• <

Wynik wyszukiwania - " gaz lng" - Wiadomości

Mołdawia po raz pierwszy kupi gaz LNG z z USA. Skorzysta z greckiego terminalu

W przyszłym tygodniu Republika Mołdawii planuje po raz pierwszy kupić gaz LNG z USA – zapowiedział minister energetyki Victor Parlicov. Surowiec trafi do Mołdawii z greckiego terminalu w Aleksandropolis.
18.01.2024

Bez zwarć i przeciążeń na polskich promach Ro-Pax

Na statkach instalowane są coraz bardziej złożone systemy dystrybucji i zarządzania energią. Nowego znaczenia nabierają urządzenia zapewniające bezpieczeństwo zasilania. Przykładem są trzy jednostki budowane obecnie dla spółki Polskie Promy, które będą wyposażone w szereg urządzeń zabezpieczających ABB.
27.12.2023

Norweska gwiazda piłki nożnej inwestuje 1,5 mln euro w akcje armatora Hoegh Autoliners

Napastnik Manchesteru City i reprezentacji Norwegii Erling Haaland rozpoczął inwestowanie na giełdzie w Oslo kupując za 1,5 miliona euro akcje znanego armatora Hoegh Autoliners.
23.10.2023

Niemcy: pieniądze za gaz LNG nadal płyną do Rosji z krajów unijnych

Niemcy i UE wycofały się z zakupu rosyjskiego gazu, by nie finansować wojny prowadzonej przez Putina. Jednak w przypadku skroplonego gazu ziemnego z Rosji brakuje już takiej stanowczości wśród polityków, a Niemcy zarabiają na jego eksporcie – opisuje w środę portal „Tagesschau”.
27.09.2023

Afrykańskie, azjatyckie i europejskie dziury w sankcjach. Rosyjskie towary płyną na wszystkie rynki szerokim strumieniem

W drugim kwartale 2023 r. na całym świecie miało miejsce ponad 1200 incydentów manipulowania lokalizacją (GNSS) przez operatorów statków. 63% wszystkich statków omijających sankcje zostało zidentyfikowanych jako powiązane z Rosją. To dwa z wielu godnych uwagi spostrzeżeń z raportu ryzyka firmy Windward, która śledzi ruch statków, wykorzystując sztuczną inteligencję Maritime AI™.
18.07.2023

Port Szczecin-Świnoujście podsumowuje miniony rok

Port Szczecin-Świnoujście przygotował zestawienie najistotniejszych dla obydwu wydarzeń 2022 roku.
03.01.2023

Po trzech kwartałach 2022 - porty Szczecin i Świnoujście z dodatnim wynikiem operacyjnym

Zespół portów Szczecin-Świnoujście podsumował wyniki przeładunków po trzech kwartałach br. Te są o 7,5 proc. lepsze aniżeli w analogicznym czasie ub. roku. Operatorzy portowi w okresie styczeń-wrzesień br. obsłużyli prawie 26,7 mln ton ładunków.
19.10.2022

Projekt zeroemisyjnych wodorowych ogniw paliwowych bliższy komercjalizacji

Wspólny projekt zeroemisyjnych wodorowych ogniw paliwowych, realizowany od 2018 roku przez ABB i Ballard Power Systems (Ballard) otrzymał aprobatę AiP, dzięki czemu może zostać ukończony w ciągu najbliższych lat i zostać skomercjalizowany. Technologia posiada potencjał, jeśli chodzi o żeglugę na Bałtu.
19.08.2022

Transport wodny staje się coraz bardziej ekologiczny. To nie tylko kwestia napędów i zielonych paliw

Gdyńska Stocznia Crist, która za swój pierwszy w Unii Europejskiej hybrydowy prom Elektra zdobyła w 2018 roku nagrodę Ship of the Year, niedawno zwodowała drugi tego typu statek. Spodziewa się więcej zamówień na niskoemisyjne jednostki, ponieważ regulacje związane z ograniczeniem emisyjności transportu morskiego zmuszają operatorów żeglugi do inwestowania w takie rozwiązania. Na rynku od lat sprawdza się gaz LNG, ale inną niskoemisyjną alternatywą jest też metanol. Rośnie także zainteresowanie wodorem.
18.08.2022

