• <

Wynik wyszukiwania - "westinghouse" - Wiadomości

Grupa Budimex wśród wykonawców elektrowni ‎jądrowej w Polsce

Westinghouse wybrał Mostostal Kraków do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Odpowiedzialny za projekt amerykański koncern wybrał, wchodzącą w skład Grupy Budimex, firmę do kolejnej fazy projektu. Zakres współpracy obejmuje produkcję oraz montaż konstrukcji stalowych dużych modułów strukturalnych oraz obudowy. Rozmowy z wykonawcą na temat wykonania części budowlanej prowadzi również Budimex SA.
14.05.2024

Projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej nabiera tempa. Ruszają prace geologiczne w miejscu planowanej inwestycji

W maju ruszają prace geologiczne w miejscu planowanej budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Pierwszy etap badań zakończy się w tym roku, a wyniki zostaną wykorzystane w trwającym procesie projektowania elektrowni przez konsorcjum Westinghouse i Bechtel. – Chcemy dobrze poznać strukturę gruntu, na którym posadowiona będzie elektrownia. Dzięki temu będziemy mogli dopracować sam projekt elektrowni z perspektywy bezpieczeństwa – podkreśla Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska.
14.05.2024

EKG 2024: budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej opóźni się o dwa lata, ale będzie dobrze przygotowana

Budowa elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino rozpocznie się w 2028 r., dwa lata później, niż zakładał Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. Ministerstwo Klimatu zapowiada, że na przełomie 2024 i 2025 r. będą zaktualizowane m.in. polski program jądrowy i polityka energetyczna. „Każda decyzja jest postrzegana przez pryzmat bezpieczeństwa” - mówił Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Nadzoru Technicznego, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
09.05.2024

Minister Marzena Czarnecka zapewnia: Prąd z atomu w 2035 roku

Po burzy wywołanej 7 maja przez słowa minister przemysłu Marzeny Czarneckiej wygłoszonych podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach, pojawiło się sprostowanie informacji na ten temat. Zdaniem szefowej resortu uruchomienie elektrowni atomowej na Pomorzu i pierwsze dostawy prądu będą miały miejsce kilka lat przed oficjalnym zakończeniem budowy.
08.05.2024

Elektrownia atomowa na Pomorzu opóźniona? Otwarcie dopiero w 2040 roku

Zakładamy ostrożnościowo perspektywę uruchomienia pierwszej wielkoskalowej elektrowni atomowej w 2040 r. - powiedziała we wtorek w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego minister przemysłu Marzena Czarnecka. Dodała, że takie inwestycje ulegają opóźnieniom.
07.05.2024

Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały w zakresie energetyki jądrowej

Amerykańska firma Bechtel, która razem z Westinghouse Electric Company ma zbudować w gminie Choczewo pierwszą w Polsce elektrownię jądrową, w poniedziałek podpisała list intencyjny ws. nawiązania bliskiej współpracy z Politechniką Gdańską.
06.05.2024

Rozpoczynają się prace terenowe w związku z budową polskiej elektrowni atomowej na Pomorzu

W ramach umowy na projektowanie (ESC) podpisanej przez Polskie Elektrownie Jądrowe z konsorcjum Westinghouse i Bechtel, firma Bechtel Polska rozpoczyna pogłębione badania geologiczne w lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w pomorskiej gminie Choczewo. Teren przeznaczony pod badania został odpowiednio przygotowany, a do końca kwietnia trwać będzie tzw. mobilizacja, czyli ustawianie zaplecza badawczego. Badania rozpoczną się w maju.
23.04.2024

Polskie Elektrownie Jądrowe z zatwierdzonym Projektem Robót Geologicznych dla elektrowni jądrowej na Pomorzu

