• <
mewo_2022

Ruszyła komercyjna eksploatacja reaktora AP1000 w Vogtle. Tak będzie wyglądała elektrownia atomowa na Pomorzu

jj

02.08.2023 15:07 Źródło: Westinghouse
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ruszyła komercyjna eksploatacja reaktora AP1000 w Vogtle. Tak będzie wyglądała elektrownia atomowa na Pomorzu

Partnerzy portalu

Fot. mat. prasowe Georgia Power

Pierwszy w USA zaawansowany reaktor jądrowy Westinghouse AP1000® generacji III+ rozpoczął dziś komercyjną eksploatację w elektrowni jądrowej Vogtle należącej do Southern Nuclear. Westinghouse gratuluje zespołowi Southern, Georgia Power i partnerom projektu osiągnięcia komercyjnej eksploatacji bloku nr 3.

To historyczne osiągnięcie jest początkiem nowej ery Stanów Zjednoczonych w rozwoju bezemisyjnej i przystępnej cenowo energii jądrowej, wykorzystującej najbardziej zaawansowaną technologię jądrową, jaka jest dostępna obecnie na rynku. Reaktory AP1000 w elektrowni jądrowej Vogtle są pierwszymi nowymi obiektami jądrowymi w USA od ponad 30 lat.

Blok nr 4 jest obecnie przygotowywany do załadunku paliwa. W maju br, w rekordowym tempie zakończono etap testów funkcjonalnych reaktora. Rozpoczęcie jego komercyjnej eksploatacji planowane jest na czwarty kwartał br. lub początek przyszłego roku.

– Potrafimy tworzyć nowoczesną energetykę jądrową w Ameryce i dlatego musimy ją nadal rozwijać – powiedział Patrick Fragman, prezes Westinghouse. – Doświadczenie zdobyte przy budowie tych kluczowych jednostek w Vogtle, a także kompetencje i możliwości, które wypracowaliśmy wspólnie z naszymi partnerami, stanowią solidną wartość Westinghouse w zakresie budowy nowych bloków jądrowych, dzięki którym możemy przeciwdziałać zmianom klimatycznym i wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne.

Technologia AP1000 Westinghouse, wykorzystująca modułową konstrukcję i metody budowy, zapewnia korzyści wynikające ze statusu n-tej w swoim rodzaju (NOAK), z globalną flotą i rozbudowanym łańcuchem dostaw. Pod koniec tej dekady na całym świecie funkcjonować będzie 12 reaktorów AP1000. Powyższe czynniki znacznie poprawiają efektywność ekonomiczną i ograniczają ryzyko związane z harmonogramem dla przyszłych klientów (zarówno w USA, jak i za granicą). Zespół elektrowni jądrowej Vogtle wykazał się wysoką efektywnością podczas prac nad blokiem nr 4, wykorzystując doświadczenie zdobyte podczas prac nad blokiem nr 3.

– Dziękujemy Southern Company za zaufanie Westinghouse i naszej technologii – dodał Patrick Fragman. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do pomyślnego zakończenia budowy bloków w elektrowni Vogtle, w tym dziesiątkom tysięcy robotników, personelu technicznego i kierowniczego.

Bloki AP1000 w elektrowni Vogtle, zlokalizowanej w pobliżu Waynesboro w stanie Georgia, to reaktory wodne ciśnieniowe generacji III+ z w pełni pasywnymi systemami bezpieczeństwa, modułową konstrukcją i najmniejszą na rynku powierzchnią przypadającą na MWe. Cztery bloki AP1000 ustanawiają obecnie rekordy wydajności operacyjnej w Chinach, a sześć kolejnych reaktorów jest w budowie. Polska niedawno wybrała technologię AP1000 do swojego programu energetyki jądrowej; Ukraina podjęła wiążące zobowiązania dotyczące dziewięciu bloków AP1000, a Bułgaria zbuduje blok AP1000 w elektrowni jądrowej Kozłoduj. Technologia ta jest również rozważana dla wielu innych lokalizacji w Europie Środkowo-Wschodniej, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.