Niemiecki FSRU rozpocznie pracę w grudniu

Efektem wojny w Ukrainie jest rozbudowa przez Niemcy infrastruktury dla paliw kopalnych, takich jak gaz i ropa, między innymi na Morzu Bałtyckim. Rosja czasowo wstrzymała dostawy gazu ziemnego przez Nord Stream 1 do Lubmina (Meklemburgia-Pomorze Przednie). Niemiecka firma ReGas pracuje nad instalacją w tym miejscu pływającego terminalu na gaz LNG, który ma rozpocząć pracę już w grudniu.
14.07.2022

Porty Szczecin i Świnoujście z dodatnim wynikiem operacyjnym za pierwsze półrocze br.

Zespół portów Szczecin-Świnoujście podsumował pierwsze półrocze br. pod względem przeładunków. Te są o blisko trzy procent lepsze aniżeli w analogicznym czasie ub. roku. Operatorzy portowi w okresie styczeń-czerwiec br. obsłużyli prawie 17,5 mln ton ładunków.
13.07.2022

Niemcy. Kanclerz Scholz: AfD żądająca uruchomienia Nord Stream 2 to „partia rosyjska”

Środowa debata w Bundestagu była poświęcona w przeważającej mierze kwestiom energetycznym, szczególnie w obliczu możliwości odcięcia gazu przez Rosję. Kanclerz Olaf Scholz ostro zareagował na żądania posłów AfD i Lewicy, domagających się czasowego uruchomienia zamkniętego w wyniku sankcji rurociągu Nord Stream 2, nazywając AfD „partią rosyjską”.
06.07.2022

Ceny wynajmu tankowca przewożącego skroplony gaz LNG sięgają nawet 120 tys. dolarów za dzień

We względu na rosnący popyt na skroplony gaz istnieje groźba niedoboru tankowców LNG - ostrzega dziennik belgijski “De Standard". Stawki czarterowe osiągają nawet 120 tys. dolarów dziennie.
06.06.2022

PGNiG z wzrostem wydobycia gazu i ropy w I kwartale. Rośnie wydobycie na morzu

W pierwszym kwartale br. wolumen wydobycia gazu ziemnego wyniósł 1,78 mld m sześc. wobec 1,24 mld m sześc. w pierwszym kwartale 2021 r. - wynika z szacunkowych danych operacyjnych, o których poinformowało PGNiG. Dodano, że większe było też wydobycie ropy naftowej.
21.04.2022

Port w Kłajpedzie dołączył do systemu żeglugowego Qatargas w celu importu LNG

Dla portu w Kłajpedzie, a tym samym Litwy, otwierają się nowe rynki dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG). Od tej pory możliwy będzie import LNG z Kataru – czytamy w komunikacie portu.
18.04.2022

Duda o rezygnacji z rosyjskich dostaw gazu i planach budowy kolejnego gazoportu w Gdańsku

Mam nadzieję, że pełną dywersyfikacje dostaw gazu do naszego kraju, a więc niezależność energetyczną będziemy mieli już jesienią tego roku i będziemy mogli zrezygnować z rosyjskich dostaw - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda.
12.04.2022

Naimski: od 2023 r. żadnych zakupów gazu z Rosji

Po zakończeniu kontraktu jamalskiego z końcem 2022 r., nie będziemy więcej kupować gazu z Rosji - zadeklarował w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
17.03.2022

Analiza rynku tonażowego (tydzień 6-9/2022)

Po wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej sytuacja zarówno na rynku frachtowym, czarterowym jak i tonażowym stała się jeszcze bardziej dynamiczna i nieprzewidywalna. Obarcza to niewątpliwie inwestycje tonażowe dodatkowym ryzykiem, ale też szansą. Nikt bowiem nie wie jak sytuacja będzie wyglądała za jakiś czas.
09.03.2022

Uruchomienie nowego połączenia przez kanał La Manche [podsumowanie tygodnia 29/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowej ofercie DFDS. Firma wystartowała z serwisem cargo na linii Calais-Sheerness.
20.07.2021

