pc
Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk (Polska), w imieniu zespołu kierującego projektem UMBRELLA zaprasza do udziału w dwudniowym wydarzeniu aktywizującym, które odbędzie się w Gdańsku w dniach 11-12 czerwca. Jego celem jest podniesienie świadomości uczestników na temat możliwości pozyskania grantów w Regionie Południowego Bałtyku, ale nie tylko. Będzie to także wyjątkowa okazja, aby włączyć się do już istniejących sieci współpracy międzynarodowej, spotkać innych uczestników z gmin lub organizacji, którzy mają takie same zainteresowania lub mierzą się z podobnymi problemami w swojej codziennej pracy.
Uczestnikami zgromadzenia będą przedstawiciele różnych krajów Regionu Morza Bałtyckiego, w tym z: Danii, Szwecji, Polski, Litwy i Niemiec. Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku będzie miejscem, gdzie reprezentanci różnych środowisk i branż zastanawiać się będą nad swoją tożsamością i zostaną zainspirowani do podejmowania nowych międzynarodowych inicjatyw kulturalnych, obywatelskich i lokalnych.
Poprzez to wydarzenie zespół projektowy postara się uzmysłowić uczestnikom, co znaczy wspólna praca i korzyści z niej płynące, w tym, jak można osiągnąć większe i korzystniejsze efekty w oparciu o współpracę międzynarodową. Będzie to również okazja do zaprezentowania oferty projektu UMBRELLA, wraz z szeregiem indywidualnie dostosowanych rozwiązań, które pomogą pokonać przeszkody i podjąć nowe działania na rzecz osiągniecia spójności terytorialnej.
Rejestracji można dokonać tutaj.
Termin rejestracji mija 4 czerwca 2018 r.
Umbrella to projekt finansowany przez Program INTERREG Południowy Bałtyk. Zatwierdzony w listopadzie ubiegłego roku, rozpoczął swoje działania w dniach 14 -15 lutego 2018 r. Projekt jest realizowany w ramach osi priorytetowej V Programu: Wzmocnienie potencjału współpracy lokalnych podmiotów z regionu Południowego Bałtyku poprzez uczestnictwo w sieciach transgranicznych. Potrzebę realizacji projektu wykazały badania, w których stwierdzono, że program Południowy Bałtyk jest wciąż słabo dostępny dla niedużych, lokalnych organizacji z powodu niewystarczających zdolności instytucjonalnych i finansowych, barier komunikacyjnych, braku znajomości języka angielskiego, a także braku kompetencji i zdolności w zakresie opracowywania i wdrażania projektów. Obserwacje poczynione w ramach Programu Południowy Bałtyk można przenieść również na inne europejskie instrumenty finansowe i inne lokalne narzędzia współpracy transgranicznej na obszarze Południowego Bałtyku.
Dlatego ogólnym celem projektu jest zainicjowanie procesu rozwoju potencjału współpracy transgranicznej obejmującego gminy, organizacje pozarządowe, a także inne lokalne i regionalne organizacje, w celu przekazania im niezbędnej wiedzy i narzędzi umożliwiających im udział w nowych, ale także istniejących sieciach współpracy transgranicznej.
Aby osiągnąć ten cel, projekt Umbrella zidentyfikuje grupę docelową interesariuszy i zaproponuje im szereg działań i usług dostosowanych do ich potrzeb, i w zależności od ich obecnego poziomu wiedzy oraz stopnia zaangażowania we współpracę międzynarodową i zarządzanie projektami.
W związku z tym projekt zaproponuje następujące działania i usługi:
Naczelny Sąd Administracyjny uprawomocnił decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków Stoczni Gdańskiej
Siła polskiej nauki, czyli projekty kół naukowych na VI edycji Forum Wizja Rozwoju
Otwarto Morskie Centrum Nauki
W Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu może powstać kierunek związany z budową morskich farm wiatrowych na Bałtyku
Koniec projektu „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego”
Wyjątkowy transport niemieckiego okrętu podwodnego do muzeum zakończony