• <

ONZ: 43 migrantów z Afryki utonęło u wybrzeży Libii

21.01.2021 09:11 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo ONZ: 43 migrantów z Afryki utonęło u wybrzeży Libii

Partnerzy portalu

ONZ: 43 migrantów z Afryki utonęło u wybrzeży Libii - GospodarkaMorska.pl
fot. wikimedia

Co najmniej 43 migrantów z państw Afryki Zachodniej utonęło u wybrzeży Libii, kiedy ich łódź wywróciła się na wzburzonym morzu - poinformowała w środę ONZ. 10 osób zostało uratowanych.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) podkreśliło, że jest to pierwszy taki wypadek w tym roku. Wyrażono "głęboki smutek" z powodu śmierci 43 osób.

Łódź motorowa z migrantami wyruszyła we wtorek we wczesnych godzinach rannych z miasta Az-Zawija, położonego ok. 50 km na zachód od Trypolisu. Według ONZ silnik zatrzymał się kilka godzin po wypłynięciu, a jednostka wywróciła się z powodu silnych fal. Uchodźcy pochodzili z kilku krajów Afryki Zachodniej, m.in. z Wybrzeża Kości Słoniowej, Nigerii, Ghany i Gambii.

Według oficjalnych danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) w 2020 roku na Morzu Śródziemnym zginęło ponad 1200 migrantów, z czego zdecydowana większość na szlaku z Libii. IOM i UNHCR podejrzewają jednak, że rzeczywista liczba osób, które utonęły podczas morskich przepraw z Afryki do Europy, jest znacznie wyższa.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.