Analiza: Polska potrzebowałaby floty 11-20 gazowców, by samodzielnie importować gaz LNG

Polska potrzebowałaby floty od 11 do 20 gazowców, gdyby planowała samodzielnie realizować kontrakty importowe gazu LNG drogą morską do istniejącego terminala w Świnoujściu i planowanego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - wynika z analizy Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.
30.05.2021

Stanisław Żaryn: Nord Stream 2 może być wykorzystany do działań wywiadowczych; to zagrożenie dla Zachodu

Jeśli Nord Stream 2 zostanie zbudowany, będzie zagrażał bezpieczeństwu informacyjnemu Zachodu; istnieje ryzyko, że infrastruktura gazociągu zostanie wykorzystana do działań wywiadowczych - pisze w środę na portalu Defense News rzecznik polskiego ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
31.03.2021

Stena Bulk, czyli dlaczego gaz LNG powinien zawsze podróżować pierwszą klasą

Dzisiaj kolejny z cyklu artykułów na temat armatorów i ich flot, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zajmiemy się przedsiębiorstwem armatorskim Stena Bulk, będącym jedną ze spółek bardzo renomowanej Grupy Stena. Jednymi z bardziej charakterystycznych jednostek wykorzystywanych we flocie Steny Bulk są tzw. metanowce, a więc jednostki do przewozu LNG. Właśnie jeden z takich statków pod koniec grudnia 2020 roku zawinął do świnoujskiego terminala LNG, przywożąc do kraju kolejną partię gazu z USA.
08.01.2021

PGNiG: bez gazu nie ma transformacji w kierunku niskoemisyjnym

„Gaz jest kluczowym paliwem przejściowym i bez gazu nie będziemy mogli transformować gospodarki w kierunku niskoemisyjnym. Niskie ceny są dla nas korzystne, bo oznacza to również niższe koszty wytwarzania energii z gazu” - podkreślił Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGNiG do spraw rozwoju podczas XXIII Szczytu Gazowego Trójmorza GAZTERM 2020.
29.09.2020

Gazowe rozmowy na Pomorzu

Na trzy dni Międzyzdroje, za sprawą konferencji GAZTERM, stały się europejskim forum dyskusji o inwestycjach gazowych. Wsparciem dla rozwoju sieci gazowych w Polsce są fundusze unijne, mówił o tym, podczas wydarzenia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
28.09.2020

W Chinach zainaugurowano największy na świecie wolnoobrotowy silnik dual-fuel (wideo)

China State Shipbuilding Corporation poinformowało, największy na świecie dwupaliwowy, wolnoobrotowy silnik WinGD X92DF został oficjalnie uruchomiony w Chinach.
27.05.2020

Lista projektów gazowych przetrwała w PE mimo prób jej odrzucenia

Większość w Parlamencie Europejskim obroniła w środę unijną listę projektów wspólnego zainteresowania, która zapewnia finansowanie kluczowych inwestycji m.in. dla Polski. Zieloni chcieli jej odrzucenia ze względu na dużą liczbę projektów gazowych.
12.02.2020

Mimo krytyki eurodeputowani bronią projektów gazowych

Mimo krytyki gazu eurodeputowani komisji przemysłu PE nie przeciwstawili się w środę przygotowanej przez Komisję Europejską liście projektów wspólnego zainteresowania (tzw. PCI), na której co piąte przedsięwzięcie dotyczy błękitnego paliwa. Ekolodzy są zawiedzeni.
22.01.2020

Inwestycje promowe na Bałtyku. Debata PromySKAT na TransLogistica Poland

Odbywające się w ubiegłym tygodniu targi TransLogistica Poland to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu imprez poświęconych branży transportowej. Nie mogło tam zatem zabraknąć naszych przedstawicieli. Impreza obfitowała w wątki związane z tematyką promową. Jedną z debat poświęconych zagadnieniom z tego sektora transportu poprowadził przedstawiciel Grupy SKAT.
15.11.2019

PGNiG: Wzrośnie wykorzystanie gazu przez producentów energii elektrycznej w Polsce

