Gigant paliwowy z Wielkiej Brytanii ogłosił, że jego spółki zależne w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Szwecji zawarły umowy dotyczące przejęcia biznesu środków smarnych przyjaznych środowisku (ECL) grupy PANOLIN.
Transakcja obejmuje markę PANOLIN, receptury produktów ECL, własność intelektualną, wiedzę techniczną i technologię, a także międzynarodową bazę klientów. Przejęto także portfolio produktów, w tym z zakresu hydrauliki, przekładni, uniwersalnych olejów przekładniowych do ciągników, biodegradowalnych olejów silnikowych, olejów do turbin i pił łańcuchowych oraz smarów do smarowania maszyn.
Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana na początku 2023 roku, pod warunkiem uzyskania zgody regulacyjnej i spełnienia określonych warunków zamknięcia. Po zakończeniu transakcji Shell będzie produkował, dystrybuował i sprzedawał portfolio produktów ECL PANOLIN obok swoich uznanych produktów marki Shell Naturelle.
- Przystępujemy do tego strategicznego przejęcia, aby zwiększyć naszą obecność na globalnym rynku smarów przemysłowych, poprzez zróżnicowane, wartościowe propozycje dla naszych klientów. Po zakończeniu przejęcia, umożliwi nam ono uzupełnienie naszej istniejącej oferty zrównoważonych produktów w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie klientów – powiedział globalny wiceprezes wykonawczy Shell Lubricants Machteld de Haan.
Shell spodziewa się, że w ciągu dwóch lat od zakończenia transakcji nastąpi pełna integracja firmy z globalnym biznesem środków smarnych. Wszyscy pracownicy PANOLIN, którzy obecnie wspierają działalność ECL w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, USA i Szwecji, mają dołączyć do Shell.
Niemcy otwierają dla offshore wind 4 nowe obszary na Morzu Północnym i Bałtyckim
Farmy wiatrowe na Morzu Północnym zapewniły 29 TWh energii
BP: Wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną
Niemcy chcą przyspieszyć rozwój sieci przesyłowych i elektrowni wiatrowych
Eksperci: kryzys energetyczny się nie skończył, Polska powinna stawiać na oszczędność i OZE
Liderzy offshore wind opracują metodę liczenia śladu węglowego morskich farm wiatrowych