Uzyskany przez Polskie Elektrownie Jądrowe dokument umożliwia rozpoczęcie pogłębionych badań geologicznych w lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Decyzja wydana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że przedłożony przez spółkę PEJ Projekt Robót Geologicznych spełnia wymogi stawiane tego typu inwestycjom i jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. To kolejne ważne zadanie zrealizowane w procesie pozwoleniowym całego projektu.
16.04.2024

Jak wygląda remont największych okrętów na świecie? Stocznia należąca do HII kończy prace na lotniskowcu

Huntington Ingalls Industries (HII) kończy prace w suchym doku, w trakcie którego wykonano tankowanie i kompleksowy remont USS John C. Stennis (CVN 74), lotniskowca typu Nimitz. To jeden z największych okrętów w arsenale US Navy.
10.04.2024

Westinghouse wybrało siedem polskich firm dla wsparcia budowy elektrowni jądrowej

Siedem polskich firm zostało wybranych przez Westinghouse do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Jak poinformował prezes Westinghouse Patrick Fragman, wybrane przedsiębiorstwa będą mogły budować poszczególne moduły bloków energetycznych.
09.04.2024

PWC: pierwsze 20 lat projektu jądrowego to ponad 100 mld zł wkładu do PKB

Pierwsze 20 lat projektu jądrowego - budowy i eksploatacji sześciu reaktorów AP1000 - przekłada się na 118 mld zł wkładu do polskiego PKB, 50 mld zł na wynagrodzenia i 51 mld wpływów z podatków - szacuje firma doradcza PWC w raporcie na zlecenie Westinghouse.
09.04.2024

Bando: decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna

Decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna - podkreślił w przesłanym PAP komunikacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando. Jak zaznaczył, na miejscu rozpoczęły się już pierwsze prace.
25.02.2024

Bando: decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna

Decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna - podkreślił w przesłanym PAP komunikacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando. Jak zaznaczył, na miejscu rozpoczęły się już pierwsze prace.
23.02.2024

Leszek Juchniewicz p.o. prezesa spółki Polskie Elektrownie Jądrowe

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Wspólników spółki Polskie Elektrownie Jądrowe powołało w czwartek byłego prezesa URE Leszka Juchniewicza na p.o. prezesa - poinformowała spółka. Cały dotychczasowy zarząd został odwołany.
22.02.2024

Bechtel ma pierwsze kontrakty z polskimi firmami na prace związane z budową elektrowni jądrowej

Energoprojekt-Katowice, Prochem oraz Summa Linguae to pierwsze firmy, z którymi Bechtel zawarł kontrakty dotyczące budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu - poinformował w środę Bechtel.
21.02.2024

Bułgaria wymienia paliwo jądrowe z rosyjskiego na zachodnie

Bułgaria rozpoczyna stopniową wymianę paliwa reaktorów elektrowni atomowej w Kozłoduju z rosyjskiego na zachodnie - amerykańskie i francuskie; wymiana nie spowoduje zakłóceń i zatrzymania pracy reaktorów - ogłosił we wtorek dyrektor siłowni Walentin Nikołow.
20.02.2024

PEJ: fińskie konsorcjum zapewni wsparcie przy projektowaniu elektrowni jądrowej na Pomorzu

Polskie Elektrownie Jądrowe rozpoczęły współpracę z konsorcjum fińskich spółek Fortum i TVO Nuclear Services przy projektowaniu i przygotowywaniu eksploatacji elektrowni jądrowej na Pomorzu - poinformowały we wtorek Polskie Elektrownie Jądrowe.
13.02.2024

Hennig-Kloska: na ten rok przewidziana jest aktualizacja polityki jądrowej państwa

Na ten rok przewidziana jest aktualizacja polityki jądrowej państwa - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Wskazała, że audyt ws. przygotowań do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej przygotuje pełnomocnik rządu ds. infrastruktury krytycznej.
30.01.2024

Prezydent: apeluję do premiera, by jak najszybciej przystąpić do budowy elektrowni jądrowej

