• <
BOTA_2023

Podnoszenie „Kuguara”- podejście czwarte

Partnerzy portalu

Około ósmej w środę rozpocznie się akcja podnoszenia z dna kanału portowego w Świnoujściu holownika "Kuguar". To czwarty raz, kiedy służby próbują wyciągnąć jednostkę.

Akcja trwa od niedzieli. Jednostkę do podniesienia udało się przygotować we wtorek około godziny 16:00, ale wyciąganie wraku przerwał zapadający zmrok.

Podnoszenie "Kuguara" potrwa kilka godzin, tłumaczy przedstawiciel armatora holownika - Jarosław Dydo z Zakładu Usług Żeglugowych.

- Nurkowie zejdą do wody, podczepią osprzęt dźwigu pływającego do lin, które leżą pod kadłubem holownika i w ciągu dwóch godzin będziemy mogli startować z podnoszeniem kadłuba do powierzchni wody - tłumaczy Dydo.

Następnym etapem będzie wypompowanie wody z holownika co może zająć nawet trzy godziny. Na końcu "Kuguar" na pokładzie dźwigu "Maja" trafi na Nabrzeże Złomowe. Transport zajmie kolejne dwie godziny.

Cała akcja przedłużała się z powodu zagruzowanego dna. Leżą tam betonowe bloki, kamienie i złom - to utrudniało przeciągnięcie pod kadłubem lin i podczepienie jednostki do pływającego dźwigu.

"Kuguar" zatonął trzy tygodnie temu po tym, jak zderzył się ze statkiem transportowym. Załoga holownika była pijana.

Źródło:
radioszczecin.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.