• <
SAR_2022

Wojska inżynieryjne rozpoczęły rozbiórkę mostu pontonowego na Wiślę [foto]

mb

24.11.2019 11:50 Źródło: wody.gov.pl
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Wojska inżynieryjne rozpoczęły rozbiórkę mostu pontonowego na Wiślę [foto]

Partnerzy portalu

Wojska inżynieryjne rozpoczęły rozbiórkę mostu pontonowego na Wiślę [foto] - GospodarkaMorska.pl

Wojska inżynieryjne rozpoczęły demontaż mostu pontonowego. Na miejscu pracuje blisko 170 żołnierzy i 80 jednostek sprzętu wojskowego. W operacji biorą udział pojazdy do przewozu bloków pontonowych oraz ciągniki do kutrów holowniczych.

Z koryta rzeki zostanie usuniętych 88 elementów mostowych, a także 14 kutrów. Rozpięcie mostu potrwa 3 godziny. Cała operacja logistyczna związana z usuwaniem mostu pontonowego potrwa do 3 dni.

Przez dwa miesiące most pontonowy służył jako konstrukcja nośna dla awaryjnego rurociągu, który doprowadzał ścieki do warszawskiej oczyszczalni „Czajka”.

22 listopada rozpoczęto demontaż instalacji awaryjnego bypassu na moście pontonowym. W pierwszej kolejności wypinano rurociąg z uchwytów znajdujących się na obu brzegach rzeki. Następnie wypompowano resztki ścieków z obu nitek. Kolejnym etapem było rozpoczęcie zsuwania rur na specjalnych rolkach z mostu pontonowego. Prowadzono to jednocześnie, w sekwencjach 30-metrowych tak, by zapewnić stabilność konstrukcji nośnej mostu. Rury cięto na lądzie, na 6-7-metrowej długości części. Było to procedura odwrotna względem zastosowanej podczas budowy awaryjnego bypassu na początku września br. Całość operacji ściągania obu nitek z mostu rozpoczęto 23 listopada, a zakończono w dniu dzisiejszym.

Rozpinanie mostu pontonowego Wojska Inżynieryjne ze względów bezpieczeństwa nie będzie prowadzone w godzinach nocnych. Dlatego też, jeżeli demontaż rur zakończy się po zmierzchu, rozbiórka mostu rozpocznie się następnego dnia.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.