Apeluję do premiera Donalda Tuska, rządu, aby jak najszybciej przystąpić do budowy elektrowni jądrowej - powiedział prezydent Andrzej Duda w Davos. Dodał, że każda zmiana, zwłaszcza zmiana lokalizacji tej elektrowni, powoduje de facto konieczność rozpoczęcia całego procesu lokalizacyjnego od nowa.
18.01.2024

Nowa władza, nowa lokalizacja elektrowni jądrowej? Trwają analizy

Jak donosi „Dziennik Bałtycki”, pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce, która miała powstać w Lubiatowie-Kopalinie w gminie Choczewo na Pomorzu, może powstać w innym miejscu. Przyjrzenie się sprawie i dokładną analizę dotyczącą lokalizacji zapowiedziała podczas wizyty w Chojnicach nowa wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.
17.01.2024

Polskie Sieci Elektroenergetyczne wydały warunki przyłączenia do sieci dla elektrowni jądrowej na Pomorzu

Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE wydał warunki przyłączenia do sieci dla projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu - wynika z opublikowanego przez PSE spisu podmiotów ubiegających się o przyłączenie źródeł do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
04.01.2024

Ambasador USA: wspieramy Polskę na drodze transformacji energetycznej

Dla Polski kluczowa jest transformacja energetyczna, przechodzenie od paliw kopalnych do czystej, bezpiecznej i przystępnej cenowo energii nuklearnej i odnawialnej, wspieramy Polskę w tej inwestycji w lepszą przyszłość - podkreślił w czwartek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
30.11.2023

J.Sasin: spór między Westinghouse, a KHNP o technologię zostanie rozwiązany

Jestem absolutnie spokojny o to, że spór między Westinghouse, a KHNP o technologię budowy elektrowni jądrowych zostanie rozwiązany i taka inwestycja w Polsce będzie mogła być realizowana - stwierdził w poniedziałek były minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
28.11.2023

MKiŚ podsumowuje kadencję Anny Moskwy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało komunikat, w którym podsumowuje działania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat, pod przewodnictwem minister Anny Moskwy. Publikujemy komunikat w całości:
27.11.2023

Bloomberg: Przyszły polski rząd chce objęcia udziałów w elektrowni jądrowej przez amerykańskie firmy

Amerykańskie koncerny Westinghouse i Bechtel zaangażowane w budowę elektrowni jądrowej w Polsce powinny objąć co najmniej 30 proc. udziałów w inwestycji - powiedział doradca Platformy Obywatelskiej ds. energetyki Grzegorz Onimichowski, cytowany przez Bloomberga. Stwierdził też, ze idealnym planem byłoby zbudowanie dwóch elektrowni, w tym drugiej być może z innym partnerem.
17.11.2023

Elektrownia jądrowa na Pomorzu – szansa czy zagrożenie? Eksperci dyskutowali w Gdańsku

Czy budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu jest szansą czy zagrożeniem? A może jest jakaś alternatywa „dla atomu”? W Gdańsku dyskutowali o tym uczestnicy specjalnej konferencji zorganizowanej przez samorząd województwa pomorskiego.
17.11.2023

Elektrownia jądrowa na Pomorzu – szansa czy zagrożenie? Eksperci dyskutowali w Gdańsku

Energetyka atomowa jest jednym z najgorętszych tematów zakresie zapewnienia kraju w bezemisyjną energią. Ma ona swoich zwolenników i przeciwników. W związku z tym odbyła się debata, podczas której można było się zapoznać z wszystkimi za i przeciw wdrożenia tej inwestycji na pomorskiej ziemi.
16.11.2023

Tusk: musimy jak najszybciej rozpocząć budowę elektrowni jądrowej

Jeśli mamy wydać europejskie dziesiątki, nawet setki miliardów euro na unowocześnienie naszej gospodarki, naszego przemysłu, naszej energetyki, to musimy jak najszybciej rozpocząć budowę elektrowni jądrowej - zapowiedział w poniedziałek przewodniczący KO Donald Tusk.
06.11.2023

