• <
SAR_2022

Australijska apokalipsa. Mieszkańcy ewakuują się prywatnymi łodziami

ew

02.01.2020 12:12 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Australijska apokalipsa. Mieszkańcy ewakuują się prywatnymi łodziami

Partnerzy portalu

Australijska apokalipsa. Mieszkańcy ewakuują się prywatnymi łodziami - GospodarkaMorska.pl

"Piekło na ziemi", "mnóstwo pyłu", "przerażająca ciemność" - to tylko niektóre relacje mieszkańców Australii. Od września, pożary wyrządziły tam ogromne szkody. W stanach Nowa Południowa Walia, Australia Południowa, Wiktoria i Queensland zginęło co najmniej 12 osób. Ogień zniszczył ponad tysiąc domów; większość z nich znajdowała się w Nowej Południowej Walii.

We wtorek, premier stanu Wiktoria Daniel Andrews oświadczył, że są plany ewakuowania drogą morską uwięzionych przez pożar ludzi. Niektórzy mieszkańcy już teraz koczują na plażach lub próbują uciekać prywatnymi łodziami oraz skuterami wodnymi. 

Pożary wyrządziły poważne szkody w popularnej miejscowości wypoczynkowej Mallacoota w Wiktorii. AP opisuje panujące tam warunki jako "apokaliptyczne". Na plaży schroniło się tam ok. 4 tys. mieszkańców Mallacooty i przebywających tam turystów.

Co więcej, według szacunków ekologów z University of Sydney, wskutek pożarów zginęło około 480 milionów ssaków, ptaków i gadów. Wśród nich 8 tysięcy koali, które najprawdopodobniej spłonęły w regionie Mid North Coast, na północ od Sydney. To około 30% populacji tych zwierząt, którym grozi wyginięcie.

 

Tegoroczny sezon pożarów w Australii rozpoczął się wyjątkowo wcześnie i przynosi większe niż w poprzednich latach tragiczne żniwo. Gwałtowność żywiołu i niezwykle wysokie temperatury przypisywane są zmianom klimatu.

 

 

 

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.