• <

Wynik wyszukiwania - "klaipedos" - Wiadomości

Terminal LNG w Kłajpedzie z dostępnymi zdolnościami regazyfikacyjnymi

Litewski operator terminalu LNG w Kłajpedzie, KN Energies (dawniej Klaipedos Nafta), ogłosił, że jest dostępna niewykorzystana przepustowość terminalu FSRU do rezerwacji. Jednocześnie ma ona wskazywać na duży popyt na usługi infrastruktury gazowej, przy czym dotychczasowe zainteresowanie nawet dwukrotnie przekraczało możliwości oferowane przez firmę.
16.01.2024

Klaipedos Nafta będzie zarządzać czterema niemieckimi terminalami LNG

Litewski operator terminali energetycznych Klaipedos Nafta bierze w zarząd komercyjny cztery niemieckie terminale LNG na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.
08.01.2024

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Na jakim etapie jesteśmy?

Polska Platforma LNG i bioLNG po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, oferując tym, którzy wybrali się na jej tegoroczną konferencję, dwa dni konkretnych, niezwykle merytorycznych prezentacji i dyskusji.
05.12.2023

Skrypka: Ukraina liczy na wznowienie projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowę paliwowej rury z Polski

Ukraina liczy na wznowienie projektu ropociągu Brody - Adamowo i budowę paliwowej rury z Polski - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor generalny Sarmatii Siergiy Skrypka. Pomocą było by wsparcie ze strony KE - przyznał. Dodał, że choć budowa będzie możliwa po wojnie, to prace już powinny ruszyć.
19.03.2023

Nowy prezes spółki powołanej do budowy rurociągu naftowego z Ukrainy do Polski

Nowym prezesem Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego (MPR) Sarmatia, zgodnie z zasadą rotacji według umowy spółki, został Vitaliy Baylarbayov, przedstawiciel SOCAR z Azerbejdżanu. Dotychczasowy prezes MPR Sarmatia Teimuraz Gochitashvili z gruzińskiego GOGC pozostał w zarządzie spółki.
10.01.2023

Grupa ORLEN: bezpieczeństwo gazowe dzięki rekordowej liczbie dostaw LNG

Aż 58 ładunków LNG odebrała w Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Grupa ORLEN w 2022 roku. To najwięcej od początku funkcjonowania gazoportu. Łączny wolumen dostaw do Świnoujścia wyniósł 4,4 mln ton LNG, co oznacza wzrost o 57 proc. rok do roku. Intensyfikacja importu LNG pozwoliła zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne krajowych odbiorców gazu pomimo trudnej sytuacji na europejskim rynku tego surowca.
04.01.2023

PGNiG zarezerwowało regazyfikację 0,5 mld m sześc. gazu rocznie w Kłajpedzie

PGNiG zarezerwowało w terminalu LNG w Kłajpedzie na Litwie zdolności regazyfikacyjne w wysokości 0,5 mld m sześc. gazu rocznie przez 10 lat. Operator litewskiego terminala Klaipedos Nafta rozstrzygnął procedurę przydziału mocy regazyfikacyjnych.
30.09.2022

PGNiG odebrało w terminalu w Kłajpedzie 90 mln m sześc. gazu ziemnego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odebrało w terminalu w Kłajpedzie na Litwie 90 mln m sześc. gazu ziemnego. Była to szósta w tym roku dostawa do tego terminalu - poinformowała spółka w poniedziałek.
26.09.2022

Litwa ocenia zwiększenie przepustowości terminala LNG

Klaipedos Nafta, operator terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG) i ropy naftowej w Kłajpedzie, rozpoczyna badania infrastruktury technicznej w celu oceny możliwości zwiększenia rocznej zdolności rozładunkowej terminalu LNG.
15.07.2022

Grupa Orlen i Klaipėdos Nafta AB wspólnie na rzecz morskiej energetyki wiatrowej

Wchodzące w skład Grupy Orlen spółki Orlen Neptun I i Energa Wytwarzanie podpisały list intencyjny o współpracy z Klaipėdos Nafta AB, litewskim operatorem terminali naftowych i skroplonego gazu ziemnego LNG. Partnerstwo dotyczy przygotowania i realizacji strategii obsługi i utrzymania inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Litwie. To istotne porozumienie w kontekście planowanego zaangażowania Grupy Orlen w morskie projekty wiatrowe w krajach bałtyckich.
08.07.2022