Przesunięcia wydatków w programie zw. z budową infrastruktury pod elektrownię jądrową

Obniżenie limitu wydatków z budżetu państwa w latach 2023, 2024 i 2028, a podwyższenie ich w 2025 r. - zakładają zmiany w programie zw. z budową infrastruktury pod elektrownię jądrową, o których poinformowało we wtorek w wykazie prac legislacyjnych rządu. Limit wydatków na poziomie 4,76 mld zł ma się nie zmienić.
31.10.2023

Decyzja lokalizacyjna dla projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe otrzymała od wojewody pomorskiego decyzję lokalizacyjną dla projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformowała w czwartek spółka. Decyzja dotyczy lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”.
26.10.2023

PEJ: ruszają spotkania z mieszkańcami Pomorza ws. połączenia kolejowego do elektrowni jądrowej

Od 17 października ruszają spotkania z mieszkańcami Pomorza ws. zapewnienia połączenia kolejowego do elektrowni jądrowej - poinformowała we wtorek spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Spotkania planowane są w Wicku, Garczegorzu, Gniewinie, Choczewie i Wejherowie.
17.10.2023

Podpisano obwieszczenie o rozpoczęciu postępowania ws. decyzji lokalizacyjnej elektrowni jądrowej

Wojewoda pomorski podpisał w poniedziałek obwieszczenie o rozpoczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji lokalizacyjnej pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Postępowanie zostało wszczęte na wniosek spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.
09.10.2023

Sasin: inwestycje dot. budowy elektrowni jądrowej z partnerami z USA i Korei uzupełniają się

Inwestycje dotyczące budowy w Polsce elektrowni jądrowej z Amerykanami i elektrowni z partnerami koreańskimi uzupełniają się - mówił w czwartek w Polsat News szef MAP Jacek Sasin. Zwrócił uwagę, że każda z tych elektrowni zapewni kilkanaście procent zapotrzebowania energii w kraju.
28.09.2023

Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie elektrowni jądrowej

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała w środę z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu.
27.09.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: w środę nastąpi podpisanie umowy na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

W środę Polskie Elektrownie Jądrowe, Westinghouse i Bechtel podpiszą umowę na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformowała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska - Trzeciakowska.
27.09.2023

GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - poinformowała w piątek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
24.09.2023

MKiŚ: Misja gospodarcza amerykańskiej izby przemysłu jądrowego NEI w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

Zaangażowanie w realizację biznesu w Polsce i Stanach Zjednoczonych Ameryki jest tematem spotkań w ramach misji gospodarczej amerykańskiej izby przemysłu jądrowego NEI (Nuclear Energy Insitute) w Polsce. Spotkanie przedsiębiorców otworzyły minister klimatu i środowiska Anna Moskwa i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
21.09.2023

Jest decyzja o wskazaniu lokalizacji inwestycji elektrowni jądrowej na Pomorzu

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję o wskazaniu lokalizacji inwestycji - budowy obiektu energetyki jądrowej - poinformowano na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Pierwsza w Polsce Elektrownia Jądrowa o mocy elektrycznej do 3750 MWe powstanie na obszarze gminy Choczewo.
18.09.2023

Sasin: energetyka jądrowa ma być mocniejszym filarem polskiej energetyki

Polska energetyka powinna opierać się o dwa filary: odnawialne źródła energii oraz energetykę jądrową. To energetyka jądrowa ma być tym filarem mocniejszym, powiedział w czwartek minister aktywów państwowych Jacek Sasin na Forum Krynica 2023.
14.09.2023

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska: Mogę zapewnić, że prąd z polskiej elektrowni jądrowej popłynie w 2033 r.

