• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Czy śmigłowce SAR powinny trafić do Straży Granicznej?

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Czy śmigłowce SAR powinny trafić do Straży Granicznej?
Czy śmigłowce SAR powinny trafić do Straży Granicznej? - GospodarkaMorska.pl

PMK

28.03.2017 Źródło: własne/trojmiasto.pl

Trwa dyskusja o tym, kto powinien się zajmować udzielaniem pomocy marynarzom i pasażerom statków. Pod uwagę brana jest Marynarka Wojenna oraz Straż Graniczna.

Obecnie tą rolę spełnia Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, za pomocą śmigłowców Mi-14PŁ/R i W-3RM.. Jednak większość ich akcji nie ma nic wspólnego z marynarką, gdyż pomocy potrzebują najczęściej rybacy, marynarzy, turyści i inni cywile.

- Przez ostatnie 25 lat uczestniczyliśmy w ponad 600 akcjach ratowniczych na morzu udzielając pomocy 320 osobom. To wprost obrazuje nasze doświadczenie i zaangażowanie w funkcjonowanie krajowego systemu ratownictwa morskiego – powiedział dla portalu Trojmiasto.pl kmdr ppor. Czesław Cichy, oficer prasowy GBLMW.

Mimo tego doświadczenia pojawiają się głosy o odebraniu zadań SAR GBLMW. Marynarka jesr krytykowana za przeciągającą się modernizację starych śmigłowców i zawirowania wokół zakupu nowych maszyn. Bywały sytuacje, że dyżur pełnił tylko jeden śmigłowiec SAR.

Dziś 30 tys. k kw. Morza Bałtyckiego jest strzeżone przez zaledwie 4 maszyny z bazy w Darłowie. Planowany zakup nowych śmigłowców SAR jest więc bardzo pilny.

MON planuje zakup nowych śmigłowców mający zastąpić półwieczne maszyny MI-14, wykonane przez ZSRR. Będzie to więc generacyjny skok dla polskiego lotnictwa morskiego. Obecnie MW ma na wyposażeniu dwie kategorie maszyn. Oprócz MI-14 sa to wyposażone w nowoczesne głowice optoelektroniczne śmigłowce W-3RM/WARM Anakonda o ograniczonym, w stosunku do ciężkich maszyn, zasięgu i udźwigu.

Dlatego tak ważny jest zakup ciężkich śmigłowców, które zwiększą bezpieczeństwo żeglugi. Same maszyny ratownictwa morskiego muszą spełniać dość specyficzne wymagania, związane z realizacją lotów nad Bałtykiem. Te maszyny powinny mieć znaczną długotrwałość lotu, zasięg i prędkość. Akcje w rejonie morza trzeba bowiem rozpoczynać jak najszybciej, a długie poszukiwania rozbitków wymagają dużego zapasu paliwa.

Obecnie w działaniach SAR pomaga Wydział I Lotniczy Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej . Pozwala na to wyposażenie dwóch jego statków powietrznych.

- Zadania w zakresie SAR nie są jednak ustawowymi zadaniami Straży Granicznej i nie do tego formacja została powołana. Ustawa o bezpieczeństwie morskim, definiująca zagadnienia dotyczące operacji Search and Rescue, wymienia Straż Graniczną jako służbę współdziałającą podczas realizacji zadań z zakresu SAR – wyjaśnia na portalu Trójmiasto.pl ppor. SG Agnieszka Golias, rzecznik komendanta głównego Straży Granicznej.

Źródło:
własne/trojmiasto.pl

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.