"Większość dużych producentów energii w Polsce, planujących duże bloki energetyczne, przewiduje wykorzystanie gazu jako paliwa" - mówił prezes PGNiG Piotr Woźniak na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy. Według niego, do korzystania z paliwa gazowego może zachęcać rynkowa cena gazu na giełdach, która obecnie spadła do rekordowo niskiego poziomu, a jej odbicie prognozowane jest na marzec 2020 roku.
06.09.2019

Rozpoczęła się budowa nowego wycieczkowca napędzanego LNG dla AIDA Cruises

Niemiecka stocznia Meyer Werft pocięła pierwsze blachy pod budowę kolejnego wycieczkowca dla AIDA Cruises. Ceremonia odbyła się 15 sierpnia w zakładzie w niemieckim Papenburgu.
15.08.2019

Royal Caribbean zamówił w stoczni Meyer Turku trzeci statek klasy Icon

Amerykańskie Royal Caribbean Cruises podpisało kontrakt z fińską stocznią Meyer Turku na budowę trzeciego statku wycieczkowego klasy Icon. Jednostka do floty armatora miałaby trafić w 2025 roku. Ma się odznaczać tonażem 200 tys. ton i napędem na gaz LNG.
02.07.2019

Jednostka Coralius przeprowadziła pierwsze bunkrowanie w porcie Rotterdam

Bunkierka LNG firmy Gasum, Coralius, przeprowadziła pierwszą operację bunkrowania w Porcie Rotterdam. Gaz LNG za pomocą metody ze statku na statek trafił do tankowca Bit Viking. Co ciekawe, częściowo wyposażony zbiornikowiec bunkrowy LNG powstał w gdańskiej stoczni Marine Projects.
27.06.2019

Morawiecki w Fox News o dobrym klimacie inwestycyjnym w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu telewizji FoxNews, wypowiadając się m.in. na takie tematy jak zaproszenie Tesli do zainwestowania w Polsce, gazociąg Nord Stream 2, wydatki na obronność. Eksponował sprzyjające biznesowi środowisko w Polsce. Podkreślił, że nasz kraj "staje się Doliną Krzemową UE".
18.04.2019

Holenderski przewoźnik zakupił dwa używane gazowce

Holenderski armator Anthony Veder odebrał dwa używane gazowce o pojemności 10 tys. m3 każdy. Jednostki Norgas Invention (rok budowy 2011) i Norgas Creation (rok budowy 2010) zostały zakupione od singapurskiego Skaugen Marine Investment.
28.03.2019

Popyt na LNG mniejszy poza dużymi portami

Chociaż skroplony gaz LNG jest interesującym paliwem o globalnym potencjale wzrostu, popyt na niego jest niski w małych i średnich portach.
30.12.2018

Teekay mocniej inwestuje w transport LNG

Wraz ze wzrostem popularności paliwa LNG pojawia się coraz więcej jednostek do przewozu tego surowca. Jeden z czołowych armatorów gazowców, Teekay LNG Partners, właśnie wzbogacił o kolejny metanowiec do przewozu LNG o nazwie Oak Spirit.
01.12.2018

Duda: Nord Stream 2 zaburzy stosunki energetyczne w Europie

Nord Stream 2 zaburzy w przyszłości stosunki energetyczne w Europie – powiedział we wtorek w Berlinie prezydent Andrzej Duda. Podkreślił też, że w Polsce wszystkie partie są przekonane do członkostwa w UE, ale toczy się debata o jej kształt i jej priorytety.
23.10.2018

Prezydent Duda: kupowanie gazu z innych źródeł niż rosyjskie jest słuszne

Kupowanie gazu z innych źródeł niż rosyjskie, poszukiwanie innych dostawców jest słuszne z punktu widzenia pewnej konkurencyjności i bezpieczeństwa, a więc także interesów państw UE - ocenił we wtorek prezydent Andrzej Duda.
23.10.2018

PGNiG i ERU dostarczą gaz Ukrtransgazowi

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz z ukraińskim partnerem Energy Resources of Ukraine – dostarczą 200 mln m sześc. gazu Ukrtransgazowi - operatorowi sieci przesyłowych i magazynów na Ukrainie - poinformowało w środę PGNiG.
03.10.2018