Mogę zapewnić, że dotrzymamy terminu budowy elektrowni jądrowej i prąd z polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu popłynie w 2033 roku - powiedziała w środę w Waszyngtonie pełnomocnik rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Minister odbyła w USA rozmowy m.in. z przedstawicielami koncernów Westinghouse i Bechtel na temat przyspieszenia prac nad inwestycją.
13.09.2023

PEJ złożyła wniosek o ustalenie lokalizacji elektrowni jądrowej

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe złożyła do wojewody pomorskiego wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji dla pierwszej elektrowni jądrowej - napisała na twitterze pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzciakowska.
22.08.2023

GDOŚ: zebrano komplet materiałów do decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zgromadził całość materiałów dowodowych w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej na Pomorzu - poinformował GDOŚ. Inwestorem tej elektrowni jest państwowa spółka Polskiej Elektrownie Jądrowe.
21.08.2023

Polskie Elektrownie Jądrowe dofinansują budowę drogi w gminie Choczewo

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podaruje gminie Choczewo 154 tys. zł na dokumentację projektową nowej drogi do plaży, która ominie teren przyszłej budowy elektrowni jądrowej. W piątek podpisano umowę darowizny.
18.08.2023

Ruszyła komercyjna eksploatacja reaktora AP1000 w Vogtle. Tak będzie wyglądała elektrownia atomowa na Pomorzu

Pierwszy w USA zaawansowany reaktor jądrowy Westinghouse AP1000® generacji III+ rozpoczął dziś komercyjną eksploatację w elektrowni jądrowej Vogtle należącej do Southern Nuclear. Westinghouse gratuluje zespołowi Southern, Georgia Power i partnerom projektu osiągnięcia komercyjnej eksploatacji bloku nr 3.
02.08.2023

Podpisano umowę na budowę pirsu przy przyszłej elektrowni jądrowej na Pomorzu

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe i Urząd Morski w Gdyni podpisały we wtorek umowę na budowę MOLF - konstrukcji morskiej o długości ok. 1100 m, przeznaczonej do rozładunku elementów planowanej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Rząd przeznaczył na budowę MOLF ponad 900 mln zł.
19.07.2023

A.Moskwa: jest decyzja zasadnicza dla Polskich Elektrowni Jądrowych

W środę wydaliśmy decyzję zasadniczą dla Polskich Elektrowni Jądrowych, która przybliża do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Inwestycja PEJ na Pomorzu jest pierwszym w Polsce projektem jądrowym, który otrzymał taką decyzję.
12.07.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: do 2028 r. powstanie specjalny pirs pod budowę elektrowni jądrowej na Pomorzu

Za ok. 900 mln zł do 2028 r. powstanie specjalny pirs, który służyć będzie budowie pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu - przekazała PAP Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
22.06.2023

Latem kolejna nowela ws. ułatwień dla atomu, w tym dla SMR-ów

W lipcu br. chcemy przyjąć projekt szerszej noweli przepisów ws. inwestycji w energetykę jądrową, która ma uprościć i umożliwić przyspieszenie inwestycji w duży i mały atom, mówi PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.06.2023

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska nowym pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej

Premier Mateusz Morawiecki dokonał zmiany na stanowisku pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej - poinformował w piątek PAP rzecznik rządu Piotr Müller. Funkcję objęła od piątku Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, dotychczasowa wiceminister klimatu i środowiska.
02.06.2023

Rząd przyjął uchwałę ws. finansowania budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

Rada Ministrów przyjęła uchwałę dot. zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
30.05.2023

Rząd rozpoczął obrady, zajmie się m.in. projektem uchwały ws. finansowania budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

Rząd we wtorek po godz. 11 rozpoczął obrady; ma się zająć m.in. projektem uchwały ws. zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa, a także propozycją noweli ustawy o Agencji Mienia Wojskowego.
30.05.2023

Firmy PEJ, Westinghouse i Bechtel podpisały umowę dot. budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

