• <

Kolejne laserowe symulatory strzeleckie „Śnieżnik” dostarczone wojsku

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Kolejne laserowe symulatory strzeleckie „Śnieżnik” dostarczone wojsku
Kolejne laserowe symulatory strzeleckie „Śnieżnik” dostarczone wojsku - GospodarkaMorska.pl
02.12.2016 Źródło: PAP

Kolejne cztery jednostki wojskowe otrzymały laserowe symulatory strzeleckie „Śnieżnik” – poinformował Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce.

Specjaliści z WITU i firmy Autocomp, którzy opracowali i produkują system, uruchomili laserowe strzelnice do szkolenia żołnierzy Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu, 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Lęborku, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu oraz 15. Brygady Zmechanizowanej w Giżycku. Z nowych „Śnieżników” będą mogli korzystać także wojskowi z innych pobliskich jednostek.

„Śnieżnik” to stacjonarna strzelnica laserowa do nauki, kontroli i oceny celowania z broni strzeleckiej oraz przygotowania żołnierzy do indywidualnych i zespołowych strzelań amunicją bojową na klasycznych strzelnicach do tarcz i figur bojowych. Służy także do nauki wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celów rzeczywistych w różnym terenie (zurbanizowany, odkryty), w różnych porach dnia i nocy, przy każdej pogodzie – może symulować mgłę, śnieg, deszcz, wiatr. Pomaga przygotować do współdziałania w walce, a także do reagowania w sytuacjach nietypowych, np. gdy w polu ostrzału pojawiają się cywile czy zakładnicy.

Zestaw składa się z układu projekcyjnego wyświetlającego realistyczny obraz pola walki lub strzelnicy, układu śledzenia punktów celowania broni, głośników odwzorowujących odgłosy pola walki, stanowiska operatora prowadzącego ćwiczenia za pośrednictwem komputerowej centrali oraz z odpowiedniej liczby egzemplarzy broni.

Trenujący mogą się posługiwać symulatorami stosowanych w polskim wojsku ok. 40 typów karabinów szturmowych, maszynowych, wyborowych, pistoletów, granatników automatycznych oraz moździerza. W tym roku w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie i Centrum Szkolenia MW w Ustce uruchomione zostały symulatorowe stanowiska artyleryjskiego zestawu przeciwlotniczego ZU-23-2K i ZUR-23K. Każdy z symulatorów broni stosowanych w trenażerze powstaje w drodze przeróbki broni bojowej na urządzenia elektroniczne, jednak wszystkie czynności niezbędne do oddania strzału żołnierze muszą wykonać tak samo, jak z broni ostrej – trzeba ją załadować (np. podłączyć magazynek), przeładować i odbezpieczyć. Balistyka symulowanej amunicji odpowiada trajektorii rzeczywistego pocisku, granatu lub rakiety. Oprogramowanie uwzględnia m.in.: prędkość wylotową, masę pocisku, własności aerodynamiczne, temperaturę, ciśnienie powietrza, wilgotność i wiatr.

– Lista broni, celowników i osprzętu do stosowania w naszym systemie jest otwarta. Jesteśmy w stanie opracować i wdrożyć symulator każdego rodzaju broni strzeleckiej, która trafi do polskich żołnierzy, wiernie odwzorowując jej balistykę i działanie – zapewnia dyrektor WITU płk dr inż. Jacek Borkowski. Zapowiada, że gdy jednostki operacyjne odbiorą pierwsze egzemplarze karabinków z rodziny modułowego systemu broni strzeleckiej MSBS-5,56, WITU będzie gotowy przygotować symulatory także tej broni.

Konstruktorzy z WITU opracowali wykorzystujący platformę „Śnieżnika” symulator stanowiska strzelca pokładowego śmigłowca, a na wrześniowych kieleckich targach zbrojeniowych zaprezentowano symulator stanowiska strzelca na szybkiej łodzi motorowej. Trwają prace nad symulatorami moździerzy M-98 z różnymi typami amunicji i zapalników.

„Śnieżnik” powstał na zamówienie MON, z inicjatywy Dowództwa Wojsk Lądowych. WITU opracowało symulatory uzbrojenia i oprogramowanie uwzględniające balistykę, spółka Autocomp odpowiada za emisję obrazu i dźwięku symulatorów. Obecnie symulatory zbudowane na tej platformie służą żołnierzom trzech rodzajów sił zbrojnych. Z laserowej strzelnicy jednocześnie może korzystać cała drużyna (od kilku do kilkunastu osób), ale jak zaznaczają przedstawiciele WITU, można system rozbudować do rozmiarów umożliwiających trening złożonego z kilku drużyn plutonu.

Dotychczas „Śnieżniki” w różnych wersjach działają m.in. w: 12. Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie, 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego i Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Jako ostatnia z partii zamówionej przez Inspektorat Uzbrojenia, w połowie przyszłego roku ma zostać zainstalowana wirtualna strzelnica w ośrodku poligonowym 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Trzciańcu. Liczba „Śnieżników” dostarczonych Wojsku Polskiemu wyniesie wówczas 22.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33420,00 $ tona -0,79% 12 maj
 Cynk 2984,00 $ tona -0,67% 12 maj
 Aluminium 2474,00 $ tona -2,94% 12 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.