• <

MŚ w klasie RS:X – czworo Polaków w sobotnim wyścigu medalowym

ew

28.02.2020 10:23 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie MŚ w klasie RS:X – czworo Polaków w sobotnim wyścigu medalowym

Partnerzy portalu

MŚ w klasie RS:X – czworo Polaków w sobotnim wyścigu medalowym - GospodarkaMorska.pl

Czworo Polaków zakwalifikowało się do wyścigu medalowego mistrzostw świata w żeglarskiej windsurfingowej klasie RS:X w australijskim Sorrento. W czołowych "10" znaleźli się: Zofia Klepacka, Maja Dziarnowska, Paweł Tarnowski i Radosław Furmański.

Czwarty dzień regat był szczególnie udany dla Furmańskiego. W trzech piątkowych wyścigach 23-letni deskarz DKŻ Dobrzyń nad Wisłą był dwa razy czwarty i raz szósty, dzięki czemu awansował z 15. na ósmą pozycję.

W dół klasyfikacji przesunął się natomiast Tarnowski, który po dziewięciu startach był drugi. W piątek mistrz Europy z 2015 roku dwa razy uplasował się na 10. oraz raz na siódmym miejscu i do wyścigu medalowego przystąpi z piątej lokaty. 25-letni zawodnik SKŻ Ergo Hestia Sopot ma szansę tylko na brązowy medal, bo do trzeciego Shahara Zubariego z Izraela traci sześć punktów.

Na czele, z dużą przewagą na rywalami, są utytułowani Holendrzy. Bliski powtórzenia ubiegłorocznego sukcesu jest mistrz Europy Kiran Badloe (wygrał pięć z 12 wyścigów, trzy razy był drugi), a tuż za nim plasuje się srebrny medalista MŚ i Starego Kontynentu oraz triumfator igrzysk z Rio de Janeiro z 2016 i Londynu z 2012 roku Dorian van Rijsselberghe.

Wśród kobiet w wyścigu medalowym rywalizować będą Klepacka (Legia Warszawa) i Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia), które nie mają jednak szans na podium. W piątek ta druga pływała pod koniec stawki (jej lokaty to 34., 23. i 28.) przez co spadła z trzeciej na ósmą pozycję. Minimalny awans, z właśnie z ósmego na siódme miejsce, odnotowała natomiast Klepacka.

Prowadzi ubiegłoroczna brązowa i złota medalistka MŚ sprzed dwóch lat Lilian de Geus, ale druga Noy Drihan z Izraela ma tyle samo punktów co Holenderka. Trzecia, ze znaczną stratą 13, jest mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro Francuzka Charline Picon.

Do wyścigu medalowego nie zakwalifikowali się Karolina Lipińska (SKŻ Ergo Hestia) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), którzy w klasyfikacji generalnej zajmują 12. pozycję.

W Sorrento ściga się 46 żeglarek z 24 państw i 70 żeglarzy z 23 krajów. Obsada, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym, nie jest najmocniejsza. W ubiegłorocznych MŚ na włoskim jeziorze Garda rywalizowało 106 kobiet oraz 130 mężczyzn.

W Australii zabrakło Chińczyków, a we wrześniu na najwyższym stopniu podium stanęła Yunxiu Lu, a siódma była srebrna medalistka z Rio Peina Chen.

Polska ma olimpijską kwalifikację w tej klasie, którą w MŚ 2018 w duńskim Aarhus wywalczyli Klepacka i Tarnowski. Natomiast ta impreza jest dla biało-czerwonych trzecią wewnętrzną eliminacją do igrzysk – w Tokio może wystąpić tylko jedna kobieta i mężczyzna z danego kraju.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.