• <

Wynik wyszukiwania - "urugwaj" - Wiadomości

ME w klasie 49er – Malzacka i Jankowiak czwarte we Francji

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak zajęły w La Grande Motte we Francji czwarte miejsce w mistrzostwach Europy w żeglarskiej olimpijskiej klasie 49erFX. Na dziewiątej pozycji w klasie 49er zakończyli regaty Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki.
12.05.2024

ME w klasie 49er – dwie polskie kobiece załogi w wyścigu medalowym

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak oraz Gabriela Czapska i Hanna Rajchert popłyną w niedzielę w La Grande Motte we Francji w wyścigu medalowym mistrzostw Europy w żeglarskiej olimpijskiej klasie 49erFX. W klasie 49er mężczyzn czekają jeszcze dwa starty.
11.05.2024

El Nino zakończy się w czerwcu, La Nina pojawi się w drugiej połowie 2024 r.

Zjawisko pogodowe El Nino, które wywołuje obecnie fale upałów w Azji Południowej, powinno wygasnąć do czerwca – poinformowało w czwartek amerykańskie rządowe biuro meteorologiczne. Naukowcy twierdzą, że w drugiej połowie 2024 r. może pojawić się zjawisko La Nina, które przyniesie ochłodzenie u wybrzeży Ameryki Południowej.
09.05.2024

Paweł Tarnowski wygrywa regaty Pucharu Świata. Brąz Przybytka i Piaseckiego

Dużym sukces polskich żeglarzy w regatach Pucharu Świata o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce. W windsurfingowej klasie iQFoil Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski) wywalczył złoty medal, zaś w klasie 49erFX brązowy medal zdobyli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk). Na Majorce, w 10 konkurencjach olimpijskich rywalizowało ponad 1000 żeglarzy i żeglarek z 75 krajów.
06.04.2024

Brazylia wysyła siły zbrojne na granicę z Wenezuelą i Gujaną. Konflikt o Essequibo wciąż możliwy?

Jak podały służby prasowe sił zbrojnych Brazylii, armia wysłała komponent, w skład którego weszło m.in. 28 pojazdów opancerzonych. Rozmieszczenie techniki wojskowej wiąże się z zakusami rządu w Caracas wobec wschodniego sąsiada, aby odebrać jego morskie i lądowe złoża surowców, w tym ropy naftowej.
05.02.2024

Pół wieku pod biało-czerwoną banderą. Wyjątkowy jubileusz ORP Piast

Jeden z okrętów ratowniczych polskiej Marynarki Wojennej obchodził 50-tą rocznicę podniesienia bandery. W tym czasie wykonywał wiele zadań na rzecz sił zbrojnych, acz od wielu lat częściej można zobaczyć go w stoczni, niż w morzu.
28.01.2024

CMA CGM odbiera statki na LNG

Chińska stocznia Hudong-Zhonghau Shipbuilding dostarczyła CMA CGM kontenerowiec CMA CGM Bahia. Jednostka jest kolejną napędzaną LNG.
09.12.2023

Groźne roszczenia terytorialne Wenezueli wobec Gujany. W tle dostęp do złóż ropy na Atlantyku

W Wenezueli odbyło się referendum, w którym naród miał opowiedzieć się nad "przywróceniem" pod kontrolę władz regionu Guayana Esequiba. Problem polega na tym, że stanowi on połowę terytorium sąsiedniej Gujany. Działania rządu w Caracas, przypominające rosyjskie roszczenia wobec Ukrainy, grożą stabilnością bezpieczeństwa w Ameryce Południowej.
04.12.2023

Urugwaj. Morze wyrzuciło na brzeg 20-tonowego płetwala błękitnego; pierwszy taki przypadek od 100 lat

Na jedną z plaż na południowym zachodzie Urugwaju morze wyrzuciło ważącego około 20 ton płetwala błękitnego - podały w środę władze tego kraju, dodając, że to pierwszy od 100 lat taki przypadek.
28.09.2023

Incat Tasmania dostarczy największy na świecie statek akumulatorowo-elektryczny

Australijska stocznia Incat Tasmania ustanawia rekord dla największego statku elektrycznego na świecie, dzięki nowemu 130-metrowemu promowi typu ro-pax budowanemu dla urugwajskiego operatora, Buquebús. Będzie miał czterokrotnie większą moc niż kolejna co do wielkości instalacja i 40 razy większą niż pierwszy na świecie prom zasilany akumulatorowo, Ampere.
25.08.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – czerwiec 2023 r.

