• <
SAR_2022

Szef MON: sojusznicze ćwiczenia istotne dla wschodniej flanki NATO

ew

11.03.2020 15:34 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Szef MON: sojusznicze ćwiczenia istotne dla wschodniej flanki NATO

Partnerzy portalu

Szef MON: sojusznicze ćwiczenia istotne dla wschodniej flanki NATO - GospodarkaMorska.pl

Ćwiczenia wojsk USA z sojusznikami w Europie podnoszą bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO – powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił też znaczenie liczebności własnej armii i zdolności do współdziałania z wojskami sojuszniczymi.

Błaszczak odwiedził w środę poligon w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie), gdzie ćwiczą wojska przybyłe do Europy w ramach ćwiczenia Defender-Europe 20 – największej od ponad 25 lat operacji przerzutu amerykańskich sił do Europy.

"Są to ćwiczenia, które podnoszą umiejętności żołnierzy Wojska Polskiego, które bardzo mocno stanowią o bezpieczeństwie Polski, wschodniej flanki NATO" – powiedział Błaszczak.

Za istotne uznał rozbudowę liczebną armii i jej zdolność do współdziałania z sojusznikami. "Kluczem do bezpieczeństwa naszej ojczyzny jest to, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze; WP z roku na rok jest coraz liczniejsze, jest wyposażane w nowoczesny sprzęt. Kluczem do bezpieczeństwa jest także interoperacyjność, podnoszenie umiejętności żołnierzy Wojska Polskiego właśnie w takich ćwiczeniach jak Defender-Europe" – ocenił.

W ćwiczeniu Defender-Europe 20 bierze udział 20 tys. amerykańskich żołnierzy przybywających z USA, do których dołącza 9 tys. żołnierzy stacjonujących na starym Kontynencie. Z portów żołnierze rozjeżdżają się na poligony m.in. w Niemczech, Polsce i krajach bałtyckich, gdzie biorą udział w kolejnych manewrach. Łącznie w Defender Europe i ćwiczeniach powiązanych weźmie udział 37 tys. żołnierzy sojuszniczych armii. Defender-Europe potrwa do kwietnia.

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.