Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na wyjątkową premierę reportażu słuchowiskowego. Projekt przywołuje historię polskich niszczycieli, które w czasie II wojny światowej walczyły u boku aliantów przeciwko niemieckiej machinie wojennej. ORP Błyskawica i Grom stały się symbolem odwagi i niezłomności.
Korzystając z relacji marynarzy, fragmentów pamiętników i fabularyzowanych rekonstrukcji starano się ukazać trudy codziennej służby - od dramatycznych wydarzeń po chwile dumy.
To opowieść o załogach, które walczyły nie tylko z wrogiem, ale także z żywiołem, zmęczeniem, tęsknotą i słabościami. O codziennych rozczarowaniach, woli walki, harcie ducha, niezłomności, determinacji, miłości, wierze w idee, a przede wszystko - wspólnotowości.
Słuchowisko odbędzie się w sobotę 30 sierpnia 2025 o godzinie 17.00 w Sali Audytoryjna Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1B.
Za scenariusz i reżyserię projektu odpowiada Adam Kupaj. Słuchowisko będzie również dostępne online na kanałach Fundacji Inspiri od 30 sierpnia 2025.
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty
Zmiana warty w COM-DKM. Uroczyste przekazanie obowiązków między admirałami