• <

Powitanie I zmiany PKW EU Sophia

pc/blmw.wp.mil.pl

03.09.2018 11:19 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Powitanie I zmiany PKW EU Sophia - GospodarkaMorska.pl

Na lotnisku 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach odbyła się uroczystość powitania powracającej do kraju I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU Sophia.

W piątek, 31 sierpnia, o godzinie 16.00 samolot typu C-295M wylądował na lotnisku 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. Na jego pokładzie powróciła do kraju ostatnia grupa żołnierzy I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU Sophia, którzy rozpoczynali tę misję pół roku temu. 12 lutego 2018 roku I zmianę PKW EU Sophia uroczyście pożegnał Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, a 16 lutego zakończono operację przemieszczenia całości sił PKW na teatr działań. 1 marca w bazie NATO Sigonella na Sycylii odbyła się uroczystość oficjalnego powitania PKW na Sycylii. 2 sierpnia, na lotnisku w Siemirowicach odbyła się uroczystość pożegnania II zmiany PKW, która przemieszczona w sierpniu do Sigonelli rozpoczęła działania mandatowe. Po przekazaniu obowiązków w ramach PKW pierwsi żołnierze I zmiany powrócili do kraju już w początku sierpnia, teraz jednak zakończono oficjalnie rotację kontyngentu. Z tej okazji odbyło się oficjalne powitanie I zmiany wraz podpisaniem protokołu przekazującego dowodzenie pomiędzy Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a Dowódcą Operacyjnym, któremu podlega kontyngent w trakcie misji. Powracających żołnierzy witały rodziny, Dowódca Generalny RSZ gen. broni Jarosław Mika, szef sztabu Dowództwa Operacyjnego gen. dyw. Tomasz Piotrowski oraz dowódcy jednostek wystawiających kontyngent. Okolicznościowe przemówienia wygłosili gen. broni Jarosław Mika, gen. dyw. Tomasz Piotrowski, dowódca BLMW, czasowo pełniący obowiązki kmdr pil. Jarosław Czerwonko oraz, dowodzący I zmianą PKW, kmdr por. Cezary Kurkowski. Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów biorących udział w uroczystości.

Podstawowym środkiem kontyngentu pozostaje samolot patrolowo - rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Jako pierwszy w PKW, od lutego br, działał samolot o numerze 1017 zwany nieoficjalnie "Białą Damą". 29 marca 2018 roku samolot powrócił do Polski w celu modernizacji. Na teatrze działań Białą Damę zastąpiła maszyna o numerze 1008. W trakcie działań PKW dostrzeżono potrzebę doposażenia samolotu w dodatkowe systemy: łączności satelitarnej SATCOM, automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS oraz dodatkowe radiostacje dla nawigatorów. Modernizację, na podstawie umowy zawartej przez Inspektorat Wsparcia, przeprowadził producent samolotu PZL Mielec. 26 czerwca br. doposażony samolot ponownie zmienił w bazie Sigonella maszynę o numerze 1008, która dwa dni później powróciła do kraju, gdzie w PZL Mielec zostanie doposażona w te same systemy.

Misja Unii Europejskiej została ustanowiona w maju 2015 roku, w celu rozbijania przemytu migrantów i handlu ludźmi w centralnej części Morza Śródziemnego. We wrześniu 2015 roku, dwa miesiące po oficjalnym rozpoczęciu, otrzymała nazwę Sophia. W lipcu 2017 roku Rada UE przedłużyła mandat operacji EUNAVFOR MED SOPHIA do 31 grudnia 2018 roku. Główne zadania PKW EU SOPHIA to działania zmierzające do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspieranie morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji. W rejonie Morza Śródziemnego prowadzona jest także operacja NATO SEA GUARDIAN, w ramach której Sojusz Północnoatlantycki ściśle współpracuje z siłami prowadzącymi operację EU SOPHIA.

Dziękujemy za wysłane grafiki.