Pierwszy transport LNG dla PGNiG dotarł do Kłajpedy

Do terminala LNG w Kłajpedzie na Litwie dotarł pierwszy ładunek skroplonego gazu, kupionego przez PGNiG w USA. Jak poinformowała w piątek spółka, to 65 tys. ton LNG - co odpowiada 90 mln m sześc. gazu - z Freeport w Teksasie. Gaz trafi częściowo do Polski.
06.05.2022

PGNiG zarezerwowało przepustowość terminalu LNG w Kłajpedzie dla sześciu statków

PGNiG zarezerwowało przepustowość terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w litewskiej Kłajpedzie dla sześciu statków – poinformował w czwartek w wywiadzie dla nadawcy publicznego LRT litewski minister energii Dainius Kreivys.
05.05.2022

PGNiG: dwa lata przeładunków LNG w Porcie Kłajpeda

W piątek minęły dwa lata od rozpoczęcia użytkowania przez PGNiG stacji przeładunkowej LNG w Kłajpedzie. Tylko w tym roku, od stycznia do końca marca, załadowano tam 211 autocystern – prawie tyle, ile przez 9 miesięcy w pierwszym roku działalności (231 od kwietnia do końca grudnia 2020). Dobra współpraca z Kłajpedos Nafta jest rozwijana.
04.04.2022

Klaipėdos nafta wstrzymuje obsługę ładunków LNG pochodzących z Rosji

Klaipėdos nafta, operator terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) na Litwie, poinformował użytkowników terminala, że od 3 marca wstrzymane jest przyjmowanie ładunków od rosyjskiej spółki Novatek.
08.03.2022

Litwini kupują FSRU

Litewski operator terminala LNG Klaipedos Nafta zakupi FSRU Independence, z którego korzysta w tej chwili na zasadzie wynajmu.
07.02.2022

Już 500 cystern z LNG od PGNiG wyjechało z Kłajpedy

Pięćsetna autocysterna ze skroplonym gazem ziemnym załadowanym przez PGNiG w stacji przeładunkowej LNG w Kłajpedzie na Litwie wyruszyła do odbiorcy. Wyraźnie rośnie tempo sprzedaży gazu ziemnego z tamtego kierunku.
08.07.2021

Piąta dostawa LNG dla PGNiG do Kłajpedy

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało piąty ładunek skroplonego gazu ziemnego w stacji przeładunkowej LNG w Kłajpedzie. W ciągu pierwszego pełnego roku jej użytkowania PGNiG załadowało tam 327 autocystern o łącznym wolumenie 5856 ton LNG do sprzedaży.
06.04.2021

PGNiG załadowało już 300 cystern LNG w Kłajpedzie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprzedało trzysetny ładunek skroplonego gazu ziemnego ze stacji przeładunkowej w Kłajpedzie na Litwie. Tym samym liczba cystern załadowanych LNG od początku istnienia tej stacji przekroczyła tysiąc. Operatorem instalacji jest Klaipedos Nafta, a PGNiG jest jej wyłącznym użytkownikiem.
09.03.2021

Kłajpeda – historyczny litewski port z przyszłością

Port Kłajpeda, który położony jest u ujścia rzeki Dangi, wpadającej do Zalewu Kurońskiego ma bogatą historię, dynamiczną teraźniejszość i jeszcze bardziej interesującą przyszłość.
01.03.2021

Budowa ropociągu Brody-Adamowo wśród priorytetów Wspólnoty Energetycznej

Projekt budowy rurociągu naftowego z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce kolejny raz znalazł się na liście projektów priorytetowych Wspólnoty Energetycznej (Projects of Energy Community Interest - PECI) – podała dziś spółka Sarmatia z Grupy PERN.
15.01.2021

PGNiG odebrało czwartą dostawę LNG w Kłajpedzie

Ładunek o wielkości ok. 3000 m sześc. LNG dotarł do stacji przeładunkowej Klaipedos Nafta, której wyłącznym użytkownikiem od kwietnia 2020 roku jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Od tego czasu wyjechało stamtąd już do odbiorców ponad 4 tys. ton LNG w cysternach samochodowych.
13.01.2021