Czerwiec zaznaczył się w historii żeglugi kolejnymi wypadkami morskimi. Wiele z nich miało bardzo poważny charakter, zagrażający zdrowiu i życiu załogantów a także pasażerów. Pojawiły się ataki napastników na jednostki handlowe. Nie obyło się bez uszkodzeń statków a także infrastruktury portowej i znajdujących się tam urządzeń.
03.07.2023

Żaglowiec Amerigo Vespucci wyruszy z Genui w rejs dookoła świata, by promować włoską kulturę i tradycję

W sobotę o godzinie 14 z portu w Genui wyruszy w rejs dookoła świata żaglowiec szkolny włoskiej Marynarki Wojennej Amerigo Vespucci. Wróci do portu z La Spezii 11 lutego 2025 r. Rejs będzie promował włoską gospodarkę, kulturę i styl życia „Made in Italy”, ale także kandydaturę kuchni włoskiej na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
01.07.2023

Aegir Insights: Nadchodzi fala aukcyjna offshore wind – ponad 60 GW na horyzoncie

Eksperci ośrodka analitycznego Aegir Insights informują, że w tym roku planowanych jest szereg aukcji na przyznanie praw do dzierżawy obszarów morskich oraz kontraktów na zakup energii po gwarantowane cenie. Aukcje mogą objąć projekty o łącznej mocy 60 GW w skali globalnej. Nie są jeszcze znane szczegóły wszystkich postępowań.
27.03.2023

Incat dostarczy pierwszy na świecie duży prom elektryczny

Australijski konstruktor szybkich promów Incat Tasmania ujawnił, że prowadzi rozmowy z południowoamerykańskim operatorem Buquebus na temat dostawy największego na świecie bezemisyjnego, lekkiego promu typu ro-pax.
23.01.2023

Włoscy policjanci odkryli ładunek kokainy na chińskim statku

Funkcjonariusze przeszukali frachtowiec Cosco Shipping Honor, który przypłynął z Ameryki Południowej. Na jego pokładzie odkryli tonę kokainy, przeznaczonej najpewniej na europejski rynek.
18.01.2023

Zatonął pływający dok, wraz z nim statki i dźwigi [WIDEO]

W porcie Montevideo w Urugwaju zatonął pływający dok, wraz z nim trzy statki i dwa dźwigi. Nikomu nic się nie stało.
09.12.2022

Czyja turbina będzie największa i kto stanie na podium? [ANALIZA]

Początek XXI wieku stanowi przełom w energetyce wiatrowej. Z każdym miesiącem słychać doniesienia o coraz to nowszych technologiach czy innowacjach, w których prześcigają się światowi gracze sektora – aby produkować więcej i bardziej wydajnie. Główny nacisk branży w świetle kryzysu klimatycznego i nowych regulacji prawnych kładziony jest na „zielone aspekty” w tym recykling po zakończeniu cyklu, komponenty i ich sposób pozyskiwania, coraz mniejszą ingerencję w morski ekosystem czy przechodząc do wielkości turbin i ich wysokości
09.06.2022

Polacy mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er.

Wspaniały sukces odnieśli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch – żeglarze AZS AWFiS Gdańsk w znakomitym stylu zostali w Gdyni mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er. – To pierwszy medal mistrzostw świata zdobyty w tej klasie przez biało-czerwonych – podkreślił trener Dominik Buksak.
11.07.2021

Branża logistyczna nie widzi szans na światowe ożywienie w 2021

Menedżerowie branży logistycznej nie przewidują ożywienia w światowej gospodarce przynajmniej do 2022 roku po spadkach wywołanych pandemią COVID-19, pomimo spodziewanego odbicia w Azji, Ameryce Północnej i Europie.
09.02.2021

Premier Johnson wezwał posłów do poparcia umowy z UE

Brytyjski premier Boris Johnson wezwał w środę posłów do poparcia uzgodnionej w zeszłym tygodniu umowy z Unią Europejską o ich przyszłych relacjach. Podkreślił, że tam umowa ta "pokazuje, że Wielka Brytania może być jednocześnie europejska i suwerenna".
30.12.2020

COVID-19 a problemy z podmianami marynarzy - stan na 10.2020 r.

