• <

Projekt: KUKE będzie wspierać projekty związane z transformacją energetyczną w Polsce

gm

08.02.2023 21:04 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Projekt: KUKE będzie wspierać projekty związane z transformacją energetyczną w Polsce

Partnerzy portalu

Projekt: KUKE będzie wspierać projekty związane z transformacją energetyczną w Polsce - GospodarkaMorska.pl

MRiT pracuje nad nowelizacją ustawy o gwarantowanych ubezpieczeniach eksportowych, która umożliwi KUKE wspieranie projektów związanych z transformacją energetyczną w Polsce – podano w środę w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

W środę na stronach kancelarii premiera, w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, została opublikowana informacja o planowanej nowelizacji ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych. Nad projektem pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

„Z uwagi na dynamiczną sytuację gospodarczą na świecie, w tym luki rynkowe, które ujawniły się po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, konieczne stało się opracowanie bardziej elastycznego systemu gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeń eksportowych, który podobnie jak ma to miejsce w przypadku agencji kredytów eksportowych w wysoko rozwiniętych krajach (…) na bieżąco będzie umożliwiał szybkie skonstruowanie i wdrożenie pomocy adekwatnej do pojawiających się rynkowych potrzeb” – czytamy w informacji opublikowanej w wykazie.

Dodano, że doprecyzowanie i uzupełnienie zapisów ustawowych umożliwi KUKE szybkie reagowanie i przygotowanie instrumentów finansowych, które pozwolą na ograniczenie ryzyka związanego z potencjalnymi sytuacjami kryzysowymi w kraju.

„Proponuje się również rozwiązanie, które rozszerzy mandat ustawowy KUKE o działalność niezwiązaną z eksportem, adresując aspekty transformacji energetycznej kraju i jego bezpieczeństwa energetycznego, co w ocenie projektodawcy wzmocni bodźce do finansowania kontraktów i inwestycji służących transformacji energetycznej Polski” – podano w wykazie.

Wyjaśniono, że chodzi o wsparcie działań podmiotów prywatnych i publicznych „służących transformacji energetycznej Rzeczypospolitej Polskiej i rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, zgodnie ze Strategią Europejski Zielony Ład, oraz gwarantowanie płatności z umów kupna sprzedaży energii (w szczególności typu PPA lub CPPA)”.

Projekt ustawy ma trafić pod obrady rządu w I kw. 2023 r.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.