• <
SAR_2022

Frontex: spada liczba nielegalnych migrantów, którzy przedostają się do UE

ew

16.12.2019 11:00 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Frontex: spada liczba nielegalnych migrantów, którzy przedostają się do UE

Partnerzy portalu

Frontex: spada liczba nielegalnych migrantów, którzy przedostają się do UE - GospodarkaMorska.pl

W listopadzie liczba wykrytych przypadków nielegalnego przekroczenia granicy UE na głównych europejskich szlakach migracyjnych spadła o 25 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, do około 14,4 tys. – informuje unijna agencja Frontex.

Łącznie na wszystkich europejskich szlakach migracyjnych liczba nielegalnych przekroczeń unijnej granicy w pierwszych 11 miesiącach br. była o 10 proc. niższa niż przed rokiem i wyniosła prawie 124,6 tys.

Mimo że liczba nielegalnych migrantów, którzy przedostali się do granic UE we wschodniej części Morza Śródziemnego w listopadzie, spadła o 20 proc. w porównaniu do października, do około 9,7 tys., na szlak ten nadal przypadły dwie trzecie wszystkich wykrytych przypadków nielegalnego przekroczenia granicy UE.

Pomimo spowolnienia w listopadzie – które, jak informuje Frontex, nastąpiło w dużej mierze z powodu złych warunków pogodowych - łączna liczba wykrytych przekroczeń granicy w tym regionie w pierwszych 11 miesiącach br. była o 42 proc. wyższa niż przed rokiem i wyniosła ponad 74,1 tys.

W 2019 r. na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego Afgańczycy stanowili prawie jedną trzecią wykrytych migrantów, podczas gdy Syryjczycy - jedną czwartą.

Liczba nielegalnych migrantów przekraczających granicę w zachodniej części Morza Śródziemnego w listopadzie spadła o 80 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem do 950 osób.

W okresie styczeń-listopad tym szlakiem do UE dotarło 22,2 tys. nielegalnych migrantów, czyli o ponad połowię mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Marokańczycy stanowili 28 proc. migrantów na tej trasie w pierwszych 11 miesiącach br., Algierczycy - 17 proc.

Liczba migrantów przedostających się do UE przez środkową część Morza Śródziemnego w listopadzie wyniosła blisko 1,2 tys., czyli 46 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu. W ciągu pierwszych 11 miesięcy roku było ich prawie 13,2 tys., co stanowi spadek o 43 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Najczęściej do UE tym szlakiem próbują się przedostać obywatele Tunezji, Sudanu, Wybrzeża Kości Słoniowej i Pakistanu.

W listopadzie odnotowano ponad 1,9 tys. przypadków nielegalnego przekroczenia granicy na Bałkanach Zachodnich. W ciągu pierwszych 11 miesięcy było to ponad 10,6 tys., tj. dwa razy więcej niż przed rokiem. Prawie połowę migrantów wykrytych na tej trasie stanowili obywatele Afganistanu.

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.