• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

ITF: COVID-19 nie może być wymówką dla obniżania pensji marynarzom

PMK

29.04.2020 21:54 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu ITF: COVID-19 nie może być wymówką dla obniżania pensji marynarzom

Partnerzy portalu

ITF: COVID-19 nie może być wymówką dla obniżania pensji marynarzom - GospodarkaMorska.pl

W czasach, gdy marynarze utrzymują świat w ruchu, COVID-19 nie może być pretekstem do obniżenia płac i warunków ich pracy - powiedziała Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF).

Marynarze są ważnymi pracownikami, ponieważ utrzymują globalne łańcuchy dostaw. Odpowiadają oni za transport około 90 procent towarów na świecie, w tym niezbędnych środków medycznych, sprzętu, produktów i pasażerów.

W obliczu trwającej pandemii marynarze nadal pracują nad tym, aby zapewnić transport ważnych towarów i pasażerów, bezinteresownie i pomimo ryzyka zarażenia COVID-19. Pomimo istotnej roli, jaką odgrywają marynarze, niektóre firmy starają się wykorzystać pandemię, aby podważyć krajowe standardy w branży, w tym zastąpić istniejące załogi marynarzami na warunkach międzynarodowych, które są znacznie niższe niż warunki krajowe.

- Pandemii nie można wykorzystywać jako usprawiedliwienia dla armatorów, kierowników lub agencji załogowych, aby zwolnić się z obowiązku ochrony lokalnych miejsc pracy i zapewnienia odpowiednich norm zdrowotnych, bezpieczeństwa i ekonomicznych na każdym stanowisku – zaakcentowało ITF.

ITF powiedział, że w Wielkiej Brytanii wiele firm, w tym Condor Ferries, Stena Line i P&O Ferries, zwolniło marynarzy i poprosiło ich o wybranie między wzięciem bezpłatnego urlopu lub czasowym zwolnieniem się z pracy. Stanowi to poważne obciążenie ekonomiczne dla marynarzy i ich rodzina. Co więcej, firmy wykorzytują pandemię, aby podważyć istniejące od dawna układy zbiorowe.

W Kanadzie BC Ferries złamało zasady układu zbiorowego, by zwolnić pracowników, obsługując trasy z mniejszą liczbą załóg. Armator częściowo zmienił tę decyzję po presji związku reprezentującego marynarzy, ale firma nadal ignoruje układ zbiorowy.

- Rządy krajowe muszą odegrać niezbędną rolę w zapewnieniu, że spowolnienie rynku spowodowane przez Covid-19 nie przekształci się w niesprawiedliwe zwolnienia marynarzy lub obniżki obecnych wynagrodzeń. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, krytyczne szlaki handlowe, które dostarczają niezbędne zapasy, powinny być obsadzone marynarzami krajowymi - skomentował James Given, prezydent Międzynarodowej Unii Marynarzy Kanady i przewodniczący ITF Cabotage Task Force.

Firmy, które otrzymują fundusze rządowe, są zobowiązane do zapewnienia miejsc pracy marynarzom krajowym, ponieważ fundusze te są pieniędzmi podatników. Ponadto rządy krajowe muszą nałożyć na pracodawców wymóg chronienia zarobków marynarzy, w tym zachowania istniejących i wcześniejszych warunków zatrudnienia.

Wielka Brytania jest jednym z krajów, które wprowadziły rządowy pakiet wsparcia, aby utrzymać płynność przepływu towarów i usług. Pakiet podstawowych usług frachtowych obejmuje do 17 milionów funtów (21 milionów dolarów) na trasy o znaczeniu krytycznym między Irlandią Północną a Wielką Brytanią oraz do 10,5 miliona funtów na promy ratunkowe i usługi frachtowe na wyspy Wight i wyspy Scilly.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Pracowników 2020 28 kwietnia globalny ruch związkowy wezwał rządy i organy bezpieczeństwa i higieny pracy na całym świecie do uznania SARS-CoV-2 za zagrożenie zawodowe, a COVID-19 za chorobę zawodową.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.