Globalna pandemia koronawirusa – o czym już wielokrotnie informowaliśmy – wywarła znaczny wpływ na funkcjonowanie szeroko rozumianej branży morskiej. Potrzeba utrzymania nieprzerwanego łańcucha dostaw wymusiła na podmiotach eksploatujących statki morskie w transporcie międzynarodowym wiele zmian w ich dotychczasowym funkcjonowaniu. Szczególnie kłopotliwe okazało się zapewnienie właściwego poziomu rotacji załóg, na co wpływ miały obostrzenia epidemiczne statuowane przez prawodawstwa poszczególnych państw. W poniższym artykule star
08.10.2020

Grecja wyłączyła marynarzy z zakazu wejścia do kraju

Grecja zwolniła marynarzy z ograniczeń podróży związanych z COVID-19, spełniając swoje zobowiązanie wobec IMO dotyczące ułatwienia zmiany załogi.
26.07.2020

COVID-19, a problemy z podmianami marynarzy

W związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, rządy na całym świecie zawiesiły loty międzynarodowe, zamknęły granice, porty i lotniska oraz nałożyły odpowiednie ograniczenia na cudzoziemców w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednym z największych wyzwań, przed którym znajduje się obecnie branża żeglugowa, jest przeprowadzanie podmian w załodze statków. Wspomniane ograniczenia bezpośrednio wpłynęły na zdolność marynarzy do podróżowania między poszczególnymi statkami, a krajem ich zamieszkania.
21.07.2020

Epidemia koronawirusa – specjalne rozwiązania dla cudzoziemców

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, weszły w życie kolejne zmiany w prawie[i] przewidujące m.in. szczególne rozwiązania dla cudzoziemców w Polsce. Obowiązujące obecnie przepisy umożliwiają legalne pozostanie w kraju osobom, które chcą realizować dotychczasowy cel pobytu lub nie mogą opuścić Polski w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
18.05.2020

Epidemia koronawirusa – specjalne rozwiązania dla cudzoziemców

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, 31 marca 2020 r. weszła w życie ustawa przewidująca m.in. szczególne rozwiązania dla cudzoziemców w Polsce. Przepisy umożliwią legalne pozostanie w kraju osobom, które chcą realizować dotychczasowy cel pobytu lub nie mogą opuścić Polski w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
01.04.2020

Prądy morskie - tętnice oceanów w krwiobiegu życia na Ziemi (analiza)

Od bieguna południowego "wypływają" prądy oceaniczne, które mają nieoceniony wpływ na funkcjonowanie fauny i flory oceanicznej, kształtując zjawiska pogodowe, a co za tym idzie i życie człowieka. Prądy morskie służą jako globalne "tętnice", rozprowadzające m.in ciepło, sól, węgiel i tlen w oceanach i morzach na całym świecie. Czy zmiany klimatu mają wpływ na spowalnianie wymiany wód? Według naukowców tempo to zmniejszyło się o około 15 procent w ciągu ostatnich 50 lat co ma swoje konsekwencje w przyrodzie.
02.01.2020

Niemcy: Celnicy przejęli rekordowy ładunek kokainy

Niemieccy celnicy przejęli w Hamburgu 4,5 tony kokainy ukrytej w kontenerze z Urugwaju. Jest to największy w historii przemyt narkotyków, jaki udało się udaremnić funkcjonariuszom nad Renem. Czarnorynkowa wartość takiej ilości kokainy to około miliarda euro.
03.08.2019

Masowiec COSCO na mieliźnie

Jak poinformował portal World Maritime News, 6 lipca masowiec Fu Xing Hai osiadł na mieliźnie w kanale Martin Garcia, pomiędzy Argentyną i Urugwajem.
19.07.2019

UE-Mercosur: Polityczne porozumienie ws. strefy wolnego handlu

Unia Europejska i południowoamerykański Mercosur (Wspólny Rynek Południa), chcą wspólnie stworzyć największą na świecie strefę wolnego handlu. Po latach negocjacji osiągnięto polityczne porozumienie w tej sprawie - poinformowała w piątek Komisja Europejska.
29.06.2019

Rozmowy ws. handlu UE-Ameryka Południowa na ostatniej prostej

Rozmowy dotyczące umowy o wolnym handlu miedzy UE a Mercosurem, organizacją zrzeszającą Argentynę, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj, wchodzą na poziom polityczny. W środę wieczorem w Brukseli zaplanowano spotkanie unijnych komisarzy i ministrów z czterech krajów.
26.06.2019

Premier: Polska ma zastrzeżenia dot. unijnej umowy o handlu z Ameryką Płd.