Białoruś wstrzymała eksport produktów naftowych przez port w Kłajpedzie

Białoruski państwowy koncern naftowy (BNK) tymczasowo wstrzymał eksport produktów naftowych przez port w Kłajpedzie na zachodzie Litwy – poinformował we wtorek terminal naftowy Klaipedos Nafta.
15.12.2020

PGNiG odebrało drugą dostawę LNG w Kłajpedzie

Ładunek o wielkości ok. 3000 m sześc. LNG dotarł do stacji przeładunkowej Klaipedos Nafta, której wyłącznym użytkownikiem od kwietnia tego roku jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Od tego czasu wyjechało stamtąd już ponad 100 cystern załadowanych skroplonym gazem ziemnym.
26.08.2020

PGNiG rozpoczyna działalność na Litwie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest od 1 kwietnia 2020 roku wyłącznym użytkownikiem nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG małej skali w litewskiej Kłajpedzie. Dzięki temu Spółka zyskała dostęp do rynków krajów nadbałtyckich, a także stworzyła możliwość optymalizacji logistyki dostaw gazu skroplonego do odbiorców zlokalizowanych w północno-wschodniej Polsce.
01.04.2020

Klaipėdos Nafta tymczasowo przenosi pływający terminal LNG

Litewski koncern Klaipėdos Nafta tymczasowo przeniesie jednostkę magazynowania i regazyfikacji (FSRU) czyli swój pływający terminal LNG Independence na czas prowadzenia prac pogłębiarskich w Kłajpedzie.
30.03.2020

Klaipedos Nafta zdobyła fundusze na zakup pływającego terminalu LNG

Nordic Investment Bank (NIB) i litewski operator AB Klaipėdos Nafta (KN) podpisali 25-letnią umowę pożyczki na sfinansowanie zakupu pływającego terminalu regazyfikacyjnego (FSRU) na potrzeby operacji LNG. Obecnie FSRU wykorzystywany do importu LNG na Litwę jest dzierżawiony na 10 lat.
10.03.2020

PGNiG z monopolem na użytkowanie stacji przeładunku LNG w Kłajpedzie

PGNiG podpisało w piątek 5-letnią umowę na pełną przepustowość stacji przeładunku LNG na ciężarówki w litewskiej Kłajpedzie. Dzięki wynajętej infrastrukturze polski koncern będzie sprowadzać drogą morską LNG z różnych źródeł i sprzedawać go odbiorcom.
29.11.2019

Gdańsk może stać się częścią projektu naftowego

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie przedłużył do października 2023 r. ważność decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla budowy ropociągu z Brodów na Ukrainie do Płocka z możliwością przedłużenia do Gdańska lub w kierunku zachodnim – podała koordynująca projekt spółka „Sarmatia”.
07.11.2019

Litwini zakupią terminal FSRU do końca 2024 roku

Litewski operator, Klaipedos Nafta, zdecydował się zakupić terminal regazyfikacyjny FSRU najpóźniej do 31 grudnia 2024 roku. Będzie to najprawdopodobniej jednostka Independence, która obecnie służy jako terminal importowy w Porcie Kłajpeda.
06.11.2019

Terminal Naftowy w Kłajpedzie chce przyjmować większe tankowce

JSC Klaipedos nafta (KN) podpisało trójstronny porozumienie w sprawie rozbudowy nabrzeża nr 1 w terminalu naftowym. Partnerami KN będą zwycięzcy wartego 22,5 mln euro przetargu - spółka joint venture UAB Tilsta i UAB Fegda.
11.08.2019

Litewski terminal LNG notuje świetne wyniki w czerwcu

Terminal LNG w litewskiej Kłajpedzie zanotował ogromny wzrost w regazyfikacji i przeładunkach skroplonego gazu ziemnego. Dane Klaipedos Nafta, operatora obiektu, pokazują, że w czerwcu w terminalu zregazyfikowano i przeładowano 2,43 TWh (kilowatogodzin) tego surowca, o 196,7 procent więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku.
08.07.2019

Zakończył się etap planowania przestrzennego projektu rurociągu naftowego Brody-Adamowo

Zakończył się etap planowania przestrzennego projektu budowy transgranicznego rurociągu naftowego z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce – poinformowało Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowe „Sarmatia”, spółka odpowiedzialna za przygotowanie i realizację przedsięwzięcia.
05.02.2019

Litwa: Sejm zezwolił na wykupienie dzierżawionego terminalu LNG

Sejm Litwy wyraził we wtorek zgodę na wykupienie od norweskiej spółki Hoegh LNG dzierżawionego obecnie pływającego terminala LNG „Independence”. Terminal miał być wykupiony do końca 2024 r., gdy wygaśnie umowa dzierżawy.
18.12.2018

Litwini chcą wykupić gazoport na kredyt

Jak poinformowal portal biznesalert: "Operator litewskiego pływającego terminalu LNG w Kłajpedzie spółka Klaipedos Nafta zamierza pozyskać do 308 mln kredytów na wykup dzierżawionej instalacji. Rząd litewski ma udzielić gwarancji."
02.11.2018

Bunkierka LNG dla armatora Bernhard Schulte prawie gotowa

Jednostka do bunkrowania paliwa LNG Kairos jest bliska ukończenia w południowokoreańskiej stoczni Hyundai Mipo Dockyard. Statek jest szykowany dla armatora Bernhard Schulte.
03.10.2018

Litwa: Eksperci proponują nabycie dzierżawionego terminalu LNG

Litewska Komisja ds. Rozwoju Gospodarki Infrastrukturalnej proponuje rządowi wykupienie od norweskiej spółki Hoegh LNG dzierżawionego obecnie statku–magazynu skroplonego gazu „Independence” - informuje służba prasowa litewskiego rządu.
22.08.2018

Litwa/Ekspert: Umowa na dostawy gazu LNG z USA to sygnał dla Rosji

Litewskie spółki Klaipedos nafta i Lietuvos duju tiekimas podpisały w Waszyngtonie umowę z amerykańską spółką Freeport LNG na dostawy gazu skroplonego. Zdaniem litewskiego eksperta Romasa Szvedasa to znaczący sygnał dla Rosji, która dominowała na tym rynku.
04.04.2018

W środę spotkanie w sprawie kolejnej dostawy amerykańskiego gazu na Litwę

Na obronę przestrzeni powietrznej państw bałtyckich należy spojrzeć bardziej poważnie – uważa prezydent Litwy Dalia Grybauskiate. Jej zdaniem nie wystarczą jedynie środki odstraszające i dlatego należy przedsięwziąć też działania obronne.
03.04.2018

Już za niecałe 2 tygodnie startuje Polish LNG Conference

Już za niecałe dwa tygodnie w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja „Polish LNG Conference”. Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 22-23 listopada, 2017, jest organizowane przez Actia Forum Sp. z o.o. w ścisłej współpracy z członkami Polskiej Platformy LNG. Spotkanie będzie poświęcone możliwościom rozwoju rynku LNG w Polsce i Europie, a także roli LNG jako czynnika łączącego różne gałęzie przemysłu.
09.11.2017

Projekt ropociągu Brody-Adamowo zależy od dostawców i odbiorców surowca

Budowa transgranicznego rurociągu z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce, którym tłoczona byłaby ropa m.in. z rejonu Morza Kaspijskiego, ma szansę na realizację, pod warunkiem jednoznacznych deklaracji o zainteresowaniu projektem dostawców i odbiorców surowca.
05.10.2017

Litewski terminal odbierze próbną dostawę LNG od Shella

15 września ma dojść do pierwszej, próbnej dostawy małotonażowego LNG do pływającego terminalu LNG w Kłajpedzie. To efekt podpisania niedawno kontraktu przez Klaipedos Nafta i Shell.
15.09.2017

MPR „Sarmatia” z wyższym kapitałem na projekt rurociągu Brody-Adamowo

Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego (MPR) "Sarmatia" podwyższyło kapitał zakładowy spółki do blisko 25,5 mln zł. Jest to związane z przygotowaniem projektu budowy ropociągu Brody–Adamowo z Ukrainy do Polski.
16.06.2017

Kłajpeda: więcej LNG, ale maleją przychody z użytkowania gazoportu

Litewska spółka Klaipedos Nafta poinformowała, że terminal LNG (FSRU) w Kłajpedzie wysłał w zaszłym roku do litewskiego systemu przesyłowego gazu o 220% więcej surowca niż w 2015 roku. Spółka informuje, że zamierza dalej intensyfikować wykorzystanie obiektu, czemu ma posłużyć poszerzenie zakresu usług o przeładunek i bunkrowanie statków.
12.01.2017

Rurociąg Brody-Adamowo na liście istotnych projektów Wspólnoty Energetycznej

Spośród przedsięwzięć istotnych dla rozwoju infrastruktury przesyłowej ropy naftowej Rada Ministrów Wspólnoty Energetycznej wybrała jeden projekt – budowy rurociągu naftowego z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce – poinformowała spółka „Sarmatia”.
20.10.2016

Statoil skutecznie zastępuje Gazprom na Litwie

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", do terminalu w Kłajpedzie wpłynął dziś rano gazowiec Arctic Voyager z jedenastą w tym roku dostawą LNG z Norwegii koncernu Statoil.
28.07.2016

PKN Orlen gotowy na przyjęcie ropy z Iranu w ramach dywersyfikacji dostaw

PKN Orlen w ramach dywersyfikacji dostaw ropy naftowej jest gotowy na przyjęcie dla swych rafinerii surowca z Iranu, ale na razie decyzja w tej sprawie nie zapadła, gdyż konieczne jest m.in. dopracowanie kwestii operacyjnych i związanych z zapotrzebowaniem.
21.07.2016

Rozwój stacji dystrybucji LNG w rejonie Bałtyku

Komisja Europejska zatwierdziła dotację dla projektu ‘’Blue Baltics’’ nadzorowanego przez spółkę Klaipedos Nafta AB. Wsparcie obejmować będzie do 15 milionów euro lub 31% wartości całego projektu.
20.07.2016

Azerbejdżan i Ukraina chcą wznowić projekt rurociągu Odessa-Brody

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew powiedział w czwartek, że wraz z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką polecił wznowienie projektu rurociągu Odessa-Brody. Jak dodał, stworzy to możliwości transportu surowca w obszarze mórz Kaspijskiego, Czarnego i Bałtyku.
15.07.2016

Prezes PERN szefem Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego Sarmatia

Prezes PERN Igor Wasilewski został szefem Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego (MPR) "Sarmatia" powołanego do realizacji projektu budowy rurociągu naftowego z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce. PERN jest udziałowcem MPR "Sarmatia".
12.04.2016

Co z nowym litewskim terminalem? Wszystko zależy od armatora MSC

Litwini mają powody do zmartwień. Waży się bowiem przyszłość terminalu Klaipėdos Smeltė, który kosztował aż 77 mln euro. Wszystko zależy od decyzji armatora Mediterranean Shipping Co. (MSC), który musi zdecydować czy wyśle statki oceaniczne do Kłajpedy – donosi dziennik Verslo žinios.
23.11.2015

Wzrost przeładunków o prawie 10 proc. Port w Kłajpedzie mocną konkurencją dla polskich portów

W Kłajpedzie mają powody do radości. Za nimi najlepszy miesiąc w historii portu pod względem przeładunków. We wrześniu przez litewski port przeszło o 11,2 proc. więcej towarów, łącznie 3,54 mln ton. Ogółem w tym roku w Kłajpedzie przeładunki wzrosły o 9,3 proc. i wynoszą 28,9 mln ton.
13.10.2015

Litewski terminal LNG z dużymi stratami

Otwarty w tym roku pływający terminal LNG (FSRU) w Kłajpedzie przynosi póki co tylko straty i stanowi duże obciążenie dla państwowej spółki Klaipedos Nafta. A to wszystko z powodu wysokich kosztów dzierżawy obiektu oraz braku porozumienia z firma Hoegh LNG, które jest właścicielem terminalu.
13.08.2015

Port w Kłajpedzie chce przejąć od Gdańska pozycję głównego bałtyckiego hubu. Szykuje się ostra konkurencja

Port w Kłajpedzie zamierza konkurować z Portem Gdańsk o pozycję głównego bałtyckiego hubu. Ma w tym pomóc współpraca z Chinami oraz rozbudowa infrastruktury. Władze polskiego portu zapewniają, że są gotowe na wzmożoną rywalizację.
12.08.2015

Litwa i Szwecja otrzymały dotacje na rozwój infrastruktury LNG

Litewska firma energetyczna Klaipedos Nafta oraz port w Helsingborgu otrzymały dotacje wartą 10 mln euro na rozwój infrastruktury LNG.
13.07.2015

Nie powinniśmy zazdrościć Litwinom terminalu LNG. Nasz będzie miał większy potencjał

Litewski terminal LNG często porównywany jest do budowanego w Polsce gazoportu. Przedstawia się go jako przykład sprawnie przeprowadzonej inwestycji. Fakty jednak wskazują, że Polacy nie powinni jednak zazdrościć swoim sąsiadom i uzbroić się w cierpliwość.