Pierwsze komercyjne bunkrowanie statków paliwem LNG na początku 2019 r. (foto, wideo)

W styczniu 2019 r. zamierzamy przeprowadzić pierwsze komercyjne bunkrowanie statków paliwem LNG – zapowiedział w poniedziałek w Porcie Gdynia Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny, który wziął udział w pokazie ćwiczeń ratowniczo-gaśniczych i rozlewowych LNG. Na ich podstawie opracowana zostanie pierwsza w Polsce technologiczna instrukcja tankowania statków zasilanych paliwem LNG. Jego zastosowanie umożliwia armatorom spełnienie rygorystycznych obostrzeń dotyczących niskoemisyjnej żeglugi, a także redukcję kosztów operacyjny
11.09.2018

Popyt na LNG ograniczony poza dużymi portami

Chociaż skroplony gaz LNG jest interesującym paliwem o globalnym potencjale wzrostu, popyt na niego jest niski w małych i średnich portach.
07.08.2018

Czołowy armator gazowców mocniej inwestuje w transport LNG

Wraz ze wzrostem popularności paliwa LNG pojawia się coraz więcej jednostek do przewozu tego surowca. Jeden z czołowych armatorów gazowców, Teekay LNG Partners, właśnie wzbogacił o kolejny metanowiec do przewozu LNG o nazwie Oak Spirit.
11.07.2018

KE wszczyna dochodzenie w sprawie restrykcji na przepływ katarskiego gazu

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wszczyna dochodzenie, by sprawdzić, czy umowy na dostawy gazu między katarską państwową firmą Qatar Petroleum, eksportującą gaz LNG, a europejskimi importerami nie utrudniają przepływu tego surowca w Europie.
21.06.2018

PGNiG i Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisały porozumienie ws. wykorzystania LNG

Porozumienie dot. wykorzystania LNG - podpisały we wtorek Zarząd Morskiego Portu Gdynia, PGNiG Obrót Detaliczny i Gas-Trading z grupy kapitałowej PGNiG. Porozumienie zakłada budowę specjalnej barki przystosowanej do bunkrowania gazem LNG w Porcie Gdynia.
19.06.2018

Popyt na LNG ograniczony w małych i średnich portach

Chociaż skroplony gaz LNG jest interesującym paliwem o globalnym potencjale wzrostu, popyt na niego jest niski w małych i średnich portach.
17.06.2018

Rosyjski ambasador przy UE broni Nord Streamu 2 i krytykuje USA

Po zbudowaniu Nord Streamu 2 Rosja nie wstrzyma tranzytu gazu przez Ukrainę, bo są kraje zależne od tego tranzytu, takie jak Mołdawia - poinformował we wtorek w Brukseli rosyjski ambasador przy UE Władimir Czyżow. Skrytykował też USA za podejście do NS2.
05.06.2018

RFlota Teekay LNG Partners dalej rośnie

Wraz ze wzrostem popularności paliwa LNG pojawia się coraz więcej jednostek do przewozu tego surowca. Jeden z czołowych armatorów gazowców, Teekay LNG Partners, właśnie wzbogacił o kolejny metanowiec do przewozu LNG o nazwie Oak Spirit.
17.05.2018

PGNiG podczas konferencji Gazterm o gazomobilności i elektromobilności

„Dostrzegamy wielki potencjał na rynku CNG/LNG” - mówił otwierając drugi dzień konferencji Gazterm prezes PGNiG OD Henryk Mucha. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest partnerem głównym tegorocznej edycji.
08.05.2018

Maciej Woźniak: Spada import gazu z kierunku wschodniego

Spada import gazu z kierunku wschodniego; w 2015 r. sprowadzaliśmy z tego kierunku 87 proc. surowca, w 2017 było to 70 proc. - powiedział w środę wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak.
14.03.2018

Stawki frachtu LNG wyższe dopiero w 2018 roku

Ciężki rok czeka na armatorów przewożących gaz LNG ze względu na niskie stawki frachtowe - przewidują eksperci z agencji Drewry.
27.11.2017

