Amerykański okręt wojenny został trafiony dwoma pociskami przez marynarkę wojenną Iranu, kiedy przepływał w pobliżu wyspy Dżask w cieśninie Ormuz - poinformował w poniedziałek Reuters za irańską półoficjalną agencją Fars. Według telewizji w Teheranie okrętom USA i Izraela udaremniono wpłynięcie do cieśniny.
Amerykański okręt zignorował wcześniejsze ostrzeżenia Iranu, po czym został ostrzelany i zawrócony - przekazała Fars, powołując się na „lokalne źródła”.
Państwowa telewizja w Teheranie przekazała z kolei, że marynarka wojenna uniemożliwiła amerykańskim okrętom wpłynięcie do Ormuzu. „Dzięki stanowczemu i szybkiemu ostrzeżeniu ze strony Marynarki Wojennej Islamskiej Republiki Iranu, udało się zapobiec wejściu amerykańskich i syjonistycznych (izraelskich - PAP) niszczycieli do cieśniny Ormuz” - podała.
Ani Fars, ani irańska telewizja nie zidentyfikowały ostrzelanego okrętu USA.
Kilka godzin wcześniej irańskie siły zbrojne ostrzegły marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych przed wpływaniem do Ormuzu. Doszło do tego po zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, że od poniedziałku siły amerykańskie będą pomagać statkom handlowym w tranzycie przez cieśninę.
„Ostrzegamy, że jakiekolwiek siły zbrojne, a zwłaszcza agresywna armia USA, zostaną zaatakowane, jeśli spróbują zbliżyć się i wpłynąć i cieśniny Ormuz” – napisał w oświadczeniu szef zjednoczonego dowództwa sił zbrojnych Iranu Ali Abdollahi. Irańska armia podkreśliła, że będzie „ostro reagować” na każde zagrożenie, oraz wezwała statki handlowe i tankowce, by nie wykonywały żadnych ruchów w cieśninie bez koordynacji z irańskim wojskiem.
„Mówiliśmy wielokrotnie, że bezpieczeństwo cieśniny Ormuz jest w naszych rękach, a bezpieczny transfer statków ma być koordynowany z (irańskimi) siłami zbrojnymi” – dodano w oświadczeniu.(PAP)
os/ akl/
Fot.: Depositphotos
AKTUALIZACJA 13:25
Media: marynarka wojenna Iranu ostrzelała okręt USA w Ormuzie; armia USA zaprzecza (aktl.)
Dowództwo Centralne USA (CENTCOM) zaprzeczyło w poniedziałek informacji podanej przez irańskie media, jakoby marynarka wojenna Iranu trafiła dwoma pociskami amerykański okręt wojenny, kiedy przepływał w pobliżu portu Dżask w cieśninie Ormuz.
Żaden amerykański okręt nie został trafiony - przekazał CENTCOM na platformie X.
Wcześniej irańska półoficjalna agencja informacyjna Fars poinformowała, powołując się na „lokalne źródła”, że amerykański okręt zignorował wcześniejsze ostrzeżenia Iranu, po czym został ostrzelany i zawrócony.
Państwowa telewizja w Teheranie przekazała z kolei, że marynarka wojenna uniemożliwiła amerykańskim okrętom wpłynięcie do Ormuzu. „Dzięki stanowczemu i szybkiemu ostrzeżeniu ze strony Marynarki Wojennej Islamskiej Republiki Iranu udało się zapobiec wejściu amerykańskich i syjonistycznych (izraelskich - PAP) niszczycieli do cieśniny Ormuz” - podała.
Ani Fars, ani irańska telewizja nie zidentyfikowały ostrzelanego okrętu USA.
Kilka godzin wcześniej irańskie siły zbrojne ostrzegły marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych przed wpływaniem do Ormuzu. Doszło do tego po zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, że od poniedziałku siły amerykańskie będą pomagać statkom handlowym w tranzycie przez cieśninę.
„Ostrzegamy, że jakiekolwiek siły zbrojne, a zwłaszcza agresywna armia USA, zostaną zaatakowane, jeśli spróbują zbliżyć się i wpłynąć i cieśniny Ormuz” – napisał w oświadczeniu szef zjednoczonego dowództwa sił zbrojnych Iranu Ali Abdollahi. Irańska armia podkreśliła, że będzie „ostro reagować” na każde zagrożenie, oraz wezwała statki handlowe i tankowce, by nie wykonywały żadnych ruchów w cieśninie bez koordynacji z irańskim wojskiem.
„Mówiliśmy wielokrotnie, że bezpieczeństwo cieśniny Ormuz jest w naszych rękach, a bezpieczny transfer statków ma być koordynowany z (irańskimi) siłami zbrojnymi” – dodano w oświadczeniu.(PAP)
os/ akl/
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty