• <

Wynik wyszukiwania - "rsx" - Wiadomości

Analityk: Ukraina pokazała, że może zakłócić eksport rosyjskiej ropy przez porty

Ostatnie ataki ukraińskich dronów na rafinerie w Rosji pokazały, że Ukraina jest w stanie zagrozić eksportowi rosyjskiej ropy naftowej przez porty w Primorsku i Noworosyjsku - ocenił w rozmowie z PAP Thomas O'Donnell, ekspert ds. energetyki z amerykańskiego think tanku Wilson Center.
31.03.2024

Zdementowano doniesienia o ofiarach śmiertelnych wybuchu w rafinerii w Bandar Abbas

Firma zarządzająca rafinerią w portowym mieście Bandar Abbas na południu Iranu zdementowała w czwartek wcześniejsze doniesienia o kilku ofiarach śmiertelnych wybuchu w tym zakładzie. Jak powiadomiono, co najmniej dwie osoby zostały ranne.
07.03.2024

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Pokaz możliwości. ORP Gen. Tadeusz Kościuszko na międzynarodowych ćwiczeniach w pobliżu Islandii

Jedenaście państw NATO bierze udział międzynarodowym ćwiczeniu pk. Dynamic Mongoose 2023, będących zakrojonym na szeroką skalę sprawdzianem zdolności sił morskich w zakresie zwalczania okrętów podwodnych na północnym Atlantyku w dniach od 24 kwietnia do 5 maja. Gospodarzem przedsięwzięcia jest Islandia. Wśród zaangażowanych w to wydarzenie okrętów jest polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, która od stycznia br. wchodzi w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1.
29.04.2023

Czas upłynął! ORP Mewa wchodzi do szyku

Tegoroczny dzień świętego Walentego z pewnością zostanie zapamiętany przez osoby związane z polską Marynarką Wojenną. Dziś podniesiono banderę na trzecim niszczycielu min proj. 258, ORP Mewa (603). W ten sposób zakończył się pierwszy etap doposażania morskiego rodzaju sił zbrojnych w nowoczesne okręty przeciwminowe.
14.02.2023

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Żeglarze liczą na kontynuację umowy sponsorskiej z PGE

"Tegoroczne sukcesy w najważniejszych imprezach odniesione przez biało-czerwonych dają nadzieję, że także i w kolejnych latach PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. będzie naszym sponsorem" - powiedział prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.
30.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Safe. Kolejny holownik Shoalbuster zwodowany [WIDEO, ZDJĘCIA]

W gdańskiej stoczni Safe odbyło się wodowanie kolejnego holownika typu Shoalbuster 2711.
31.08.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Prezydent: tunel w Świnoujściu to jest naprawdę epokowe wydarzenie [WIDEO]

To naprawdę epokowe wydarzenie; cieszymy się ogromnie, że tunel jest już praktycznie gotowy - powiedział w czwartek na terenie budowy tunelu w Świnoujściu prezydent Andrzej Duda. Podziękował wszystkim, "którzy tę inwestycję finansują, którzy ją zaplanowali i wszystkim budowniczym".
16.09.2021

Korea Płd. przeprowadziła test rakiety balistycznej wystrzeliwanej z okrętu podwodnego

Kancelaria prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina poinformowała w środę, że południowokoreańskie siły zbrojne przeprowadziły pierwszy test rakiety balistycznej wystrzeliwanej z okrętu podwodnego. Kilka godzin wcześniej Korea Płn. wystrzeliła dwa pociski balistyczne.
15.09.2021

Premier: jestem przekonany, że silny segment morski będzie stanowił o coraz większej roli Polski w basenie Morza Bałtyckiego

Jestem przekonany, że silny segment morski będzie stanowił o coraz większej roli Polski w całym basenie Morza Bałtyckiego – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 8. Kongresu Morskiego.
14.09.2021

Nord Stream 2. Wicepremier Ukrainy chce zaostrzenia sankcji przeciw firmom budującym gazociąg

Za zaostrzeniem sankcji przeciw firmom związanym z budową gazociągu Nord Stream 2 opowiedział się we wtorek ukraiński wicepremier ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ołeksij Reznikow.
11.08.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

ME w klasie RS:X - brąz Klepackiej, srebro Manowieckiego!

Zofia Klepacka brązową medalistką mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie RS:X. Srebrny medal w rywalizacji juniorów wywalczył Kamil Manowiecki. Regaty odbyły się w portugalskiej Vilamourze.
28.11.2020

ME w klasie RS:X – Klepacka wystartuje w sobotę w wyścigu medalowym

Z polskich żeglarzy ścigających się w Vilamourze w mistrzostwach Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X tylko Zofia Klepacka weźmie w sobotę udział w podwójnie punktowanym wyścigu medalowym. Po dziewięciu startach deskarka Legii Warszawa jest trzecia.
27.11.2020

ME w klasie RS:X – spadek Klepackiej na czwartą pozycję, Myszka się wycofał

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) spadła w środę z drugiego na czwarte miejsce rozgrywanych w Vilamourze mistrzostw Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X. Z regat w Portugalii wycofał się Piotr Myszka – u żeglarza AZS AWFiS Gdańsk podejrzewa się złamanie żebra.
25.11.2020

ME w klasie RS:X – Klepacka druga, Myszka ósmy po pierwszym dniu

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) zajmuje drugie, a Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) ósme miejsce po pierwszym dniu rozgrywanych w Vilamourze mistrzostwach Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X. W Portugalii ściga się 88 żeglarzy z 26 państw.
24.11.2020

Relacja z pierwszej rundy 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej! [foto, wideo]

Sukcesem Yacht Clubu Gdańsk zakończyła się inauguracyjna runda 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej w Sopocie. Podium uzupełniły załogi Pucharu Polski Jachtów Kabinowych i SportVita Gliwice.
13.07.2020

Słabowiatrowy Finał Pucharu Polski w windsurfingu

W Pucku, regatami Finału Pucharu Polski, zakończył się sezon windsurfingowy w naszym kraju. Podczas tej samej imprezy rozegrano również Długodystansowe Mistrzostwa Polski w windsurfingu.
22.10.2019

Tarasiuk wygrywa regaty w Rybniku!

Załoga HRM Racing w składzie Igor Tarasiuk, Mateusz Błażej i Jakub Padzik wygrała międzynarodowe regaty Rybnik Match Race w ramach cyklu Polish Match Tour. Regaty zaliczane do rankingu Pucharu Świata o randze Grade3 rozegrano w sobotę i niedzielę na Zalewie Rybnickim, a udział w nich wzięło 10 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec i Rosji.
21.10.2019

Ruszają Mistrzostwa Świata w klasie RS:X

Dzisiaj wyścigi próbne, a od jutra do soboty ściganie o medale – we włoskim Torbole nad jeziorem Garda rozpoczynają się mistrzostwa świata w windsurfingowej klasie RS:X. Weźmie w nich udział rekordowa liczba żeglarzy - 137 mężczyzn z 40 krajów oraz 107 kobiet z 37 państw, w tym 13-to osobowa reprezentacja Polski.
23.09.2019

Polski Związek Żeglarski powołał Kadrę Olimpijską na Tokio 2020

Na początku lipca 2019 roku, a więc nieco ponad rok przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Tokio, Polski Związek Żeglarski powołał pierwszych zawodników do Kadry Olimpijskiej. W skład tego ekskluzywnego zespołu weszli najbardziej utytułowani polscy żeglarze, jednak lista nie jest zamknięta i każdy, kto wykaże się bardzo dobrymi wynikami w drugiej części sezonu 2019 lub w roku olimpijskim, ma szansę otrzymać powołanie. Ponadto, wciąż trwają krajowe kwalifikacje, które wyłonią reprezentację Polski na XXXII Letnie Igrzyska
26.07.2019

Pierwsze Gdańskie Lwy Żeglarstwa rozdane! (foto)

Nie ma lepszego dnia na podsumowanie sezonu żeglarskiego niż ostatni piątek roku. Tak się właśnie stało w Gdańsku – po raz pierwszy zostały wręczone Gdańskie Lwy Żeglarstwa. Nagrody te są nową inicjatywą środowiska żeglarskiego, któremu patronuje Miasto Gdańsk, a mają na celu wyróżnienie oraz promowanie osób i organizacji, które w wyjątkowy sposób wyróżniły się w trakcie minionego roku się w gdańskim świecie żeglarzy swoją postawą, osobowością oraz dokonaniami.
02.01.2019

ERGO Hestia Championships ME kl. RS:X – Polacy chcą się zrehabilitować

Paweł Tarnowski, Małgorzata Białecka i Maja Dziarnowska – ta trójka zawodników znajdzie się w liczącej ponad 30 osób polskiej ekipie, która wystartuje w ERGO Hestia Championships – Mistrzostwach Europy w klasie RS:X. W czwartek 16 sierpnia, podczas konferencji prasowej reprezentanci SKŻ ERGO Hestia opowiadali m.in. o planach na mistrzowskie regaty.
17.08.2018

Optymistyczni żeglarze na starcie

Pierwsza część 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days na nami. W środę 27 czerwca poznaliśmy medalistów mistrzostw Polski juniorów w klasie Laser Standard, a także triumfatorów Pucharu Miasta Gdyni. Przez trzy dni na Zatoce Gdańskiej w trzech klasach, także Laser Radial i Laser 4.7, rywalizowało 185 zawodników z pięciu krajów, Danii, Łotwy, Niemiec, Białorusi i Polski. Czwartek jest pierwszym dniem zmagań w klasie Optimist.
29.06.2018

Warzenie piwa ma pomóc w oczyszczaniu mórz i oceanów

Przełomowe odkrycie młodej badaczki z Belgii. Zdaniem dr Sary Vanderheyden w oczyszczaniu mórz i oceanów z substancji radioaktywnych pomóc ma… warzenie piwa. A to za sprawą młóta, czyli nierozpuszczalnych składników zacieru powstających przy produkcji tego napoju.
04.05.2018

Rusza Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego

Ponad 400 zawodników w siedemnastu klasach regatowych rywalizować będzie w dniach 20-22.05 oraz 27-29.05 podczas dwóch części Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. Po raz pierwszy Puchar odbędzie się w Krynicy Morskiej na zalewie wiślanym. To wspólny projekt Polskiego Związku Żeglarskiego i Miasta Krynica Morska.
16.05.2016

Boatshow 2015 – targi premier i nowości

Między 20 a 22 listopada w Łodzi, swoją ofertę prezentowały 203 firmy z kraju i zagranicy – Belgii, Chorwacji, Grecji, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Ukrainy i Włoch. Wiodące światowe stocznie pokazały 126 jednostek pływających, w tym 14 premier jachtów przygotowanych na sezon 2016.
20.11.2015

Śledzie przeszły przez Zatokę Pucką

W sobotę odbyła się trzynasta edycja "Marszu Śledzia". Stu odważnych przeszło po wodzie z Kuźnicy do Rewy przez Zatokę Pucką. W imprezie wzięli udział także olimpijczycy i mistrzowie świata w windsurfingu.
23.08.2013

Czy mądrze wykorzystamy nasz potencjał żeglarski ?

Dr inż. Zbigniew Zalewski, prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego: ”Deklarujemy równocześnie, że chętnie włączymy się w ich praktyczną realizację. Nie można przecież stworzyć „Żeglarskiego Szczecina” i „Pływających Ogrodów” bez szczecińskich żeglarzy”
15.02.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.