Tchórzewski: Kontrakt na gaz LNG z USA na europejskich warunkach cenowych

Średnioterminowy kontrakt na dostawy gazu LNG z USA, jaki podpisało PGNiG, to pierwszy kontrakt tego typu, w których zastosowano europejskie warunki cenowe - oświadczył minister energii Krzysztof Tchórzewski.
22.11.2017

PGNiG pozwoli obniżyć samorządom emisje dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 80 proc i zmniejszyć koszty ciepła

PGNiG chce współpracować z samorządami przy budowie lokalnych sieci gazowych w oparciu o stacje regazyfikacyjne, do których docierać będzie skroplony gaz ziemny (LNG). Spółka zawarła właśnie kontrakt na pierwszą taką inwestycję w Skórczu na Pomorzu. Zasilenie miasta w surowiec sprowadzany poprzez terminal w Świnoujściu przełoży się na niższe koszty ciepła dla mieszkańców oraz zmniejszenie rocznej emisji dwutlenku węgla do atmosfery o blisko 80 proc. PGNiG zamierza rozwijać tę linię biznesową i szuka kolejnych klientów, któ
31.10.2017

Już w poniedziałek BALTEXPO 2017

Już w poniedziałek 11 września w Gdańsku rozpoczynają się dziewiętnaste Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO 2017. Jest wiele powodów, by je odwiedzić. Targi są otwarte dla zwiedzających w dniach 11-13 września 2017 w godzinach 10.00-17.00.
07.09.2017

Gróbarczyk: Jesteśmy trudnym momencie, wykonaliśmy krok od którego nie ma odwrotu

Położyliśmy stępkę pod budowę promu, rozpoczęliśmy inwestycje w projekty związane z żeglugą śródlądową, zaczęliśmy krok w ramach pozyskiwania nowych promów dla wzmocnieniem naszych polskich armatorów. Od tego nie ma odwrotu – powiedział w sobotę w Szczecinie minister Marek Gróbarczyk.
06.08.2017

PGNiG negocjuje dostawy LNG nie tylko z USA

PGNiG rozmawia w sprawie dostaw LNG nie tylko z USA. Wybierzemy najkorzystniejszą cenę - powiedział PAP wiceprezes koncernu ds. handlowych Maciej Woźniak.
07.07.2017

Kapitan Podborączyński: Nowy prom dla PŻB będzie ekologiczny i ekonomiczny

Wybudowany przez szczecińską Morską Stocznię Remontową Gryfia prom dla Polskiej Żeglugii Bałtyckiej będzie ekologiczny i ekonomiczny – powiedział kapitan Wojciech Podborączyński. Zapowiedział, że armator planuje też wyczarterowanie używanej jednostki, do obsługi linii Gdańsk-Nynashamn.
14.05.2017

W Wielkopolsce do 2022 roku powstanie 650 km nowych gazociągów. Na inwestycje duży wpływ ma terminal LNG w Świnoujściu

650 km gazociągów powstanie w Wielkopolsce do 2022 roku – powiedział w Poznaniu Adam Węgrzyn z zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa. Spółka podpisała w czwartek 19 listów intencyjnych z samorządami ws. współpracy przy realizacji gazyfikacji województwa.
27.04.2017

Kontrakt z Amerykanami na dostawy LNG korzystnie wpłynie na cenę surowca

Dla Polski ewentualny kontrakt z Amerykanami nie tyko pozwoli na zdywersyfikowanie dostaw skroplonego gazu, ale korzystnie wpłynie na cenę tego surowca. Uwaga amerykańskich firm LNG będzie się koncentrowała na rynkach europejskich – uważają eksperci, z którymi rozmawiała PAP.
04.04.2017

Drewry: Stawki frachtu LNG wyższe od 2018 roku

Ciężki rok czeka na armatorów przewożących gaz LNG ze względu na niskie stawki frachtowe - przewidują eksperci z agencji Drewry.
31.03.2017

Drewry: Stawki frachtu LNG wyższe od 2018 roku

Armatorów przewożących gaz LNG czeka ciężki rok ze względu na niskie stawki frachtowe - przewidują eksperci z agencji Drewry.
30.01.2017

Pierwsze na świecie pogłębiarki napędzane LNG

Pierwsze na świecie pogłębiarki napędzane LNG budowane są w Holandii w stoczni Royal IHC's w Kinderdijk.
08.12.2016

Świetne wyniki gazpromu. Nord Stream 2 niepotrzebny?

