Iran potępił w czwartek "prowokacyjne" i niebezpieczne" działania USA wymierzone "przeciwko jego integralności terytorialnej" i wezwał społeczność międzynarodową aby zażądała od Waszyngtonu położenia kresu jego "bezprawnym i destabilizującym" akcjom w Zatoce Perskiej.
21.06.2019

Trump sugeruje, że zestrzelenie drona USA przez Iran mogło wynikać z pomyłki

Prezydent USA Donald Trump zasugerował, że zestrzelenie amerykańskiego drona przez Iran mogło być omyłkowe; jego zdaniem mógł dokonać tego ktoś "niedbały i głupi". Podkreślił, że USA mają udokumentowany fakt, że maszyna była w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.
20.06.2019

ONZ: Guterres wzywa do niezależnego śledztwa w sprawie ataków na tankowce

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał w piątek do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w celu ustalenia kto jest odpowiedzialny za ataki na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej. USA obarczają Iran odpowiedzilnością za te ataki, Teheran stanowczo odrzuca te oskarżenia.
15.06.2019

Sekretarz generalny ONZ potępił ataki na statki cywilne w Zatoce Omańskiej

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres "stanowczo potępił" w czwartek ataki na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej i ostrzegł, że świat nie może sobie pozwolić na "poważną konfrontację w regionie Zatoki Perskiej".
13.06.2019

Korea Północna zwróciła się do ONZ ws. przejętego statku

Władze Korei Północnej zwróciły się do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w sprawie należącego do tego kraju statku transportowego, przejętego przez USA w związku z naruszaniem międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Pjongjang.
18.05.2019

Strony szczytu klimatycznego COP24 przyjęły dokument końcowy (wideo)

W sobotę późnym wieczorem strony szczytu klimatycznego COP24 przyjęły dokument końcowy, tzw. Pakiet Katowicki. Dokument to „mapa drogowa” realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury.
16.12.2018

Mattis: Rozmowy pokojowe ws. Jemenu rozpoczną się na początku grudnia

Walczące w Jemenie strony konfliktu rozpoczną rozmowy pokojowe w Szwecji na początku grudnia - poinformował w środę amerykański minister obrony Jim Mattis. Dodał, że Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie wstrzymały ofensywę w mieście Al-Hudajda.
22.11.2018

Jemen: Arabia Saudyjska nakazuje wstrzymanie ofensywy na Al-Hudajdę

Dowodząca międzynarodowymi siłami koalicyjnymi w Jemenie Arabia Saudyjska nakazała w czwartek wstrzymanie ofensywy na portowe miasto Al-Hudajdę - poinformowały agencje. To efekt nacisku ONZ, która apeluje o zawieszenie broni.
16.11.2018

Iran prosi ONZ o odpowiedź na „nielegalne sankcje” USA

Po przywróceniu amerykańskich sankcji wobec Iranu władze tego państwa zwróciły się w poniedziałek do członków ONZ z prośbą o "wspólną odpowiedź" na "nielegalne sankcje". Prezydent Hasan Rowhani zapowiedział, że jego kraj będzie "z dumą obchodził" restrykcje.
06.11.2018

Szef ONZ ostrzega przed zaostrzeniem konfliktów zbrojnych na tle walki o surowce

Ponad 40 proc. wewnętrznych konfliktów zbrojnych w ciągu ostatnich 60 lat wybuchło na tle walki o zasoby naturalne. Ich eksploatacja i rywalizacja o surowce prowadzi do gwałtownych starć – ostrzegał we wtorek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
17.10.2018

ONZ/Prezydent: Słowa Trumpa o Polsce dobrą prognozą dalszej współpracy

Nie spodziewałem się, że prezydent USA Donald Trump aż tyle razy wspomni o Polsce w swoim wystąpieniu w ONZ; to, jak prezydent USA mówi o Polsce, dobrze prognozuje naszej dalszej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w środę w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda.
27.09.2018

USA/Szczerski: Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem USA i Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda, który w Nowym Jorku uczestniczył w przyjęciu wydanym przez prezydenta USA dla uczestników Zgromadzenia Ogólnego ONZ, rozmawiał z Donaldem Trumpem, a także z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
25.09.2018

Tanzania: Żywy człowiek znaleziony we wraku promu dwie doby po katastrofie

Żywy mężczyzna został odnaleziony w sobotę we wraku promu pasażerskiego, który w czwartek wywrócił się do góry dnem na Jeziorze Wiktorii w Tanzanii - poinformowały władze. Bilans ofiar śmiertelnych katastrofy wzrósł tymczasem do co najmniej 167.
22.09.2018

Tanzania: Wzrasta liczba ofiar po zatonięciu promu na Jeziorze Wiktorii

130 zwłok wyłowiono z wraku promu, który zatonął w czwartek na Jeziorze Wiktorii w Tanzanii. Liczba ofiar może się jednak okazać znacznie większa, bowiem trwająca drugi dzień akcja poszukiwawcza jeszcze nie zakończyła się. Do tej pory uratowano 40 osób.
22.09.2018

