• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

W czwartek zostanie zaprezentowana koncepcja budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

pc

21.08.2019 09:31 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu W czwartek zostanie zaprezentowana koncepcja budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Partnerzy portalu

W czwartek zostanie zaprezentowana koncepcja budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - GospodarkaMorska.pl

W czwartek zbiera się Rada Muzeum II Wojny Światowej, złożona z wybitnych historyków, muzealników, kombatantów, i zostanie przed tą radą zaprezentowana koncepcja budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 na najbliższe kilka lat - poinformował w środę wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Jak mówił na antenie radiowej Trójki Sellin, "Westerplatte jest własnością ogólnonarodową, a nie lokalną, i to uporządkowaliśmy". "Zadaniem państwa jest to, żeby powstało tam godne muzeum pola bitwa. Dzisiaj jest to teren w dużej mierze nieuporządkowany i zaniedbany" - ocenił.

Sellin poinformował również, że w czwartek "zbiera się Rada Muzeum II Wojny Światowej, złożona z wybitnych historyków, muzealników, kombatantów i będzie przed tą radą prezentowana koncepcja budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 na najbliższe kilka lat". Planowana placówka będzie oddziałem MIIWŚ.

"Myślę, że te prace zaczną się już w przyszłym roku i zasadnicza ich część zakończy się w 20-lecie wpisania Pola Bitwy na Westerplatte na prezydencką, elitarną, można powiedzieć ekskluzywną, listę Pomników Historii, a to było w roku 2003, więc w roku 2023 mam nadzieję, że zasadnicza część tego parku historyczno-krajobrazowego, jakim będzie to plenerowe muzeum, będzie zrealizowana" - dodał wiceszef MKiDN.

Sellin podkreślił, że rząd to zrobi i jest zdeterminowany, "niezależnie od braku zrozumienia, najdelikatniej mówiąc, zupełnie dziwnego, ze strony władz miasta Gdańska i oporu w tej sprawie". "Jestem przekonany, że wszyscy będziemy zadowoleni i dumni z tego, że wreszcie to miejsce wygląda tak, że nie musimy się wstydzić" - przekonywał.

Wiceminister kultury pytany o źródła niechęci władz miasta Gdańska, odpowiedział, że są one "czysto polityczne". Jak mówił, dla włodarzy Gdańska wszystko, co rząd PiS proponuje, "zasługuje na potępienie, na opór, na sprzeciw, bo uważają się za liderów opozycji". Dodał, że "nawet w tak ważnej i dobrej sprawie, która powinna łączyć, jak upamiętnienie Westerplatte, uważają, że tutaj też trzeba wszczynać wojny".

Budowę plenerowego muzeum umożliwi uchwalona w lipcu ustawa o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku; w myśl jej autorów, posłów PiS - ma ona usprawnić budowę placówki.

Autorzy ustawy chcą, by Westerplatte - lepiej niż dotychczas - ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Ich zdaniem teren ten nie jest należycie wykorzystany dla polskiej pamięci.

Specustawa określa m.in. inwestycje w zakresie budowy muzeum, w tym roboty budowlane, dostawy lub usługi z tym związane, a także jego lokalizację na terenie obejmującym obszar położony na półwyspie Westerplatte w Gdańsku. Placówka ma działać na terenach dziś będącym w gestii m.in. wojska i Straży Granicznej, ale też należących do miasta Gdańsk. Do Gdańska należy większość terenu, na którym w okresie międzywojennym działała Wojskowa Składnica Tranzytowa - jest to ok. 9 ha na półwyspie, na którym to terenie znajdują się relikty budowli obronnych stanowiących niegdyś elementy składnicy, a także wzgórze z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Inwestorem nowej placówki ma być Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, której Muzeum Westerplatte będzie oddziałem, natomiast organem, który ma wydawać zezwolenie na realizację inwestycji, będzie wojewoda pomorski. Koszt inwestycji, według zapowiedzi, to 150 mln zł.

Zgodnie z zapowiedzią rzecznika MIIWŚ, symboliczne objęcie budynku elektrowni na Westerplatte i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte odbędzie się 1 września.

Projekt ustawy, autorstwa posłów PiS, wpłynął do Sejmu w maju tego roku; od początku był krytykowany przez opozycję oraz władze Gdańska, które miały własne plany co do Westerplatte (placówkę muzealną na półwyspie miało utworzyć Muzeum Gdańska), a także część środowiska muzealników, historyków i naukowców.

Po uchwaleniu ustawy w lipcu i skierowaniu jej do prezydenta Andrzeja Dudy prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że wysłała list do prezydenta z prośbą o zawetowanie ustawy lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Z podobnym apelem zwróciło się w liście wysłanym do prezydenta ponad 130 naukowców i dziennikarzy.

Andrzej Duda podpisał ustawę 1 sierpnia. Jak informowała Kancelaria Prezydenta, planowana inwestycja "będzie realizowana przede wszystkim ze względu na interes publiczny, jakim jest upowszechnianie wiedzy o bohaterskiej obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku oraz zapewnienie ochrony, utrzymania i rewaloryzacji zespołu obiektów architektury militarnej znajdujących się na tym terenie". Przypomniano, że budowa muzeum "będzie realizowana w szczególności ze środków budżetu państwa".

Zgodnie z zapisanym w ustawie vacatio legis, wejdzie ona w życie po upływie 14 dni od opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.