Rosyjski gigant gazowy notuje rekordowe wyniki dostaw gazu do Europy i Turcji. W zeszły wtorek Gazprom wyeksportował aż 579,9 mln m3 tego surowca. Ten fakt pokazuje, że dwa kluczowe projekty dla tego koncernu są w zasadzie zbędne.
21.10.2016

Rośnie flota Teekay LNG partners

Wraz ze wzrostem popularności paliwa LNG pojawia się coraz więcej jednostek do przewozu tego surowca. Jeden z czołowych armatorów gazowców, Teekay LNG Partners, właśnie wzbogacił o kolejny metanowiec do przewozu LNG o nazwie Oak Spirit.
31.08.2016

Tysięczne bunkrowanie promu Viking Grace

Należący do Viking Line prom Viking Grace, który napędzany jest gazem LNG, świętował właśnie tysięczne bunkrowanie. Otrzymał on 60 ton tego paliwa w pobliżu Sztokholmu.
26.08.2016

PGNiG otwiera w Londynie biuro handlowe LNG

- Podtrzymujemy decyzję o otwarciu w Londynie biura tradingu LNG. Mamy obecnie zarezerwowane 65 proc. mocy Terminala w Świnoujściu. Dzięki temu PGNiG SA stało się uczestnikiem globalnego rynku LNG. Chcemy jako spółka w pełni z tego korzystać - powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG SA.
28.06.2016

W czerwcu pierwsze dostawy gazu LNG dla PGNiG

Już w czerwcu PGNiG odbierze gaz LNG z Kataru i Norwegii. Pierwszy statek do Terminala w Świnoujściu przybędzie 17 czerwca br., w ramach kontraktu katarskiego. Drugi ładunek zamówiony na zasadach spot od firmy Statoil planowany jest na 25 czerwca br.
24.05.2016

Strategia Gaz-Systemu: Polska hubem gazowym

W Polsce na bazie infrastruktury Gaz-Systemu powstanie fizyczny hub. Ponadto spółka stawia sobie za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania systemu przesyłowego i zachowanie ciągłości świadczenia usług operacyjnych oraz podnoszenie swej efektywności operacyjnej i organizacyjnej.
17.05.2016

LNG cały czas tanieje. To dobra wiadomość dla polskich importerów

Eksporterów paliwa LNG czekają niedługo ciężkie czasy. Wciąż wzrasta bowiem produkcja tego ekologicznego gazu i coraz więcej państw go eksportuje. To oznacza duży spadek cen w najbliższych miesiącach. Skorzystają na tym europejscy importerzy LNG, w tym Polska.
08.04.2015

Jakie konsekwencje niesie za sobą brak gazoportu?

Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, już rok temu do Świnoujścia zawinąłby pierwszy statek z LNG. Nie poszło, mamy ponad roczne opóźnienie w budowie. Czym to skutkuje?
03.03.2015

W Gdańsku powstanie pierwszy na świecie, duży statek na alkohol

Stocznia "Remontowa” przebuduje szwedzki prom pasażersko-samochodowy "Stena Germanica” tak, by jego silniki mogły być napędzane metanolem. Prace mają trwać sześć tygodni.
20.11.2014

Gaz skroplony LNG popłynie ze Świnoujścia na Morawy?

