• <
PGZ_baner_2025

Flotylla: stan załogi jednostki, którą zajęli Izraelczycy, pozostaje nieznany

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Flotylla: stan załogi jednostki, którą zajęli Izraelczycy, pozostaje nieznany

Izraelczycy weszli na pokład łodzi Adara, stan jej załogi pozostaje nieznany - poinformowała w czwartek międzynarodowa flotylla Sumud, cytowana przez agencję Reutera. Izraelscy żołnierze zatrzymali wcześniej m.in. szwedzką aktywistkę Gretę Thunberg.

Turecka agencja Anadolu wyliczyła, że Izraelczycy zatrzymali już co najmniej osiem innych łodzi: Maria Christina, Alma, Deir Yassine, Sirus, Spectre, Huga, Mikeno i Meteque. Przeciwko jednostkom użyto armatek wodnych; jedną - jak podała flotylla - celowo staranowano.

Aktywiści ogłosili wcześniej, że izraelskie siły morskie stosują „aktywną agresję” wobec ich floty. W środę w nocy informowano o dostrzeżeniu ponad 20 izraelskich okrętów zbliżających się do międzynarodowej flotylli. W ostatnim komunikacie podano, że Sumud zbliżyła się do Gazy na odległość 80 mil morskich (ok. 148 km).

Izraelskie MSZ przyznało w portalach społecznościowych, że zatrzymało kilka z jednostek wchodzących w skład flotylli. „Kilka łodzi flotylli Hamas-Sumud zostało już bezpiecznie zatrzymanych, a ich pasażerowie są przewożeni do izraelskiego portu. Greta (Thunberg) i jej przyjaciele są bezpieczni i zdrowi” – napisał resort, publikując nagranie szwedzkiej aktywistki w towarzystwie izraelskich żołnierzy. Dodano, że po dotarciu do Izraela aktywiści zostaną deportowani.

Cytowana przez portal Times of Israel organizacja terrorystyczna Hamas nazwała zatrzymanie flotylli „zbrodnią piractwa i terroryzmu morskiego przeciwko ludności cywilnej”, wzywając „wszystkich obrońców wolności na świecie” do potępienia tego czynu.

To przechwycenie „na wodach międzynarodowych, a także aresztowanie aktywistów i dziennikarzy” na pokładach statków „stanowi zdradziecki akt agresji, który pogłębia mroczny rejestr zbrodni popełnionych” przez Izrael - oświadczył Hamas.

Flotylla Sumud jest międzynarodową inicjatywą, w której skład wchodzi ponad 40 łodzi z ok. 500 osobami na pokładzie. Jednostki przewożą lekarstwa i żywność do objętej blokadą Izraela Strefy Gazy. Na pokładzie jednostek wchodzących w jej skład znajdują się również Polacy, wśród nich: poseł na Sejm RP Franciszek Sterczewski, prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Palestyńczyków Polskich Omar Faris, prezeska Stowarzyszenia Nomada Nina Ptak oraz dziennikarka i aktywistka Ewa Jasiewicz, autorka książki „Podpalić Gazę”. (PAP)

nauta_2024
Tagi:
Flotylla, Gaza, Izrael

Dziękujemy za wysłane grafiki.