• <
mewo_2022
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Największa inwestycja w historii Deutsche Marine? Bundestag zatwierdza zamówienie na dwie kolejne fregaty typu F126

Choć dopiero rozpoczęła się budowa pierwszej z największych jak dotąd niemieckich fregat typu F126, władze planują zwiększać potencjał militarny morskiego rodzaju sił zbrojnych. Komisja budżetowa niemieckiego Bundestagu dała zielone światło dla zakupu dwóch kolejnych wielozadaniowych fregat, zwiększając portfel zamówień do łącznie sześciu jednostek.

17.06.2024, 15:40
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Tego w polskiej stoczni nie było od lat. Wodowanie niszczyciela min, przyszłego ORP Jaskółka

W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbędzie się 26 czerwca wodowanie niszczyciela min proj. 258, przyszłego ORP Jaskółka (604). To pierwsze w polskiej branży stoczniowej takie wydarzenie od kilku lat.

11.06.2024, 15:01
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

80 lat temu wojska alianckie rozpoczęły lądowanie w Normandii

80 lat temu, 6 czerwca 1944 r. na plażach Normandii rozpoczęła się największa operacja desantowa w historii. Lądowanie wojsk alianckich rozpoczynało nowy etap w historii II wojny światowej, w którym sił Niemiec zostaną zmuszone do desperackiej obrony na trzech frontach.

06.06.2024, 10:37
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Dr Paweł Rozdżestwieński: Polscy lotnicy i marynarze walczyli już od pierwszej godziny operacji "Overlord"

6 czerwca 1944 r. lotnicy polskich dywizjonów RAF i marynarze uczestniczyli w lądowaniu sił alianckich w Normandii. "Choć polscy żołnierze nie uczestniczyli w pierwszej fazie walk na lądzie, polscy lotnicy i marynarze walczyli już od pierwszej godziny operacji +Overlord+" -powiedział PAP historyk dr Paweł Rozdżestwieński.

06.06.2024, 09:25
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Włochy wysyłają lotniskowiec w związku z budowaniem bezpieczeństwa w rejonie Indo-Pacyfiku

Od czerwca przez kolejne pięć miesięcy włoski lotniskowiec ITS Cavour (CVH 550) będzie brał udział w działaniach morskich na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Ma to związek z umacnianiem obecności Włoch także na tych akwenach, budowanie systemu bezpieczeństwa, a także zacieśnianie relacji z państwami partnerskimi.

05.06.2024, 18:21
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Niemcy też mają swojego "Miecznika". Położono stępkę pod największą fregatę w powojennej historii kraju

W stoczni Peene w niemieckim Wolgast odbyła się ceremonia położenia stępki pod budowę pierwszej z czterech zaplanowanych, wielozadaniowych fregat dla niemieckich sił morskich. Wydarzenie odbyło się w obecności ministra obrony Borisa Pistoriusa, prezydent Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manueli Schwesig i prezydenta Dolnej Saksonii Stephana WeilaGłównym wykonawcą przedsięwzięcia jest Damen Naval, a partnerem projektu NVL Group. Wydarzenie odbywa się nieco ponad pół roku po rozpoczęciu budowy.

04.06.2024, 11:09
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Austal chrzci ostatni okręt serii Independece i zawiera kolejny kontrakt na jednostki dla US Navy

Amerykański oddział australijskiej firmy dokonał 18 maja aktu chrztu USS Pierre. To ostatni okręt kontrowersyjnej klasy LCS (Littoral Combat Ship), która przez wielu specjalistów jest uważa za nieudaną. Mimo to Austal konsekwentnie kończy pracę nad tym przedsięwzięciem i niedawno ogłosił zatwierdzenie kontraktu na jednostki rozpoznawcze oznaczone jako T-AGOS-25.

03.06.2024, 11:16
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Ukraina odbudowuje marynarkę wojenną. Korweta Hetman Iwan Mazepa rozpoczyna próby morskie

W Sieci pojawiły się zdjęcia prezentujące jedną z dwóch korwet opartych na typie Ada, budowanych w Turcji dla Sił Morskich Ukrainy. Pierwsza z nich, Ivan Mazepa, rozpoczyna próby morskie. Wskazuje to na intensywny zakres prac nad okrętem, który w niedalekiej przyszłości ma stanowić trzon floty działającej pod niebiesko-żółtą banderą.

29.05.2024, 21:17
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Nie był widziany od zatopienia podczas II wojny światowej. Badacze odnaleźli w głębinach okręt podwodny US Navy

Instytut Historii i Dziedzictwa Marynarki Wojennej (NHHC) potwierdził lokalizację wraku okrętu podwodnego USS Harder (SS 257) z czasów II wojny światowej. Spoczywający na głębokości ponad 900 metrów pozostaje w wyjątkowo dobrym stanie, z widocznymi uszkodzeniami na rufie kiosku, spowodowanymi wybuchem ładunku głębinowego, który odpowiada za jego zatopienie i śmierć całej załogi.

27.05.2024, 13:48
Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki

Koniec testów zakładowych systemu, który znajdzie się na niszczycielu min ORP Jaskółka

Firma OSI Maritime Systems poinformowała o o zakończeniu z powodzeniem odbiorczych prób zakładowych systemu INTS. Znajdzie się on na kolejnym, czwartym już niszczycielu min proj. 258, przyszłym ORP Jaskółka, który najprawdopodobniej w czerwcu zostanie zwodowany.

26.05.2024, 21:11
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.