Szefowie firm PEJ, Westinghouse i Bechtel podpisali w czwartek umowę dot. konsorcjum projektowego i usług inżynierskich przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu. Kolejnym etapem będzie umowa ws. projektowania i prac inżynieryjnych, to już latem tego roku - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
25.05.2023

Polskie Elektrownie Jądrowe w tym roku chcą wystąpić o decyzję lokalizacyjną dla elektrowni jądrowej

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe zamierza w tym roku wystąpić o decyzję lokalizacyjną dla elektrowni jądrowej na Pomorzu - poinformował podczas czwartkowego podpisania porozumienia w sprawie konsorcjum projektowego dla polskiej elektrowni jądrowej Łukasz Młynarkiewicz - p.o. prezesa zarządu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).
25.05.2023

A. Moskwa o projekcie jądrowym: w czwartek wstępna umowa z Westinghousem i Bechtelem

W czwartek będzie podpisana wstępna umowa z Westinghousem i Bechtelem; to znany tandem, który buduje elektrownie; wierzymy, że to dodatkowa gwarancja sukcesu elektrowni atomowej w Polsce - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Programie 1 Polskiego Radia.
25.05.2023

W czwartek dołączy amerykański wykonawca pierwszej elektrowni atomowej

W tym tygodniu dołączy kolejny partner, kolejny podmiot amerykański w projekcie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce - będzie to wykonawca - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Radiu RMF24. W tym roku będzie umowa na usługi inżynieryjne, projektowe - dodała.
23.05.2023

Zmierzch pewnej epoki? Amerykanie zezłomują atomowy lotniskowiec

To będzie drogie, wyjątkowo wielkie i zarazem smutne przedsięwzięcie. Amerykańskie służby przygotowuje się do wycofania USS Nimitz (CVN-68), jednego z pierwszych superlotniskowców o napędzie atomowym. Przez dekady należał do trzonu sił uderzeniowych US Navy.
21.04.2023

Bezpieczna i czysta energia dla Polski. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER. Prawie pół tysiąca uczestników wysłuchało merytorycznych debat i wystąpień liderów sektora, którzy poruszyli najbardziej aktualne tematy związane z polską energetyką.
19.04.2023

Polski nie stać na rezygnację z atomu. Niemcy robią błąd [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

W ocenie przedstawicieli administracji rządowej i branży jądrowej, Polska podjęła słuszną decyzję o inwestycji w energetykę jądrową ze względu na rosnące zapotrzebowanie na tanią i stabilną energię dla gospodarki. Polska w tym względzie nie powinna oglądać się na Niemcy, a zwrócić uwagę na fakt, że wiele krajów podejmuje decyzje o nowych planach inwestycyjnych. Dyskusję o przyszłości energetyki jądrowej w Polsce podjęto podczas Konferencji Energetycznej 37. EuroPOWER & 7. OZE POWER. Wydarzenie było organizowane pod patronatem med
17.04.2023

Transformacja energetyczna i przyszłość energetyki w Polsce. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER odbędzie się już 13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel. Najważniejsze wydarzenie skierowane do sektora energetycznego po raz kolejny zgromadzi przedstawicieli zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, ekspertów, przedstawicieli świata nauki oraz członków izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych.
29.03.2023

Podpisano umowę na prace przedprojektowe elektrowni jądrowej na Pomorzu

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała w środę z firmą Westinghouse kontrakt pomostowy w sprawie budowy elektrowni jądrowej. Umowa ma umożliwić m.in. wstępne oszacowanie wartości projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
22.02.2023

Odpowiedź sektora na wyzwania kryzysu energetycznego podczas 36. EuroPOWER i 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 6. OZE POWER. Wydarzenie, na którego program składały się wystąpienia i debaty kluczowych przedstawicieli polskiego sektora energetycznego, zgromadziło ponad pół tysiąca uczestników.
14.11.2022

Atom jest odpowiedzią na przyszłe niedobory mocy w Polsce [RELACJA]

Energetyka jądrowa była jednym z tematów podejmowanych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER, organizowanej pod patronatem GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Dyskusja odbywa się tuż po przełomowych decyzjach o wyborze partnera technologicznego dla pierwszego partnera elektrowni jądrowej. Branża podkreśla, że jest to pozytywna wiadomość, ale trzeba działać szybciej.
09.11.2022

Otwarcie Baltic Pipe. Jak uruchomienie gazociągu komentują politycy?

