• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Czynne wszystkie nadmorskie kąpieliska, zamknięte jedno nad jeziorem

ew

04.08.2020 12:44 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Czynne wszystkie nadmorskie kąpieliska, zamknięte jedno nad jeziorem

Partnerzy portalu

Czynne wszystkie nadmorskie kąpieliska, zamknięte jedno nad jeziorem - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.com

We wtorek wczesnym popołudniem woda we wszystkich nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych w woj. pomorskim nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Zakwit sinic sprawił, że zamknięte zostało kąpielisko w Przywidzu.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) zamieścił na swojej stronie internetowej (https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa).

Z zamieszczonych tam danych wynika, że we wszystkich – około 60 - nadmorskich kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na terenie województwa pomorskiego woda jest wolna od sinic i można z niej bezpiecznie korzystać.

Natomiast zakwit sinic pojawił się we wtorek na jeziorze Przywidzkim w powiecie gdańskim, w efekcie czego zamknięte zostało kąpielisko w Przywidzu przy ul. Jeziornej.

Latem w wodach Morza Bałtyckiego a także jezior często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się nieustannie na powierzchni wody przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.