19.03.2015

Otwarcie litewskiego terminala LNG - kosztowny falstart?

Litewski terminal LNG mimo, iż jest obiektem zupełnie innego typu aniżeli budowany w Polsce gazoport (nie mówiąc już o różnicach w strukturze własnościowej obu obiektów) bardzo często jest z nim porównywany i przedstawiany jako synonim sukcesu. Tymczasem oddanie na czas infrastruktury zacumowanej w kłajpedzkim porcie nie przełożyło się na jej bezproblemowe funkcjonowanie.
27.02.2015

Litewski terminal LNG rozpoczyna działalność handlową

Zgodnie z oficjalnymi informacjami spółki Klaipedos Nafta: 1 stycznia br. rozpoczął działalność handlową litewski, pływający terminal LNG w Kłajpedzie (FSRU).
07.01.2015

Polskie firmy zainteresowane gazem LNG z litewskiego terminala

Litwa chce wybudować przy terminalu LNG w Kłajpedzie stację, która umożliwi przeładunek gazu skroplonego na cysterny samochodowe. Gazem z Kłajpedy zainteresowane są firmy z Polski i państw bałtyckich - poinformował PAP Mindaugas Aleka ze spółki Klaipedos Nafta.
27.08.2014

Litewski pływający terminal LNG dotarł do Zatoki Perskiej

Pływający terminal LNG, który ma zakotwiczyć w litewskim porcie w Kłajpedzie i uniezależnić ten kraj od dostaw gazu z Rosji, dopłynął do Zatoki Perskiej. Zostanie tam wypełniony gazem LNG i popłynie na Morze Bałtyckie - poinformował portal Natural Gas Europe.
25.07.2014

Litewski terminal LNG ma być gotowy w grudniu 2014 r.

Powstający w litewskiej Kłajpedzie terminal LNG ma być gotowy do końca 2014 r. Jego operator - spółka Klaipedos Nafta - zbiera już zamówienia na zdolności przeładunkowe. Litwini, obok alternatywnego źródła gazu, chcą też handlować LNG.
10.02.2014

PZU będzie ubezpieczać gazoporty w Polsce i na Litwie

W zeszłym tygodniu firma PZU Lietuva, litewska spółka córka polskiego giganta, podpisała z litewską firmą Klaipedos Nafta umowę w sprawie ubezpieczenia infrastruktury terminalu do odbioru skroplonego gazu LNG, budowanej w litewskim porcie w Kłajpedzie.
11.09.2013

MSC wyprzedaje cześć udziałów w segmencie terminali kontenerowych

Mediterranean Shipping Company (MSC), drugi największy armator kontenerowy na świecie, sprzedał 35 proc. udziałów w swojej dywizji terminalowej (Terminal Investment Limited SA - TIL) na rzecz Global Infrastructure Partners.
05.04.2013

KE dofinansuje terminal LNG jeśli będzie to inwestycja krajów bałtyckich

Dyrektor biura Komisji Europejskiej w Łotwie Inna Steinbuka poinformowała, że Komisja wesprze projekt budowy terminalu LNG tylko wtedy, jeśli wezmą w nim udział wszystkie kraje Pribałtyki - pisze portal Europa, Bezpieczeństwo, Energia.
25.07.2012

Terminal w Kłajpedzie z rekordowymi przeładunkami

AB Klaipedos Nafta, spółka zarządzająca litewskim terminalem przeładunkowym, poinformowała o 23 proc. wzroście przychodów w listopadzie, w poównaniu z tym samym miesiącem ubiegłeo roku. Zdaniem spółki wzrost ten spowodowany jest większym zapotrzebowaniem ze strony Białorusi i Rosji.
03.12.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.