Już dzisiaj (27 września) symbolicznie uruchomiono przesył w gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa (Zachodniopomorskie). Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki. Co o gazociągu Baltic Pipe mówili politycy z kraju i ze świata?
27.09.2022

Bechtel współpracuje z polskimi firmami w zakresie potencjalnej budowy elektrowni jądrowych umiejscowionych na wybrzeżu Bałtyku

Bechtel, zaufany lider w dziedzinie inżynierii, budownictwa i zarządzania projektami, podpisał dziś memorandum porozumienia z 12 polskimi firmami w sprawie potencjalnej budowy dwóch nowych cywilnych elektrowni jądrowych umiejscowionych na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jedną z firm współpracujących jest gdyńska spółka Vistal Gdynia.
27.04.2022

KHNP złożyło polskiemu rządowi ofertę budowy elektrowni jądrowych

Koreański koncern KHNP złożył w czwartek ofertę techniczną i cenową na budowę elektrowni jądrowych w Polsce. Jak poinformowała firma, oferta przewiduje budowę 6 reaktorów APR1400 o mocy 8,4 GW, pierwszy mógłby zacząć działać w 2033 r.
21.04.2022

Czarter na podróż – niedostarczenie ładunku przez czarterującego

Ustaloną aktualnie zasadą prawa angielskiego jest przyjęcie, iż jeżeli ma miejsce sytuacja niedostarczenia przez czarterującego (frachtującego) ładunku do przewozu w ramach czarteru na podróż, wówczas armator (przewoźnik) zobowiązany jest pozostawać ze statkiem przez cały okres ładowania (lay-time/laytime). Co więcej, nawet po upływie okresu ładowania przewoźnik nie może wycofać statku, chyba że jest oczywistym, iż czarterujący nie ma zamiaru dostarczyć ładunku lub zwłoka jest tak znacząca, iż ma znamiona „frustration”.
01.04.2022

Ekspert: USA wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy

USA mają nie tylko dużą przewagę w kwestiach obronnych, ale też bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie jeśli chodzi o dostawy gazu do Polski i Europy – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
26.03.2022

Vattenfall wstrzymuje dostawy paliwa z Rosji do swoich elektrowni jądrowych

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall ogłosił w czwartek, że wstrzymuje dostawy rosyjskiego paliwa jądrowego do swoich elektrowni jądrowych. Firma poinformowała też, że nie będzie składać żadnych zamówień na rosyjskie paliwo.
24.02.2022

Budowa sześciu reaktorów coraz bliżej? Energomontaż-Północ Gdynia S.A. podpisał umowę z Westinghouse Electric Company

Energomontaż-Północ Gdynia S.A. podpisała wspólnie z Westinghouse Electric Company porozumienie o współpracy w zakresie potencjalnej budowy sześciu reaktorów AP1000 w ramach realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz przyszłych projektów z wykorzystaniem tej technologii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
31.01.2022

Naimski: Baltic Pipe to krok w kierunku różnicowania produkcji energii

Baltic Pipe to krok w kierunku różnicowania produkcji energii elektrycznej - powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jako kolejne wymienił morskie elektrownie wiatrowe i atom.
20.11.2021

Atomowa wizja rozwoju. Czy tym razem się uda?

Tematy związane z Polityką Energetyczną Polski na najbliższe lata zdominują wiele dyskusji na tegorocznym Forum Wizja Rozwoju. Założenia rządu w tej kwestii są jasne – w 2033 roku powinien ruszyć pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy od 1 do 1,6 GW.
08.06.2021

Pompeo poruszy w Pradze temat gazociągu Nord Stream 2?

