• <
SAR_2022

Na Wyspy Kanaryjskie przybyło w 2019 r. dwa razy więcej migrantów niż rok wcześniej

mb

06.01.2020 20:41 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Na Wyspy Kanaryjskie przybyło w 2019 r. dwa razy więcej migrantów niż rok wcześniej

Partnerzy portalu

Na Wyspy Kanaryjskie przybyło w 2019 r. dwa razy więcej migrantów niż rok wcześniej - GospodarkaMorska.pl

W 2019 r. na Wyspy Kanaryjskie łodziami z Afryki dotarło 2 644 nielegalnych migrantów, głównie obywateli Maroka; było to o 100 proc. więcej niż w roku poprzednim - poinformowały w poniedziałek władze tego hiszpańskiego archipelagu.

Z danych zaprezentowanych przez autonomiczny rząd Wysp Kanaryjskich wynika, że rok wcześniej na te położone na Atlantyku wyspy przybyło w sposób nielegalny 1 266 osób.

Liczba migrantów z Afryki, którzy dotarli w 2019 r. na Wyspy Kanaryjskie, jest największa od 2006 r., kiedy przypłynęło tam ponad 31 tys. Afrykańczyków.

Według rzecznika prasowego rządu Wysp Kanaryjskich Javiera Pereza w całym 2019 r. podczas przeprawy z Afryki na ten archipelag śmierć poniosło ponad 170 osób.

Perez przyznał, że poważnym problemem jest przepełnienie lokalnych ośrodków dla migrantów. Zaznaczył, że choć w listopadzie na Gran Canarii uruchomiona została nowa tego typu placówka, to warunki, w jakich mieszkają migranci, “ogólnie są trudne”.

W piątek w Las Palmas rozpoczęły się prace wspólnej komisji władz Wysp Kanaryjskich i ministerstwa spraw wewnętrznych Hiszpanii w sprawie przeciwdziałania zwiększonej migracji Afrykańczyków na archipelag. Rozmowy, w których uczestniczy premier Wysp Kanaryjskich Angel Torres, potrwają do środy.

Na początku grudnia MSW w Madrycie poinformowało, że choć w listopadzie nastąpił pięciokrotny spadek liczby nielegalnych migrantów docierających wodą do hiszpańskiego wybrzeża wobec analogicznego miesiąca w 2018 r., to drastycznie zwiększyła się liczba przybyszów na Wyspach Kanaryjskich. Resort wskazał, że wzrost liczby docierających tam migrantów może wynikać ze wzmocnionych w 2019 r. kontroli policyjnych w Cieśninie Gibraltarskiej.

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.