ONZ: Sekretarz stanu USA żąda pełnego wdrożenia sankcji wobec Korei Płn.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo, który wystąpił w piątek w Radzi Bezpieczeństwa ONZ, zażądał "pełnego wdrożenia sankcji" wobec Korei Północnej, aby można było doprowadzić do denuklearyzacji tego kraju.
20.07.2018

Rozpoczął się szczyt NATO; wcześniej rozmowy ws. wydatków na obronność

W Brukseli rozpoczął się w środę szczyt NATO. Przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego mają rozmawiać m.in. o wydatkach, nowych dowództwach i zdolnościach obronnych. Kilka godzin przed szczytem zostało zdominowanych przez gorącą dyskusję o wydatkach NATO.
11.07.2018

Szczyt NATO w Brukseli z pretensjami USA o wydatki na obronność

Przywódcy państw NATO zjadą w środę na szczyt do Brukseli, by rozmawiać o pieniądzach, walce z terroryzmem i modernizacji. Europa obawia się, co zrobi prezydent USA Donald Trump, który krytykuje sojuszników, a krótko po szczycie spotyka się Władimirem Putinem.
10.07.2018

Guterres: Żyjemy w niebezpiecznym świecie, wróciła zimna wojna

Żyjemy w niebezpiecznym świecie, zimna wojna wróciła, ale bez mechanizmów bezpieczeństwa - powiedział w środę w Brukseli sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Szef KE Jean-Claude Juncker wskazywał na konieczność utrzymania porozumienia z Iranem.
16.05.2018

Ponad 50 Rohingjów zaginionych po wypadku łodzi w Zatoce Bengalskiej

Ponad 50 członków mniejszości muzułmańskiej Rohingja, którzy uciekli z Birmy, jest wciąż poszukiwanych po przewróceniu się w czwartek ich łodzi w Zatoce Bengalskiej - poinformowano w piątek. W związku z kryzysem USA apelują o wstrzymanie dostaw broni do Birmy.
29.09.2017

USA: Prezydent Duda zachęcał do inwestowania w polską infrastrukturę i region Trójmorza

Do długoterminowych inwestycji w polską infrastrukturę oraz w region Trójmorza zachęcał w środę w Nowym Jorku przedstawicieli funduszy inwestycyjnych prezydent Andrzej Duda – poinformował PAP szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
20.09.2017

Prezydent Duda złoży wizytę w USA; wygłosi przemówienie na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Prezydent Andrzej Duda udaje się w poniedziałek z wizytą do USA; wygłosi m.in. przemówienie na dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych, będzie miał też okazję do rozmowy z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem i wiceprezydentem Mike'em Pencem.
18.09.2017

Sekretarz generalny ONZ potępił próbę balistyczną KRLD

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił wystrzelenie przez Koreę Północną "pocisku balistycznego o możliwym międzykontynentalnym zasięgu" - oświadczył w piątek wieczorem czasu lokalnego rzecznik Guterresa.
29.07.2017

Szydło: Liczę na projekty współpracy korzystne dla Polski i Chin

Polski rząd od wielu miesięcy pracuje nad wspólnymi punktami strategii rozwoju Polski i Chin. Liczę, że w niedługim czasie uda się uzgodnić i zrealizować projekty współpracy korzystne dla obu stron – oświadczyła na Forum Pasa i Szlaku premier Beata Szydło.
15.05.2017

Premier o inicjatywie Pasa i Szlaku: nowy etap współpracy gospodarczej

Inicjatywa Pasa i Szlaku otwiera nowy etap współpracy gospodarczej i Polska powinna być obecna przy stole rozmów - oświadczyła premier Beata Szydło. Według niej, polskie zaangażowanie w chiński projekt może przełożyć się na korzystniejszy bilans w handlu z Chinami.
15.05.2017

Chiny/ Premier Szydło bierze udział w rozmowach na Forum Pasa i Szlaku

Premier Beata Szydło w poniedziałek w Chinach rozmawia na Forum Pasa i Szlaku na temat polskiego zaangażowania w ten chiński projekt, zwany także Nowym Jedwabnym Szlakiem. 29 przywódców państw z całego świata debatuje przy okrągłym stole.
15.05.2017

Sekretarz generalny ONZ: inicjatywa Pasa i Szlaku ma wielki potencjał

Inicjatywa Pasa i Szlaku ma wielki potencjał - ocenił w niedzielę w Pekinie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Według niego chiński projekt daje nowe możliwości rozwoju oraz pokojowej współpracy pomiędzy państwami.
14.05.2017

Erdogan: Turcja pracuje nad korytarzem tranzytowym między Azją a Europą

Turcja realizuje projekt mający na celu połączenie Europy i Azji korytarzem tranzytowym; chcemy, by był on jednym z głównych, uzupełniających, elementów chińskiej koncepcji Pasa i Szlaku - mówił w niedzielę w Pekinie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
14.05.2017

Chiny: Premier Szydło weźmie udział w Forum Pasa i Szlaku

Premier Beata Szydło w niedzielę i poniedziałek w Pekinie będzie uczestniczyć w międzynarodowym Forum Pasa i Szlaku. W spotkaniu weźmie udział prawie 30 przywódców państw zainteresowanych rozwijaniem sieci połączeń z Państwem Środka.
14.05.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.