Polska - razem z Francją, Belgią i Irlandią - jest sygnatariuszem listu ws. unijnej umowy o handlu z Ameryką Południową; chodzi m.in. o ochronę polskich rolników - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji.
19.06.2019

To będzie największy na świecie prom tego typu. Właśnie podpisano umowę

Stocznia Incat z Tasmanii zbuduje największy na świecie, wykonany z aluminium katamaran. Tym samym firma Molslinjen nie będzie już firmą dysponującą największą tego typu jednostką.
22.05.2019

Szef MSZ: Widzimy możliwości współpracy przemysłów obronnych Polski i Brazylii

Widzimy możliwości rozwoju współpracy między polskim i brazylijskim przemysłem obronnym - powiedział w piątek w Warszawie szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Brazylii Ernesto Araujo. Opowiedział się też za powołaniem dwustronnej komisji ds. handlu i inwestycji.
10.05.2019

Raport: 15 proc. pracowników w UE pracuje ponad 48 godzin tygodniowo

15 proc. pracowników w UE pracuje ponad 48 godzin tygodniowo, podczas gdy w Chinach czy Korei Płd. odsetek ten wynosi 40 proc., a w Chile i Turcji ponad 50 proc. - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).
07.05.2019

Związki zawodowe z Ameryki Łacińskiej będą wspólnie walczyć o prawa marynarzy

Związki z całej Ameryki Łacińskiej zobowiązały się do wspólnego zapewnienia pomocy marynarzom w trudnej sytuacji w portach Ameryki Środkowej i Południowej - donosi Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF). W tym celu w ostatnim tygodniu ogłosiły start sieci ITF Latin American Contact Network.
17.04.2019

Niemcy: W porcie w Hamburgu przechwycono 440 kg kokainy

Na kontenerowcu, który zawinął do Hamburga, przechwycono transport 440 kg kokainy wartej w czarnorynkowej sprzedaży detalicznej około 13 mln euro - poinformowały w poniedziałek portowe służby celne.
15.04.2019

Niepokój konsumentów i problemy krajów w zakresie ograniczenia wykorzystania plastiku na świecie

Orb Media ocenia cztery aspekty problemu z plastikiem: odpady w morzu, mikroplastiki, chemikalia i odzysk.
14.12.2018

WMO: Ostatnie cztery lata najcieplejsze w historii, rok 2018 na czwartym miejscu

Rok 2018 był czwartym najcieplejszym rokiem w historii – ogłosiła Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Raport WMO zawiera jednoznaczny przekaz: ocieplenie klimatu nadal postępuje, a jego konsekwencje dla planety i ludzi pogłębiają się.
01.12.2018

Wyniki GEFCO w pierwszym półroczu - grupa utrzymuje wzrost finansowy

Grupa GEFCO, światowy gracz w zakresie zintegrowanych łańcuchów dostaw i europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej, opublikowała wyniki finansowe wypracowane w pierwszym półroczu.
16.10.2018

Brazylia: Stan wyjątkowy w Sao Paulo z powodu strajku kierowców ciężarówek

Władze miasta Sao Paulo wprowadziły w piątek stan wyjątkowy z powodu protestu kierowców ciężarówek. Prezydent Brazylii Michel Temer upoważnił wojsko do siłowego rozwiązania blokad dróg, które od pięciu dni paraliżują to największe południowoamerykańskie państwo.
26.05.2018

Polskie żaglowce pozdrawiają Velas Latinoamerica

Morze jest mostem, łączącym ludzi, niezależnie od szerokości geograficznej. Wychodząc z tego założenia kapitanowie i armatorzy największych polskich żaglowców wysłali specjalne pozdrowienia do wszystkich jednostek uczestniczących w trwającym właśnie zlocie Velas Latinoamerica.
30.04.2018