Czesi chcą przewozić skroplony gaz LNG ze Świnoujścia na Morawy. Ma on trafiać też na Śląsk.
12.11.2014

Alfa Laval Polska – „dostarczamy technologie przyjazne środowisku”

Alfa Laval funkcjonuje na polskim rynku od 1924 roku i w przyszłym roku będzie święcić swoje 90-cio lecie. Większość statków handlowych, eksploatowanych na świecie jest wyposażonych w urządzenia opracowane przez inżynierów tego międzynarodowego koncernu. O rozwiązaniach technologicznych firmy oraz jej planach i warunkach rozwoju opowie Andrzej Smoleński, Dyrektor d/s Rozwoju Sprzedaży Miedzynarodowej.
21.08.2014

Pierwszy port w Wielkiej Brytanii zbuduje nowoczesną instalację do dystrybucji LNG

W Wielkiej Brytanii powstaną wkrótce instalacje służące do magazynowania oraz dystrybucji gazu ciekłego LNG. Zgodnie z zapowiedziami, pierwszym portem na Wyspach, w którym zostanie stworzona odpowiednia infrastruktura, jest Portsmouth. Inwestycja stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie kolejnych operatorów na gaz LNG.
15.07.2014

Piechociński: terminal LNG ruszy na przełomie maja i czerwca 2015 r.

Terminal LNG w Świnoujściu będzie uruchomiony komercyjnie na przełomie maja i czerwca 2015 roku; jesienią br. rozpocznie się okres jego prób - poinformował PAP minister gospodarki, wicepremier Janusz Piechociński.
27.05.2014

W gazoporcie zamontowano urządzenia do wtłaczania gazu

W powstającym w Świnoujściu terminalu LNG zamontowano tzw. kolumny nalewcze, za pomocą których skroplony gaz ziemny będzie wtłaczany do zbiorników - poinformował w czwartek PAP rzecznik Polskiego LNG Maciej Mazur.
09.05.2014

Certyfikacja Symulatora FMBS przez Qatargas

W dniach 12-14.02.2104 odbyła się wizyta przedstawicieli Qatargas Operating Ltd. w Akademii Morskiej w Szczecinie.
19.02.2014

Terminal w Sines przyjął pierwszą dostawę gazu LNG

Terminal w Sines przyjął pierwszą dostawę gazu skroplonego (LNG) z Algierii. 73 tys. m sześc. surowca dostarczył do portugalskiego portu hiszpański tankowiec.
03.04.2013

Gazoport LNG ma sens tylko przy niskich cenach surowca

Krzysztof Jałosiński, prezes Zakładów Chemicznych Police uważa, że gazoport budowany w Świnoujściu zmieni sytuację polskiej chemii, jeśli dzięki niemu chemia będzie mogła kupować gaz w niższych cenach. I tylko w takim wypadku.
24.01.2013

Pierwszy prom pasażerski na gaz LNG wyruszył w rejs po Bałtyku

Pierwszy na świecie duży statek pasażerski zasilany skroplonym gazem ziemnym LNG wyruszył w poniedziałek ze Sztokholmu w inauguracyjny rejs do fińskiego Turku.
15.01.2013

Do Polski trafił LNG z belgijskiego terminalu

Niezalezny dystrybutor gazu i energii elektrycznej spółka Duon zrealizowała pierwszy transport gazu skroplonego z belgijskiego terminalu LNG w Zeebrugge do Polski. Rozszerzenie kierunków zakupu LNG o Europę Zachodnią pozwoli poprawić bezpieczeństwo dostaw gazu do klientów Duon oraz zwiększy potencjał rozwojowy małotonażowego rynku LNG w Polsce.
11.10.2012

Polskie LNG: inwestycja w terminal będzie się zwracać

Terminal LNG w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych. – Wybudowany za pieniądze publiczne ma nie tylko zapewniać bezpieczeństwo energetyczne, ale również przynosić zyski, które przełożą się na niższe ceny dostarczanego przez Świnoujście gazu – zapewnia prezes spółki Polskie LNG Rafał Wardziński. Firma ma już szereg pomysłów jak te zyski wygenerować.
14.08.2012

Grupa Tarnów zakupi gaz LNG?

Przymierzamy się do gazu z LNG - powiedział podczas konferencji "Nafta/Chemia 2011" Jerzy Marciniak, prezes Grupy Tarnów. Na razie jednak do ewentualnego zakupu gazu z tego źródła jest jeszcze daleko.
06.12.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.