• <
siemens_gamesa_2022

PSEW o nowych ministrach klimatu i rozwoju i technologii

jm

02.11.2021 11:04
Strona główna Energetyka Morska, Offshore PSEW o nowych ministrach klimatu i rozwoju i technologii

Partnerzy portalu

PSEW o nowych ministrach klimatu i rozwoju i technologii - GospodarkaMorska.pl
Fot. Jan Kopriva / Unsplash

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wystosowało komentarz dotyczący nominacji Anny Moskwy i Piotra Nowaka na ministrów odpowiednio klimatu i rozwoju i technologii. Stowarzyszenie zwraca uwagę, że oboje mają doświadczenie polityczne i biznesowe, ale obejmują resorty, w których czeka dużo niedokończonych spraw.

Szefową Ministerstwa Klimatu i Środowiska została mianowana Anna Moskwa, zaś Ministerstwu Rozwoju i Technologii przewodzić będzie Piotr Nowak. Janusz Gajowiecki, prezes PSEW pozytywnie ocenia obie nominacje. „Resort klimatu na czele z Anną Moskwą dobrze rokuje dla niedopiętych regulacji prawnych związanych z morską energetyką wiatrową. Właśnie tam zostaną podjęte kluczowe decyzje o zmianach w przyjętej na początku roku ustawie offshore oraz pozostałych rozporządzeniach, które budzą wątpliwości interesariuszy” – czytamy w stanowisku PSEW. Stowarzyszenie chwali też doświadczenie nowej minister, która wcześniej była członkiem zarządu Baltic Power, spółki PKN Orlen i Northland Power, która jest jednym z inwestorów zaangażowanych w budowę farmy wiatrowej na polskim Bałtyku. „Nie mam wątpliwości, że wreszcie zaległe sprawy zostaną właściwie zamknięte, a branża OZE nadal będzie prowadzić merytoryczny dialog i współpracę z Ministerstwem Klimatu i Środowiska” – pisze Gajowiecki.

Niedokończone sprawy czekają także w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Najważniejsza z nich, z punktu widzenia OZE, to tzw. ustawa odległościowa, która – jak czytamy w komentarzu PSEW – od 2016 roku skutecznie blokuje nowe lokalizacje dla lądowych farm wiatrowych. „Mówiąc głosem całej branży, żywię ogromne nadzieje na racjonalne podejście pana ministra Nowaka do zagadnienia, które spędza sen z powiek całej branży wiatrowej” – pisze Gajowiecki.

Szef PSEW odniósł się także do objęcia przez Artura Sobonia funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Według Gajowieckiego, Soboń „zna problemy polskiej energetyki i konsekwentnie dąży do przeprowadzenia bezpiecznej i odpowiedzialnej transformacji energetycznej w naszym kraju”. Prezes PSEW docenia, że Soboń wykazał się skutecznością doprowadzając do podpisania porozumienia w sprawie wygaszania kopalni do 2049 roku. „Jako branża liczymy na jego zaangażowanie, tym razem w kwestie prężnie rozwijających się źródeł odnawialnych, których rozwój jest naturalnym następstwem źródeł konwencjonalnych” – dodaje Gajowiecki.


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.