Menedżerowie logistyki: Brexit nie zaszkodzi rynkom wschodzącym

Według uczestników najnowszej ankiety przeprowadzonej wśród 500 menedżerów światowych firm logistycznych, wyjście Wielkiej Brytanii z UE prawdopodobnie nie zaszkodzi gospodarkom wschodzącym, a nawet może zapewnić im lepszy dostęp do rynków. Wyniki stanowią część opublikowanego właśnie Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility na 2018 (Agility Emerging Markets Logistics Index 2018). Jest to coroczny ranking 50 czołowych rynków wschodzących, ocenianych według wielkości, potencjału ekonomicznego, infrastruktury, połączeń tra
14.02.2018

Argentyńska marynarka wojenna utraciła kontakt z okrętem podwodnym

Argentyńska marynarka wojenna poinformowała w piątek wieczorem, że utraciła kontakt z pływającym na południowym Atlantyku okrętem podwodnym z 44-osobową załogą. Okręt ARA San Juan nie daje żadnych sygnałów od środy. Trwają intensywne poszukiwania.
18.11.2017

Zaginął statek z 24 członkami załogi na Atlantyku niedaleko Urugwaju

Statek handlowy z 24 członkami załogi, wykorzystywany przez południowokoreańską firmę przewozową, zaginął na morzu niedaleko Urugwaju - poinformował w sobotę południowokoreański rząd. Wśród zaginionych jest 16 Filipińczyków i ośmiu obywateli Korei Południowej.
31.03.2017

DSV umacnia swoją pozycję w Afryce

Dziewięć nowych krajów dołączyło w zeszłym roku do Grupy DSV w efekcie przejęcia przez operatora UTi Worldwide. Oddział we wschodnioafrykańskim Malawi, który funkcjonuje już od 26 lat, jest najnowszym członkiem rodziny DSV.
16.01.2017

15-metrowy wieloryb ugrzązł na mieliźnie (wideo)

Ponad dobę trwała akcja ratowania wieloryba, który ugrzązł na mieliźnie w pobliżu morskiego parku rozrywki "Mundo Marino". Ssaka o długości 15 metrów i ważącego 10 ton udało się zepchnąć do morza dzięki wysiłkom wolontariuszy i silnemu przypływowi.
15.07.2016

Demony prędkości. Najszybszy statek świata napędzają turbiny jak z samolotu (wideo)

Rozpoczynamy letni cykl traktujący o najszybszych statkach i okrętach na świecie. Na pierwszy rzut idzie prom Francisco - najszybsza jednostka komercyjna na świecie, która może się poruszać z prędkością 58 węzłów (107 km/h).
05.07.2016

Urugwaj: tankowiec na mieliźnie

Tankowiec Siteam Anja pływający pod banderą Wysp Marshalla, który osiadł na mieliźnie na skałach, zaledwie 400 metrów od brzegu wyspy Lobos, około 8 km na południowy wschód od Punta del Este w Urugwaju, dziś jeszcze nie ruszy się z miejsca.
20.05.2016

Wiosną Sea Diamond może zawinie do Szczecina

To masowiec jeden z największych jakie gościł kiedykolwiek nadodrzański port. Spodziewany jest tam pod koniec kwietnia lub na początku maja.
09.04.2014

Radar SharpEye stworzony przez Kelvin Hughes zapewni bezpieczeństwo na najszybszym promie świata

Kelvin Hughes jest światowym liderem w projektowaniu i dostarczaniu systemów nawigacji i nadzoru. Firma oznajmiła, że jej produkt, SharpEye stanowi część wyposażenia najszybszego promu świata kursującego między Argentyną i Urugwajem.
05.02.2014

Argentyna zamknęła przed Brytyjczykami część portów

Władze argentyńskiej prowincji Buenos Aires zamknęły porty dla statków przewożących ropę naftową pod brytyjską banderą. Jako powód podały walkę o suwerenność i surowce spornych wysp, Falklandów - donosi w piątek dziennik "Daily Telegraph".
06.08.2012

Boże Narodzenie na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

Święta Bożego Narodzenia ponad półtora tysiąca marynarzy, znajdujących się obecnie na 75 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej – największego polskiego armatora, spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób.
23.12.2011

Zdobył Horn

Zbigniew „Gutek” Gutkowski startujący w samotnych regatach wokół ziemskiego globu powiedział w rozmowie telefonicznej z Agatą Boksą, że jest wyjątkowo szczęśliwy. Jego jacht „Operon Racing” opłynął groźną .....
02.03.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.