Czescy komentatorzy zastanawiają się czy Pompeo poruszy w Pradze temat gazociągu Nord Stream 2. Tę inwestycję wspierają czescy politycy, którzy budują interkonektory między niemiecką siecią gazową a swoim krajem.
08.08.2020

Turcja wznowiła odwierty na wschodzie Morza Śródziemnego

Według mediów wśród tematów, które sekretarz stanu USA Mike Pompeo chce poruszyć w przyszłym tygodniu w Czechach, są m.in. kwestie zależności energetycznej od Rosji i współpraca w zakresie bezpieczeństwa. Problem dyslokacji wojsk USA z Niemiec nie ma być poruszany.
08.08.2020

Współpraca energetyczna z USA: przede wszystkim w sektorze gazu

Współpraca na polu energetyki ma być jednym z tematów wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Od kilku lat Polska kontraktuje tam skroplony gaz, amerykańskie firmy zaś dostarczają elementy elektrowni, przede wszystkim gazowych.
23.06.2020

W Warszawie odbyło się Polsko-Amerykańskie Forum Energetyki Jądrowej

Forum zgromadziło wiele amerykańskich firm zaliczanych do liderów rynku energetyki jądrowej nie tylko w USA, ale również globalnie na świecie, m.in. Westinghouse, GE Power, Emerson i inne. W ramach przedstawionych prezentacji można było zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami gwarantującymi bezpieczeństwo pracy elektrowni jądrowych m.in. dzięki redundancji systemów, w tym najistotniejszych związanych z awaryjnym grawitacyjnym wygaszaniem reaktora w przypadku wystąpienia takiej konieczności.
18.11.2019

USA/Duda: Chcemy być silnym hubem dostaw gazu do Europy

Chcemy być silnym hubem, jeśli chodzi o dostarczanie gazu ziemnego do Europy, przede wszystkim do Europy Środkowej - oświadczył prezydent Andrzej Duda, który w piątek odwiedzi terminal LNG Sabine Pass w Zatoce Meksykańskiej.
15.06.2019

Czarter na czas – ustalenie wysokości odszkodowania z tytułu niewykonania umowy w świetle prawa angielskiego. Analiza sprawy „The New Flamenco”[1]

W sierpniu 2005 roku właściciele statku i czarterujący zawarli umowę (jako Addendum A), przedłużającą okres czarteru na następne dwa lata do 28.10.2007 r. Na spotkaniu 08.06.2007 r. właściciele i czarterujący osiągnęli porozumienie ustne (oznaczone jako Addendum B) przewidujące kolejne przedłużenie umowy czarteru na dwa lata - do 02.11.2009 r. Czarterujący zakwestionowali domniemane ustne porozumienia z 08.06.2007 r. i odmówili podpisania umowy - Addendum B.
27.02.2016

Smart Port and City Cluster Inteligentna specjalizacja albo w poszukiwaniu ziarnka ryżu

Do końca roku w kraju i województwach powinniśmy ustalić inteligentne specjalizacje. W Polsce inteligentną specjalizację musi ustalić wicepremier ds. gospodarki i ponieść pełne konsekwencje dobrego i lub złego wyboru. W województwie inteligentną specjalizację powinien określić marszałek województwa mając świadomość konsekwencji tej decyzji dla długofalowego rozwoju swego regionu w warunkach globalnej konkurencji.
15.09.2014

Westinghouse: porozumienie z Energomontażem-Północ Gdynia

Westinghouse Electric Company uzgodnił list intencyjny z firmą Energomontaż-Północ Gdynia, która jest producentem i dostawcą przemysłowych konstrukcji stalowych. Krok ten jest elementem przygotowań do ewentualnej budowy elektrowni jądrowych Westinghouse AP 1000 Polsce - poinformował Westinghouse.
21.06.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.