• <
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Prof. Kotwicki: Bałtyk się odradza, ale wciąż wymaga ochrony

"W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego", powiedział prof. Lech Kotwicki z PAN.

02.08.2023, 06:13
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Naukowcy przygnębieni po zbadaniu grenlandzkiego rdzenia. Pokrywa lodowa może stopić się szybciej, niż myślano

Po zbadaniu grenlandzkiego rdzenia lodowego wydobytego przed półwieczem naukowcy doszli do wniosku, że może grozić nam "nieodwracalne szybkie topnienie" i znaczący wzrost poziomu mórz. O badaniu, opublikowanym w magazynie "Science", poinformował w piątek portal stacji CNN.

21.07.2023, 21:17
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

We Francji burzą blok stojący na plaży, bo zagraża mu wzrost poziomu morza

Kiedy blok mieszkalny Le Signal został zbudowany na francuskim wybrzeżu Atlantyku w latach 60., plaża znajdowała się w odległości ponad 200 metrów od budynku; dziś bryła stoi niepewnie na wydmie zaledwie kilka metrów od morza, a lokalne władze postanowiły wyburzyć blok, zanim się zawali - opisała agencja Reutera.

16.02.2023, 10:29
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Drastyczne zmiany poziomu wód Morza Śródziemnego – aktualne dane

Badania wskazują, że poziom morza przy włoskim wybrzeżu Amalfi w ciągu ostatnich 2 dekad podniósł się dwukrotnie bardziej niż w okolicach hiszpańskiego Costa del Sol.

29.12.2022, 16:05
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Bumax. Małe śruby o wielkim znaczeniu dla offshore

Choć koszt niewielkich śrubek lub innych elementów złącznych w porównaniu do innych komponentów np. turbiny wiatrowej jest znikomy, to ich rola w całym projekcie jest olbrzymia. Jeśli podczas eksploatacji zawiedzie pojedyncza śruba, konsekwencje mogą być fatalne. Dlatego lepiej rozejrzeć się za takimi, które dają większą pewność.

14.06.2022, 19:00
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Raport klimatyczny IPCC. Metan z LNG wpływa na ocieplenie, poziom mórz jeszcze urośnie

Opublikowany przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC) raport szczegółowo opisuje zmiany klimatyczne i ich możliwy przebieg. Dokument został upubliczniony na trzy miesiące przed konferencją klimatyczną ONZ, na której państwa członkowskie mogą się zobowiąza do działań na rzecz ochrony klimatu i przeznaczenia na ten cel konkretnych funduszy.

11.08.2021, 08:11
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Raport IPCC o kryzysie klimatycznym: Clean Arctic Alliance wzywa do ograniczenia emisji z żeglugi

Odpowiadając na publikację raportu Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC) dotyczącą zmian klimatycznych, Clean Arctic Alliance wezwał Międzynarodową Organizację Morską (IMO) do natychmiastowych cięć emisji z węgla z żeglugi w Arktyce, a także do pilnego zmniejszenia emisji z węgla na całym świecie.

10.08.2021, 15:13
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Poziom morza wzrasta kilka razy szybciej w miejscach gęsto zaludnionych

W gęsto zaludnionych krajach Azji, relatywny poziom morza podnosi się ponad trzy razy szybciej niż wynosi średnia światowa. Wynika to z osiadania się zaludnionych terenów

13.03.2021, 17:47
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Poziom Bałtyku będzie rósł coraz szybciej i powodował ekstremalne zjawiska

Wzrost poziomu Morza Bałtyckiego nie będzie zauważalny gołym okiem, ale spowoduje większą częstotliwość ekstremalnych zjawisk. – W okresach letnich na wybrzeżu Bałtyku możemy się spodziewać coraz silniejszych burz, a jesienią i zimą coraz groźniejsze będą wezbrania sztormowe, co będzie powodowało zalania najniżej położonych obszarów – mówi prof. dr hab. Szymon Malinowski, naukowiec z UW i PAN.

02.03.2021, 11:26
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Polska Akademia Nauk o prognozach wzrostu poziomu wód na Bałtyku

W ciągu 30 lat wzrośnie liczba wezbrań na Bałtyku, a za 100 lat historyczne centrum Gdańska może znaleźć się pod wodą - prognozuje interdyscyplinarny Zespół doradczy ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN w komunikacie dot. skutków wzrostu poziomu morza m.in. dla Gdańska, Żuław i Półwyspu Helskiego.

27.01.2021, 14:22
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.